Trendy w AGD na 2021

02.01.2021 r.

W nadchodzącym roku nie należy się spodziewać rewolucyjnych zmian w sprzęcie gospodarstwa domowego, upłynie on pod znakiem delikatnych zmian designerskich – szczególnie umocnieniem się kolorystyki czarnej lub białej. Większość nowych urządzeń będzie wyposażona w moduł WIFI, aby urządzeni można było kontrolować z poziomu smartfona. Będzie postępował trend całkowitego odejście od fizycznych przycisków na rzecz paneli dotykowych. Przybędzie też mniej lub bardzie przydatnego oświetlenia LED, które staje się coraz tańsze (robią już nawet pralki i zmywarki z oświetleniem wnętrza).

Tak zwane urządzenia smart

Delikatny dźwięk budzika sprowadza cię z objęć Morfeusza do rzeczywistości, kiedy wolno otwierasz oczy, czujesz aromatyczny zapach kawy, która już na ciebie czeka w kuchni. To fragment pierwszej narracji dotyczącej automatyzacji w naszej kuchni, jak bardzo daleki jest wciąż od rzeczywistości… W zasadzie jedyne co się zgadza to fakt, że możesz zaprogramować swój ekspres aby włączył się o określonej porze. Nie zmienia to jednak faktu, że wcześniej trzeba było się upewnić, że w zbiorniku jest wystarczająca ilość ziaren, pod dyszą wylotową czeka podstawiona filiżanka a zbiornik na wodę jest zapełniony (ok, są ekspresy do zabudowy z podłączeniem zewnętrznym wody). Jeśli natomiast lubisz kawę białą to trzeba było wcześniej napełnić zbiornik z mlekiem (jeśli zrobiłeś to wieczorem to do rana mleko zdążyło skisnąć). Oczywiście wszystkie te mankamenty możne wyeliminować, ale wtedy taki ekspres do kawy musiałby kosztować tyle co wszystkie pozostałe urządzenia AGD razem wzięte.
Tak, producenci sprzętu AGD mamią nas nowoczesnością, ale jest on w sporej mierze iluzoryczna.
Dzisiejsza funkcjonalność tak zwanych inteligentnych urządzeń AGD, czyli zintegrowanych ze smartfonem jest projektowana jako mało użyteczne gadżety. Większość takich urządzeń włączysz zdalnie za pomocą smartfona, otrzymasz powiadomienie o zakończonym cyklu i przeczytasz poradnik lub instrukcję obsługi. Ale pralkę i zmywarkę musisz wcześniej załadować, do piekarnika wstawić potrawę, i tak dalej.
Podobnie z tymi inteligentnymi lodówkami, które już od ponad 10 lat miały za nas robić zakupy, mamy 2021 rok i niewiele z tego wyszło. Zamiast tego pojawiły się dodatkowe kamery, które możemy zamontować w lodówce, które przy każdym zamknięciu drzwi robią zdjęcie wnętrza i wysyłają je do naszego smartfona. W ten sposób będąc na zakupach możemy zobaczyć aktualne zdjęcie lodówki wewnątrz i kupić to czego brakuje. W założeniu faktycznie przydatny gadżet, ale w praktyce mało komu udało się tak zamontować kamerę aby objęła jak największą część wnętra lodówki. Najnowsze modele lodówek LG lub Samsunga (które kosztują tyle co samochód) napakowane są rozwiązaniami AI, które analizując obrazy z kamery w lodówce mają identyfikować, to czego brakuje. W praktyce znów okazuje się, że to AI to bardziej marketing niż fakty, bo rozwiązanie to będzie działać gdy zawsze określone produkty będziemy układać dokładnie w tym samym miejscu oraz będą one zawsze podobne do siebie – np. kostka masła tej samej wielkości i tej samej marki.

Więcej pary

Funkcje pieczenia z dodatkiem pary istnieją w piekarnikach już od kilku lat, ale zadomowiły się na tyle, że aktualnie trudno kupić nowy piekarnik, który nie ma takiej funkcjonalności. Przygotowanie potraw, szczególnie mięs w piekarniku z parą może wznieść nasze kulinarne możliwości na nowy poziom. Para w piekarnikach używana jest także do czyszczenia – współczesne piekarniki mają funkcje czyszczenia albo katalitycznego albo parowego. Ale para zadomowiła się jeszcze w inny sprzęcie AGD, mianowicie w pralkach. Producenci dodają możliwość użycia pary wodnej szczególnie po wirowaniu aby łatwiej rozprostować ubrania po wyjęciu z pralki lub też w ogóle ich nie prasować. Para w pralkach, podobnie jak w piekarnikach służy do czyszczenia wnętrza. Producenci rekomendują taką parową kąpiel do bębna od czasu do czasu celem unicestwienia wszelkich drobnoustrojów.

