Brakuje żelu? Dezynfekcja spirytusem, denaturatem a może perfumami?

16.03.2020 r.

Kupienie żelu antybakteryjnego dzisiaj jest jak kupienie papieru toaletowego w latach osiemdziesiątych, mało kto miał go w domu bo go po prostu nigdzie nie było, trzeba było sobie radzić w inny sposób…
Sprzedaż w kategorii preparaty do dezynfekcji w pierwszych dniach marca 2020 zwiększyła się prawie sto razy porównując z analogicznym okresem roku wcześniejszego, tak gigantyczny popyt przełożył się oczywiście na ceny. Porównajmy ceny kilku popularnych preparatów do dezynfekcji teraz i rok wcześniej.

Nazwa preparatuAktualna cenaCena rok wcześniejZmiana procentowa
Mediseptol 1l 100 zł 13 zł770%%
Płyn do dezynfekcji rąk Sterillhand 1 l100 zł17 zł580%
Płyn do dezynfekcji rąk AHD 1000 250ml150 zł15 zł1000%
Chusteczki dezynfekujące Velox 100 szt90 zł9,15 zł980%


Jak widzicie, tanio nie jest.
Podstawowym składnikiem wszystkich preparatów jest alkohol, poszukajmy więc alternatywy

Wódka do dezynfekcji

Odradzamy. Wódka średnio ma maksymalnie 40% alkoholu – to nie wystarczy do skutecznej dezynfekcji. Płyn dezynfekujący musi mieć minimum 60% alkoholu.

Spirytus 96% na korona wirusa

Spirytus jest dobrym środkiem odkażającym ale odradzamy stosowanie tak wysoko skoncentrowanego alkoholu do dezynfekcji rąk. Zabijając drobnoustroje przy okazji uszkodzimy naturalną barierę ochronną skóry, tym samym narażając ją na infekcje. Ponadto spirytus bardzo wysusza skórę. Czysty spirytus możemy bez obaw używać do dezynfekcji powierzchni, choć w przypadku jakichś delikatnych materiałów lepiej uważać.

Denaturat do dezynfekcji

Denaturat to spirytus skażony aby zniechęcić do jego spożycia. Denaturat w przeciwieństwie do alkoholi spożywczych nie zawiera akcyzy, przez co jest znacznie tańszy. Przeciętnie denaturat ma 92 % alkoholu, więc wszystkie uwagi z poprzedniego punktu możemy odnieść do denaturatu.

Perfumy

Perfumy mają wysoką zawartość alkoholu, dlatego będą też miały działanie odkażające. Najwięcej alkoholu mają perfumy, następnie wody perfumowane a na końcu wodo toaletowe oraz kolońskie.

A na koniec mycie rąk mydłem

Pamiętajmy jednak, że najlepszym środkiem prewencyjnym jeśli chodzi o koronawirusa jest częste mycie rąk przy użyciu mydła. Ten moment paniki związanej z koronawirusem jest dobrym czasem na nabycie zdrowych nawyków jeśli chodzi o higienę, to pomoże nam we wszystkich innych infekcjach wirusowych i bakteryjnych. W tym miejscu my również przypominamy jak myć ręce.
Główny Inspektorat Saniterny
Wszystkie aktualności

kategorie

promowane sklepy