Jak wybrać odpowiedni stół do bilarda?

16.11.2021 r.

Stół bilardowy we własnym domu lub mieszkaniu? Takie rozwiązanie to marzenie niejednego miłośnika tego jakże pięknego i fascynującego sportu. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na zakup takiego sprzętu do użytku własnego. Podstawą jest jednak wybór odpowiedniego modelu, który będzie nie tylko funkcjonalny, ale i pozwoli Ci realizować Twoją pasję oraz podnosić poziom gry.

Przeznaczenie stołu bilardowego

Ważnym kryterium przy wyborze stołu bilardowego jest jego zastosowanie. Przede wszystkim zastanów się, czy ma być on przeznaczony do gier amatorskich, czy też masz większe ambicje i chcesz związać się ze sportem zawodowo. Jeśli bierzesz pod uwagę tę drugą wersję, zainwestuj w droższy sprzęt, który wytrzyma długo, zapewni Ci większy komfort gry, a także wesprze Twój rozwój. Taki stół do bilarda stworzy Ci warunki zbliżone do tych, które panują na turniejach. 

Rozmiar stołu do bilarda a wielkość pomieszczenia

Rozmiar stołu bilardowego powinien być dobierany na podstawie wielkości pomieszczenia, w którym zostanie on ustawiony. Minimalne wymiary pokoju, które pozwolą Ci na swobodną grę, wyliczysz w następujący sposób: długość stołu, który zamierzasz kupić plus długość kija bilardowego z każdej strony stołu. Oczywiście im bardziej przestronne pomieszczenie, tym wygodniejsza będzie gra. Weź również pod uwagę inne elementy wyposażenia wnętrza, które również się w nim znajdą. Musisz więc uwzględnić stół, fotele, sofa, wieszak na płaszcze itp., które mogą ograniczać przestrzeń do zabawy. Przed zakupem zwróć także uwagę na wagę sprzętu. Modele z kamiennym blatem są cięższe od tych wykonanych z drewna meblowego. Musisz także uwzględnić wszelkiego rodzaje przeszkody, które może spotkać podczas jego przenoszenia w postaci drzwi, krętych schodów czy ciasnych korytarzy.

Wybór tworzywa a wytrzymałość stołu bilardowego

Wytrzymałość stołu bilardowego zależy od użytego tworzywa, zarówno na całej jego powierzchni, jak i samej płyty. Przede wszystkim powinien być on wyposażony w blat kamienny. Najpopularniejszą opcją jest ten wykonany z łupka włoskiego, który jest podzielony na trzy części. Zapewnia on nie tylko trwałość, ale także nie odkształca się pod wpływem wilgoci. Jeśli zostanie zastosowane dodatkowo odpowiednio sukno, podniesie to znacząco komfort gry. Na rynku znajdziesz także takie modele, gdzie płyta wykonana jest z drewna meblowego. Wybierając sprzęt do gry w bilard, zwróć uwagę na jego konstrukcję. Stół powinien być solidny i wykonany z najlepszych materiałów. 

Wielofunkcyjność stołu do bilarda

Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom stół bilardowy możesz szybko przekształcić w luksusowy stół jadalny do eleganckiej jadalni. Dlatego też takie rozwiązania cieszą się dużym zainteresowaniem zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet. Modele 2w1 posiadają blat nakrywający, dzięki któremu możesz przekształcić sprzęt do bilarda bez większego wysiłku w duży stół jadalniany. Blat nakrywający składa się z trzech części i wykonany jest z drewna meblowego o różnych wybarwieniach. Pod nim znajdują się luźne klocki, dzięki czemu nie będzie się on uginał. Do przechowywania nakładek podczas gry służy wygodny metalowy koszyk, zamontowany bezpośrednio pod stołem. Nowoczesne stoły bilardowe, które dostępne są w sklepie Kler, pozwolą Ci w wyjątkowy i niepowtarzalny sposób dostosować piękną i tradycyjną grę do nowoczesnego wnętrza domu. 

Najważniejsze powody, dla których warto mieć stół bilardowy w domu

Stół bilardowy to dobra inwestycja na długie lata. Nietrudno wyobrazić sobie wieczory z przyjaciółmi w zaciszu własnego domu, wolne od zgiełku charakterystycznego dla klubów bilardowych. A jakie korzyści przyniesie Ci gra w bilard? Przede wszystkim  pomoże Ci rozwijać precyzyjne ruchy, które są tak niezbędne w codziennym życiu. Dzięki niemu nauczysz się radzić sobie ze stresem i działać pod presją. Pozwala ona także na rozwijanie tak ważnej umiejętności koncentracji, cierpliwości oraz rozwijania wyobraźni przestrzennej. Spójrz na jeszcze jeden ważny aspekt. W czasach, gdzie dzieci wychowane są na grach komputerowych, czy też tabletach i wielu innych sprzętach elektronicznych, warto wpoić dziecku coś innego niż tego rodzaju rozrywkę. Kiedy tylko w Twoim domu zagości stół bilardowy, zawsze będziesz mógł pokazać Twojemu dziecku, jak wygląda gra.

Jak dbać o stół bilardowy?

Aby stół bilardowy służył Ci przez wiele długich lat, powinieneś o niego szczególnie dbać. Ważne jest regularne jego czyszczenie, które oprócz usuwania plam poprawia także strukturę sukna. Ślady z kredy czy kurzu możesz usuwać za pomocą specjalnych szczotek. Jeśli przypadkowo coś rozlejesz na blat, najpierw osusz miejsce ręcznikiem papierowym, a następnie wyczyść plamę przy użyciu szczotki do czyszczenia na mokro. Gdy plamy nie usuniesz odpowiednio wcześniej, możesz być zmuszony do skorzystania z usług profesjonalistów. 

Wybór odpowiedniego stołu bilardowego jest niezwykle ważny, ponieważ jest to inwestycja na wiele lat. Odpowiednio dobrany może być ozdobą wnętrza, funkcjonalnym meblem lub po prostu źródłem dobrej zabawy w gronie rodziny i przyjaciół. Przekonaj się o tym sam!

Wszystkie aktualności

kategorie

promowane sklepy