Najpopularniejsze grupy Shimano

08.07.2014 r.

Porównując sezon 2014 do 2013, w przypadku sprzedaży przez Internet, Shimano zanotowało aż 30% wzrost sprzedaży w segmencie części rowerowych. Coraz częściej modyfikujemy osprzęt w rowerach, kupując części przez Internet.
Największy przyrost zanotowano na dedykowanej dla rowerów miejskich grupie Nexus, aczkolwiek procentowo grupa te stanowi wciąć tak mały odsetek ogólnego osprzętu Shimano, że dane te mogą być nie do końca precyzyjne. Za potwierdzeniem tych danych przemawia ogólny trend wzrostowy popularności rowerów miejskich (nie kupujemy już masowo „górali”).

Altus, Acera i Alivio poniżej średniej

Najtańszy osprzęt Shimano łącznie stanowi 20-25% ogólnej sprzedaży sprzętu tej firmy, ale porównując rok 2013 z 2014 przyrost ich sprzedaży był poniżej ogólnego przyrostu Shimano. Spośród trzech tanich grup wciąż największą popularnością cieszy się rodzina Alivio, ale jednocześnie jest to jedyna grupa, w której w sezonie 2014 nastąpił spadek sprzedaży i to aż o około 8% (z 11% udziału w ogólnej sprzedaży do 7% ogólnej sprzedaży).

Deore bardzo poszukiwaną grupą osprzętu

Około 22 – 25% ogólnej sprzedaży komponentów Shimano w kanałach internetowych stanowi Deore, jednak roczny przyrost był tutaj poniżej średniej - sprzedaż Deore wzrosła jedynie o 8%, a więc jej udział, choć nadaj najwyższy to nieco się zmniejszył (z 25 do 22%).

Duży wzrost w droższych Deore XT oraz SLX

W droższych grupach Shimano: Deore XT oraz SLX roczny wzrost sprzedaży był wyraźnie większy niż średnia dla Shimano. Sprzedaż Deore XT zwiększyła się o około 36% i stanowi aktualnie 12% sprzedaży tej japońskiej firmy. W klasie SLX wzrost nastąpił o 45% i aktualnie stanowi 10% sprzedaży.

Mechanizmy korbowe najpopularniejsze

Spośród wszystkich części rowerowych firmy Shimano, najwięcej kupujemy mechanizmów korbowych, sprzęt ten stanowi 17% ogólnej sprzedaży części.

Cieszące się dużym zainteresowaniem przykładowe korby Shimano z różnych grup:
Mechanizm korbowy Shimano Deore XT FC-M780535 zł
Mechanizm korbowy Shimano Deore FC-M590245 zł
Mechanizm korbowy Shimano Tourney FC-M13158 zł

Proszę zwrócić uwagę na gigantyczne różnice cenowe między poszczególnymi klasami osprzętu, dla lepszego zobrazowania porównajmy najdroższą i najtańszą korbę Shimano. Najdroższa korba to Shimano XTR FC-M985 w średniej cenie 1450 zł, natomiast najtańsza a zarazem ciesząca się największą popularnością korba to Shimano Tourney FC-M131 w średniej cenie 58 zł. Ze jedną korbę XTR kupimy 25 tanich Tourney’ów. Te różnice cenowe obrazują strategię firmy Shimano, czyli dominację we wszystkich półkach cenowych.


Na kolejnych miejscach wśród podzespołów Shimano znajdują się hamulce (15%), kasety (13%), przerzutki (12%), pedały (12%), manetki i klamki (12%).
Wszystkie aktualności

kategorie

promowane sklepy