Narty i akcesoria

Najlepsi producenci nart

narty i akcesoria ceny

Zapraszamy do historycznej wycieczki sięgającej początku dwudziestego wieku i obejmującej głównie kraje alpejskie, gdzie wraz z rosnącą popularnością narciarstwa zaczęły powstawać pierwsze firmy produkujące narty na dużą skalę. Choć w zasadzie większość tych firm była zakładana przez lokalnych przedsiębiorców, na przestrzeni lat większość z nich wielokrotnie zmieniała właścicieli. Dzisiaj największymi graczami na światowym rynku produkcji nart jest finlandzki Amer Sports Group oraz amerykański Jarden Corporation.

Powiązane frazy: ranking producentów, Head, na zimę

Pokrowiec na narty zielony

Pokrowiec na narty zielony

Pokrowiec na narty zielony 17806-2
31.00 zł magero

Najlepsi producenci nart

29.01.2013 r.

Narty Kneissl

W tyrolskiej miejscowości Kufstein w Austrii, niejaki Franz Kneissl I od roku 1861 produkował koła do wozów konnych a w roku 1919 rozpoczął produkcję nart. Produkcja z roku na rok rosła a tuż przed Drugą Wojną Światową Kneissl przedstawił 18 warstwowe narty o nazwie Splitkein. Po śmierci założyciela, firmę przejmuje syn Franz Kneissl II i kontynuuje produkcję nart. Narty Kneissl stają się coraz popularniejsze i coraz więcej zawodników wygrywa na nich zawody sportowe. Pojawiają się też nowe technologie i modele nart, między innymi Kneissl White star w 1960. Po śmierci Franza Kneissla II w 1994 roku firma radzi sobie coraz gorzej, następują kilkakrotne zmiany właściciela, w roku 2008 firma staja się własnością szejka Mohamed Bin Issa Al Jaber. Z powodu niedotrzymania przez niego umowy inwestycyjnej w 2011 ogłoszone zostaje bankructwo firmy Kneissl. W tym samym roku szejk postanawia jednak kontynuować działalność i do dnia dzisiejszego jest właścicielem Kneissl.
Siedziba główna nadal znajduje się w austriackim Kufstein. Za sprzedaż produktów w Polsce odpowiada katowicka firma AJS Grupa (ul. Tunelowa 57).

Narty Fischer

Pozostając w Austrii, w 1924 roku w miejscowości Ried im Innkreis na północny wschód od Salzburga, wytwórca drewnianych wozów Josef Fischer, postanowił wykorzystać swoje umiejętności również do produkcji nart. W roku 1934 produkcja nart była już dominującą działalnością firmy, a narty Fischer były eksportowane nawet do USA. Do roku 1949, kiedy to uruchomiono pierwszą automatyczną prasę do produkcji nart, narty były produkowane ręcznie. Firma była jedną z pierwszych, która wprowadziła narty metalowe, na których Egon Zimmerman wygrał bieg zjazdowy na zimowej olimpiadzie w roku w 1964 roku.
Od założenia do dnia dzisiejszego, firma Fischer jest własnością rodziny założycielskiej a siedziba główna nadal znajduje się w Austrii w tej samej miejscowości, gdzie została założona.

Narty Blizzard

W 1945 roku w austriackiej miejscowości Mittersill (kraj związkowy Salzburg) producent mebli Anton Arnsteiner postanowił zająć się również produkcją nart, jako pierwszy zaczął w ich produkcji używać polietylenu, tak dał początek firmie Blizzard. W 1957 roku wraz z coraz częstszym wykorzystywaniem w produkcji nart metali oraz włókna szklanego, firma zaczęła szybko rosnąc, osiągając w roku 1970 produkcję na poziomie 500.000 par nart rocznie. W 1980 roku po kilku latach prac firma po raz pierwszy przedstawiła swoje znane narty „Thermoski”. W latach dziewięćdziesiątych firma wpadła w tarapaty finansowe i w 1996 roku została kupiona w stanie niewypłacalności przez amerykańskiego producenta rowerów Scott. Później jeszcze dwa razy zmieniała właścicieli i aktualnie należy do włoskiego Tecnica Group.

