Kupno projektu domu on-line krok po kroku. Formalności po zakupie

22.04.2020 r.

Istnieją dwie możliwości dla inwestorów, którzy zdecydowali się na wybudowanie domu: zakup projektu gotowego lub indywidualna współpraca z architektem, który tworzy dokumentację od zera.
Istnieją dwie możliwości dla inwestorów, którzy zdecydowali się na wybudowanie domu: zakup projektu gotowego lub indywidualna współpraca z architektem, który tworzy dokumentację od zera. Ta druga opcja jest nie dość, że droższa, to jeszcze mocno czasochłonna, dlatego większość chętnych wybiera sprawdzone i dobrze przeliczone pod kątem kosztów „gotowce”. Jak wygląda dokumentacja i jakie są formalności z nią związane?

Gotowy projekt domu przed zakupem

Każdy kupujący, tuż przed transakcją, może zapoznać się z podstawową dokumentacją handlową. Należą do niej najczęściej trójwymiarowe rzuty domu z zewnątrz, pokazujące budynek z każdej strony. Czasem można też spotkać się z wizualizacją wnętrz. Oprócz tego normą jest rzut podłogi parteru i piętra oraz wstępny kosztorys. W razie pytań zawsze można poprosić o konsultację osoby zatrudnionej w pracowni, która przygotowała konkretne, gotowe rozwiązanie.


plan domu

Pakiet dokumentacji po zakupie

Na podstawie oferty Domoweklimaty.pl można wyszczególnić bazowe składniki tego, co klient otrzymuje po zakupie projektu. Jest to przede wszystkim charakterystyka energetyczna budynku wraz z szerokim opisem technicznym. W zestawie powinny znaleźć się też różne rzuty, łącznie z dachem i więźbą dachową oraz przekrojami A-A i B-B. Poza tym pakiet obejmuje projekty przyłącz mediów i ich dalszego rozprowadzenia w budynku, w tym punktów energetycznych, wodnych i wentylacji. Rysunki muszą obejmować także przekroje fundamentów, płyt stropowych, nadproży i rozwiązań w obrębie klatki schodowej. Ogółem całość ma być jasną wskazówką dla kierownika budowy, które elementy, o jakich wymiarach i gdzie mają zostać osadzone i wybudowane.

Formalności związane z zakupem

Na przykładzie wspomnianej już wcześniej pracowni Domowe Klimaty można stwierdzić, że formalności wstępne są dość proste – wystarczy zakupić projekt on-line, a następnie go opłacić. Klient otrzymuje dokumentację kompletną i zgodną z obecnym prawem budowlanym.

Jednak oprócz tego bardzo często trzeba też dokonać adaptacji projektu, ze względu na konieczność dostosowania go do lokalnych warunków zabudowy. Takimi działaniami również powinien zająć się architekt, więc jeszcze przed uzyskaniem pozwolenia na budowę trzeba ponownie skierować się właśnie do niego. Tym razem nie musi być to już ktoś z samej pracowni, ponieważ warto skorzystać z usług osoby, która będzie zawsze pod ręką. Z tego powodu na stronie www został wyszczególniony wykaz partnerów, będących w stanie lokalnie zająć się sprawą przystosowania zakupionych materiałów.


warunki zabudowy lokalne

Kupowanie gotowych projektów jest zdecydowanie prostsze niż praca z architektem nad indywidualną bryłą. Propozycji w internetowych katalogach jest też mnóstwo, więc inwestorzy mają w czym wybierać. Daje on kilka cennych wskazówek na temat tego, na co przede wszystkim warto zwrócić uwagę przy wyborze projektu, który przecież ma się przerodzić w nieruchomość, jaka prawdopodobnie zostanie z inwestorami na długie lata.

Wszystkie aktualności

kategorie

promowane sklepy