Masz alergie na metale? Dowiedz się, jaka biżuteria jest dla Ciebie bezpieczna!

24.05.2021 r.

Na pewno nie raz znalazłaś się w sytuacji, gdy przechodząc się po sklepach w galerii handlowej, natrafiłaś na biżuterię, która od razu „wpadła Ci w oko”. Sztuczna biżuteria ma wiele zalet. Zazwyczaj wykonane z niej kolczyki czy łańcuszki są kolorowe, modne i można dopasować je do wielu stylizacji. Dodatkowo taka biżuteria kosztuje zdecydowanie mniej niż ta, która została wykonana z metali szlachetnych. Jednak biżuteria, którą zazwyczaj możesz spotkać w sieciówkach może powodować alergię. Jakie są jej objawy? Jaką biżuterię kupować, aby czuć się komfortowo, a także nie prowokować reakcji alergicznych? Zapraszamy do lektury!

Uczulenie na biżuterię – objawy

Alergia na biżuterię pojawia się najczęściej na płatkach uszu. Gdy uczulona na dany metal osoba nakłada kolczyki z niego wykonane, już po kilku godzinach uszy mogą zacząć puchnąć i boleć. Oczywiście reakcja alergiczna może pojawić się także w przypadku kontaktu ze skórą bransoletek czy naszyjników wykonanych z uczulającego materiału. Zazwyczaj objawem są w tym przypadku zaczerwienienie i swędzenie skóry czy wysypka.

Może jednak dość także do rzadszych reakcji alergicznych, którymi jest na przykład astma, zapalenie spojówek czy śluzówki nosa. Takie objawy mogą przynieść nie tylko dyskomfort, ale są także niebezpieczne dla naszego zdrowia.

Uczulenie na biżuterię – alergia na nikiel oraz inne metale

Biżuteria niższej jakości, którą możemy spotkać w wielu sieciówkach może wywoływać uczulenie. Reakcje alergiczne wywołuje zazwyczaj nikiel, ale również inne metale takie jak chrom, kobalt i pallad. Czy wiesz, że alergię na nikiel wykazuje niemal 20% kobiet? Jeżeli również zauważasz u siebie reakcje alergiczne wywołane tzw. sztuczną biżuterią, możesz być także uczulona na nikiel lub inny wyżej wymieniony metal.

Czy biżuteria ze złota lub srebra może uczulać?

Złoto oraz srebro uczulają rzadko i zalicza się je do rzadkich alergenów. Uczulenie na srebro częściej można było spotkać w przeszłości (do lat 40. XX wieku), gdy do jego wytworzenia używano azotanu srebra. Obecnie ta metoda nie jest stosowana, a liczba uczuleń zmalała. Niekiedy metal szlachetny w reakcji z czynnikiem zewnętrznym może wywoływać alergię — np. srebro w kontakcie ze słoną wodą lub potem. Nadal jednak złoto i srebro wysokiej próby, a także platyna uważa się za bezpieczne kruszce, które raczej nie wywołują reakcji alergicznych.

Jaka biżuteria jest bezpieczna dla alergików?

Jeżeli jesteś uczulona na metal, który powszechnie występuje w biżuterii niższej jakości lepiej unikać ozdób, które można kupić w popularnych sieciówkach odzieżowych. Na szczęście obecnie na rynku są dostępne ozdoby różnego typu i wystarczy tylko trochę poszukać, a na pewno znajdziesz piękną biżuterię, która nie będzie Cię uczulać.

Przede wszystkim warto decydować się na ozdoby wysokiej próby, srebrne lub złote — wówczas istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że zawierają domieszkę uczulających metali. Warto także zdecydować się na ozdoby wykonane ze stali chirurgicznej, która również bardzo rzadko wywołuje reakcje alergiczne. Sklep z biżuterią Sadva to miejsce, w którym znajdziesz między innymi biżuterię wykonaną ze złota, srebra czy stali szlachetnej.

Wiemy o tym, że uczulenie na biżuterię może być problematyczne. Jednak na rynku dostępnych jest coraz więcej ozdób, które uwzględniają ten problem. Jeżeli jesteś uczulona na nikiel lub inne metale takie jak chrom, kobalt czy pallad, unikaj biżuterii dostępnej w sieciówkach odzieżowych. Pamiętaj, że noszenie tego typu biżuterii mimo reakcji alergicznych jest niebezpieczne dla Twojego zdrowia.

źródło zdjęcia: freepik.com

Wszystkie aktualności

kategorie

promowane sklepy