Narty Atomic

Dekadę po założeniu firmy Blizzard w miejscowości Altenmarkt oddalonej niecałe 100 km od Mittersill w 1955 roku nikomu wcześniej nieznany 23 letni Alois Rohrmoser rozpoczął wraz z 4 współpracownikami produkcję drewnianych nart, które sprzedawał jeżdżąc po okolicznych miejscowościach małym wozem. Od 40 par nart rocznie po 5 latach już produkował 5000 par rocznie. Po rozbudowie fabryki w Wagrain w 1967 produkcja urosła do 17000 par i co roku się podwajała. Po wybudowaniu drugiej fabryki w Altenmark firma nabrała jeszcze większej dynamiki. Wytrwale budując swoją firmę, którą nazwał Atomic, stał się jadnym z największych producentów nart w Austrii. Aktualnie produkuje około 600 tysięcy par nart rocznie. W 1994 roku firma Atomic wpadła w poważne tarapaty finansowe między innymi z powodu przegapienia rosnącej popularności snowboardu. W tym samym roku została przejęta przez byłego producenta wyrobów tytoniowych, finlandzką firmę Amer Sports Group, która aktualnie jest największym producentem sportowym na świecie (należy do niej inny zimowy producent Salomon).

Narty Salomon

Firma Salomon została założona kilka lat wcześniej niż Atomic, dwa lata po wybuchu drugiej wojny światowej we francuskiej miejscowości Annecy przez Francoisa Salomona, jego żony i syna. Francois Salomon w swoim niewielkim warsztacie początkowo produkował krawędzie narciarskie, jego syn Georges Salomon po kilka latach zbudował maszynę do automatycznej produkcji krawędzi narciarskich. Sukces tej działalności pozwolił im opracowywał nowe produkty i tak w roku 1960 rozpoczęli produkcję wiązań narciarskich i po 12 latach stali się światowym liderem na tym rynku. Produkcję butów narciarskich Salomon rozpoczął w 1979 roku a nart dopiero w 1990 roku. Od tego roku firma reklamowała siebie jako czołowego producenta dal sportów ekstremalnych ( między innymi narty X-Scream, X-Mountain).
W 1997 roku Firma Salomon została kupiona przez Adidas, który po 7 latach sprzedał firmę finaldczykom (Amer Sports). Produkcja nart z Francji jest stopniowy wycofywana na rzecz fabryk w Chinach.
Dystrybutorem marki Salomon w Polsce jest Amer Sports Poland Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ulicy Bociana 22.

Narty Rossignol

Nieco wcześniej, bo na początku dwudziestego wieku, w 1907 roku w tym samym kraju w miejscowości oddalonej niecałe 100 km na południe od miejsca powstania firmy Salomon - w Voiron niedaleko Grenoble - stolarz Abel Rossignol, wykorzystując swoje umiejętności, postanowił zrobić sobie parę nart. Wyszło mu to tak dobrze, że wygrał lokalny konkurs na najlepsze narty i zainspirowało go to do robienia nart dla innych. W1936 roku, kiedy
narciarstwo alpejskie stało się dyscypliną olimpijską do Rossignola przeszedł Emile Allais i poprosiło o zrobienie nart, na których potem zdobył tytuł mistrzowski. Parę lat później, kiedy Rossignol popadł w poważne tarapaty finansowe, Emilie Allais spotkał francuskiego przedsiębiorcę, właściciela wyciągów narciarskich Laurenta Boix Vivesa i opowiedział mu o problemach Rossignola. Laurent Boix Vives zdecydował się kupić firmę i po reorganizacji postawiał na export. Firma stanęła na nogi a w roku 1964 jako pierwsza na świecie rozpoczęła produkcję nart z włókna szklanego. Trzy lata później Boix Vives zdecydował się na przejęcie innego francuskiego producenta nart – firmę Dynastar, zaledwie 4 lata po jej założeniu. W sezonie 1976 – 1977 Rossignol, znów jako pierwsza firma na świecie, wyprodukował ponad milion nart w ciągu roku. Właściwe strategiczne decyzje podejmowane w kolejnych latach spowodowały, że dzisiaj Rossignol jest największym producentem nart na świecie z 30-to procentowym udziałem. Rossignol jako jeden z pierwszych producentów na świecie zdecydował się na produkcję desek Snowboardowych. W 1994 roku przejęto producenta wiązań narciarskich Look Fixations, który 10 lat później stał się największym producentem wiązań na świecie.
W 2005 roku firma Rossignol została przejęta przez australijskiego producenta odzieży surfingowej Quicksilver za 561 mln dol., który po trzech latach sprzedał ją… 3 razy taniej francuskiej firmie Chartreuse & Mont Blanc, która z kolei jest własnością australijskiego banku inwestycyjnego Macquarie Group oraz amerykańskiej Jarden Corporation (Alltrista), która to w swoim portfolio posiada dwie inne znane firmy produkujące narty: K2 oraz Volkl. Jednym z właścicieli Jarden Corporation jest brytyjski przedsiębiorca oraz miłośnik triatlonów Martin Franklin.
A swoją drogą Rossignol tłumaczy się z języka francuskiego jako słowik.

