Mapowanie terenu przy użyciu drona - co warto o nim wiedzieć?

20.05.2024 r.

Drony, czyli bezzałogowe statki powietrzne, od wielu lat mocno zyskują na popularności. Rosnące zainteresowanie tego typu urządzeniami widoczne jest zarówno wśród amatorów, jak i profesjonalistów. Jednym z możliwości na wykorzystanie dronów jest zastosowanie ich przy mapowania terenu. W poniższym artykule szczegółowo omawiamy, jakie konkretnie możliwości gwarantuje mapowanie terenu z wykorzystaniem tych bezzałogowych statków powietrznych. Zapraszamy do lektury.

Czym są i jak działają drony?

Drony, czyli bezzałogowe statki powietrzne, z roku na rok znacząco zyskują na popularności. Stosują je nie tylko amatorzy szukający rozrywki, ale również profesjonaliści. Urządzenia te są sterowane zdalnie, dlatego wykonują autonomiczne loty. Korzysta się z nich także w wielu zróżnicowanych gałęziach przemysłu, np. do wykonywania pomiarów sytuacyjno-wysokościowych, co z kolei umożliwia tworzenie wyjątkowych map o bardzo wysokiej rozdzielczości i dokładności.

Możliwość zbierania różnego typu danych z powietrzem powoduje, że drony są wykorzystywane w procesach mapowania, modelowania 3D, fotogrametrii i badania ukształtowania terenu. Wspomniane mapowanie terenu to jedno z rozwiązań, dzięki któremu drony w wielu sektorach gospodarki cieszą się tak dużym uznaniem. Korzystanie z dronów przy tego typu czynnościach gwarantuje niesamowicie dużą precyzję, bezpieczeństwo oraz przyspieszenie czasu realizacji wielu działań. Ważne jest jednak to, by wybierać drony wysokiej jakości, takie jak chociażby Mavic 3 Thermal.

Mapowanie terenu przy użycia drona - jak to wygląda?

Mapowanie to proces, który polega na określeniu umiejscowienia i odległości między punktami w przestrzeniach 2D oraz 3D. Dzięki mapowaniu można pozyskać wiele interesujących informacji, które sprawiają, że możliwe jest podejmowanie trafnych decyzji w zakresie projektowania, budowy oraz układania planów zagospodarowania terenu. Jeśli przy mapowaniu korzysta się z drona, to w takim układzie cały proces realizowany jest z powietrza.

Wiele osób zastanawia się, jakie korzyści płyną z rezygnacji konwencjonalnych metod mapowania na rzecz użytkowania do tego celu dronów. Przede wszystkim niewątpliwym atutem dronów jest fakt, iż doskonale sprawdzają się one do szybkiego pozyskiwania danych z powietrza, z miejsc, które są niedostępne na co dzień dla ludzi.

Mapowanie trudnego terenu z wykorzystaniem dronów to najlepsze rozwiązanie z możliwych. Dzięki dronowi operatorzy nie muszą własnymi siłami mierzyć punktów w trudno dostępnych oraz niebezpiecznych miejscach. Warto też pamiętać o tym, że klasyczne metody w zakresie mapowania terenu wiążą się z koniecznością wykonywania wielu bardzo dokładnych pomiarów a także długich przygotowań i planowania całej operacji. W przypadku dronów wygląda to zupełnie inaczej, ponieważ czas pozyskania wszystkich danych zajmuje znacznie mniej czasu.

Podejmując decyzję o zakupie najlepszego drona do mapowania terenu należy też w sposób szczególny zwracać uwagę na specyfikację urządzenia. Należy sięgać wyłącznie po sprzęt najwyższej jakości od renomowanych firm, np. dron DJI Matrice 30.

Wszystkie aktualności

kategorie

promowane sklepy