Precz z wystającymi przyciskami

Jeśli w ofercie producentów AGD uchwały się jeszcze jakieś urządzania z fizycznymi przyciskami to prawdopodobnie w 2021 roku znikną lub będzie ich znacznie mniej. Wszędzie zaczynają panować przyciski dotykowe, które najlepiej znamy z płyt indukcyjnych, lub całe dotykowe wyświetlacze, które są w stanie zrealizować znacznie więcej funkcji. Trzeba przyznać, że te trendy są nie tylko estetyczne ale akurat użyteczne bo po prostu dużo łatwiej czyści się powierzchnie bez wystających elementów.

Szlachetna czerń

Gdzieniegdzie jeszcze broni nie składają sprzęty AGD, które od kilkunastu lat zdominowały nasze kuchnie w kolorze inox albo inaczej mówiąc w kolorze srebrnym lub jeszcze inaczej w kolorze stali. Dzisiaj fronty sprzętów kuchennych muszą być czarne, albo najlepiej aby miały jakieś połączenie czerni i szkła (to zestawienie efektownie wygląda w płytach gazowych lub okapach kuchennych). Niezwykle efektownie będzie się też prezentować duża lodówka multi door z frontowymi drzwiami w połyskującej czerni. Zresztą czarny matowy też może prezentować się zachęcająco, aczkolwiek producenci aktualnie stawiają na połysk i matowe powierzchnie trudno znaleźć.

Albo czystość bieli

W modzie cały czas są też sprzęty AGD w kolorze białym, tutaj historia nieco zatoczyła koło, bo przez cały okres PRLu wszystkie sprzęty kuchenne można było kupić (jeśli w ogóle) jedynie w kolorze białym. W aktualnych trendach również dominuje biel połyskująca lub też połączenie bieli i szkła. Meble oraz sprzęty AGD w kolorze białym i całość złamana dodatkami drewna lub betonu jest cały czas bardzo modna. Kuchnia w kolorze białym podkreśla jej sterylność.

Coraz bardziej zaawansowane roboty kuchenne

Odkąd pojawił się pierwszy Thermomix, doczekaliśmy się już którejś generacji tego urządzenia, a na rynku pojawiło się poro innych „mixów”, np. Lidlomix Urządzenia te mają już spore grono wyznawców, którzy nie wyobrażają sobie życia bez tego typu urządzeń. W necie powstaje mnóstwo stron z przepisami na „mixy”, i dobrze, bo wielu użytkowników ogranicza się dosłownie do kilku prostych potraw, nie wykorzystując nawet połowy możliwości urządzenia. Rok 2020 z powodu pandemii był dla tych urządzeń przełomowy, kiedy uwięzieni w domach musieliśmy sobie jakoś zagospodarować czas, w 2021 najprawdopodobniej opanujemy epidemię (choć w kraju antyszczepionkowców potrwa to dłużej niż w innych krajach), ale i tak sprzedaż tych urządzeń będzie rosła. Sporo z nas kupi to pod wpływem impulsu a potem urządzenie to będzie kolejnym zbieraczem kurzu.

Telewizor wszędzie

Może niekoniecznie telewizor z tunerem, bo oglądnie telewizji od kilku lat staje się passe, ale ilość ekranów w urządzeniach AGD stale rożnie. Najbardziej spektakularne są 20 calowe wyświetlacze pionowe w lodówkach, gdzie możemy wyświetlać przepisy lub filmy z kanałów o gotowaniu. Ale ten trend widoczny jest nie tylko w przypadku lodówek, bo dążenie do paneli dotykowych we wszystkich urządzeniach często idzie w parze z powiększaniem tych paneli zwiększając ich funkcjonalność, już w przypadku niektórych piekarników możemy znaleźć panel dotykowy o wielkości przeciętnego smarfona.
Wszystkie aktualności

kategorie

promowane sklepy