Narty Dynastar

Inna francuska firma, Dynastar, powstała zupełnie inaczej niż większość opisywanych w tym artykule – nie została założona przez jakiegoś stolarza czy innego pasjonata narciarstwa, ale była wynikiem fuzji dwóch mniejszych firm zajmujących się produkcją nart. Ta fuzja nastąpiła w roku 1964 pomiędzy Les Plastiques Synthétiques produkującej narty Starflex i firmą Dynamic i w tym samym roku opracowali wspólny model nart Dynamic VR7. Jak wcześniej wspomnieliśmy, po trzech latach firmę przejął Rossignol i cały czas jest jej właścicielem, chociaż nadal Dynastar funkcjonuje jako osobna firma z osobną marką.


Narty Volkl

W 1923 w bawarskiej miejscowości, godzinę drogi od Monachium Georg Völkl wraz ze swym synem Francem rozpoczęli produkcję nart (wcześniej produkowali drewniane wozy). W 1952 roku zarząd firmy przejął Franz Völkl Jr, który po modernizacji firmy i wieloletnim zarządzaniu podjął decyzję o jej sprzedaży szwajcarskiej firmie Gregor Furrer & Partner Holding AG. W 1967 roku firma zaskakuje narciarzy modelem nart Zebra-Ski, które stają się hitem sprzedaży. Sześć lat później znów zaskakuje rynek, tym razem modelem Renntiger – metalowymi nartami. W tym samym roku pokazuje światu narty z włókna węglowego. W 1985 pojawiają się narty reklamowane jako seria P – opracowane po dokładnym przestudiowaniu biomechaniki ciała ludzkiego. W 1994 roku firma Volkl jako jedna z pierwszych na rynku dostosowała się do mody na carving wprowadzając na rynek narty carvingowe Snow Ranger, a trzy lata później zaczyna sprzedawać swoje deski snowboardowe. Później pojawia się jeszcze zimowa odzież sportowa oraz przełomowe wiązania narciarskie zintegrowane z nartami o nazwie Motion!
Firma Volkl zawsze dbała i dba o badania nad nowymi technologiami w nartach, jedna z najnowszych dział firmy to narty o nazwie Bio-Logic zaprojektowane jako narty dla kobiet. Dzisiaj Volkl, podobnie jak K2 i Rossignol, jest własnością Jarden Corporation. W 1970 roku firma miała na swoim koncie wiele sukcesów, znakomici narciarze wygrywali na nartach tej firmy liczne konkursy, w tym samym roku firma rozpoczęła swoją działalność międzynarodową.

Na tym kończymy opisywanie producentów alpejskich aby opisać jeszcze dwie ważne dla światowego narciarstwa marki K2 i Head – obie powstały w tym samym roku i obie powstały za oceanem w Stanach Zjednoczonych.

Narty K2

Rodzina Kirschner od 1950 roku prowadziła niewielką firmę produkcyjną Kirschner Manufacturing w amerykańskiej miejscowości Vashon Island, w pobliżu Seattle, synowie państwa Kirschner, Bill i Don byli miłośnikami narciarstwa. W 1961 roku Bill Kirschner zrobił narty z włókna szklanego, które pokazał firmie handlującej sprzętem narciarskim Anderson and Thompson Ski Company. Narty szybko stały się przebojem i kilka lat później bracia Kirschner obok produkcji postanowili zająć się sprzedażą nart pod własnym bandem K2 Ski, nazwa miała przywoływać himalajski szczyt K2 ale również oznaczać dwóch braci Kirschner (2xK). W 1969 roku, aby zapewniż firmie kapitał potrzebny do szybkiego wzrostu, bracia Kirschner sprzedali K2 firmie Cummins Engine Company, która to w 1976 sprzedała K2 grupie prywatnych inwestorów zrzeszonych pod nazwą Sitca.
K2 od samego początku koncentrowała się wyłącznie na produkcji nart, chociaż, podobnie jak Rossignol, nie zlekceważyła pojawiania się snowboardu i również jako jedna z pierwszych firma na świecie zajęła się produkcją desek snowboardowych. W 1995 roku firma przedstawiała K2 Four – nowe narty zaprojektowane jako doskonale amortyzujące wibracje Od roku 2007 właścicielem firmy K2 jest Jarden Corporation

Narty Head

w 1950 roku w amerykańskim Baltimore w stanie Maryland, inżynier lotnictwa Howard Head, postanawia zająć się produkcją nart. Wykorzystując swoje doświadczenia z materiałami używanymi w lotnictwie, opracowuje narty zbudowane z aluminium i laminatów, które szybko podbijają rynek amerykański. 10 lat później Head wprowadza na rynek narty z włóknami szklanymi. W roku 1969 Howard Head został zmuszony do sprzedania firmy AMF Corporation za 16 mln dol. Wkrótce AMF zmieniła właściciela i firma Head została przeniesiona do Austrii. Po kilku zmianach właścicielskich firmę wykupuje szwedzki inwestor i polityk Johan Eliasch, który reorganizuje firmę i nadaje jej nowego kształtu. Dzisiaj Head jest spółką publiczną.

Podsumowując, największymi graczami na rynku produkcji nart są Amer Sports Group do której należy Salomon i Atomic oraz oraz amerykański Jarden Corporation, właściciel lub współwłaściciel marek Rossignol, K2, Volkl i Dynastar.


Polecamy też: Torba na buty narciarskie
Audison TH K2 coro

Audison TH K2 coro

Audison to firma z wyjątkowymi tradycjami związanymi z projektowaniem oraz produkcją podzespołów car audio. Ta szczególna marka włoskiego koncernu Elettromedia, specjalizuje się przede wszystkim w najwyższej jakości samochodowych wzmacniaczac
4899.00 zł audiosklep
Kod PKWiU dla Narty i akcesoria: nieznany

Strefa użytkownikaZaloguj

Stwórz konto

Zresetuj hasło

Promowane sklepy

Wszelkie nazwy i znaki handlowe użyte w niniejszym serwisie internetowym są znakami zastrzeżonymi dla ich właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celu identyfikacji. Informacje na temat nazw towarów i cen pochodzą ze stron sklepów internetowych lub sprzedawców prezentujących cenniki na stronach internetowych.
Porównanie cen i ofert - dla każdej najtańszy sklep, najtańsza cena. Najlepsza cena, oferta, cennik, promocja, sklep - przeszukaj oferty, cenniki sprawdzając wszystkie sklepy, porównaj oferty, ceny, cenniki sklepów i wtedy zrób zakupy tanio i w promocji!
© copyrights Advanced Network Technologies Sp. z o.o., projekt i wykonanie graficzne Studiotg Agencja Interaktywna

Kategorie wyszukiwania

Serwis używa cookies. Jeśli nie wyrażasz zgody na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki zmień jej ustawienia. Zapoznaj się z polityką cookies.