7 rzeczy na które warto zwrócić uwagę przy wyborze szczoteczki sonicznej

05.02.2021 r.

Rynek szczoteczek sonicznych do zębów przez ostatnie lata bardzo się rozrósł. Do wyboru mamy mnóstwo modeli, które kuszą swoją funkcjonalnością i skutecznością. Jak spośród tylu propozycji wybrać odpowiednią szczoteczkę soniczną dla siebie? Na co zwrócić uwagę?

Cena a funkcjonalność szczoteczki sonicznej

Dobra szczoteczka soniczna wcale nie musi kosztować fortuny, choć to ile ostatecznie na nią wydamy zależy w największym stopniu od naszych wymagań. Ceny szczoteczek znanych marek wahają się od około 200 do nawet 1000 złotych. Im droższa szczoteczka, tym częściej jest ona bardziej zaawansowana technologicznie, ma więcej programów pracy, nierzadko też wyposażona jest w mocniejszy akumulator i bogaty zestaw dodatków. Największy wybór znajdziemy w przedziale 300-500 złotych. To zdecydowanie jeden z ciekawszych segmentów cenowych, w którym znajdziemy szczoteczki z trzema lub nawet czterema programami pracy. Niektóre z nich oferują nawet możliwość regulacji prędkości ruchów. Mogą być wyposażone też w czujnik nacisku i posiadać w zestawie etui. Za szczoteczkę soniczną o najwyższych parametrach zapłacimy powyżej 500 zł. Choć to spory wydatek, to w tej cenie możemy spodziewać się wysokiej jakości wykonania i użycia najlepszych gatunkowo materiałów. Modele w tej cenie wyróżniają się często też czymś ekstra, na przykład bardzo wydajną pracą czy funkcją Bluetooth, dzięki której szczoteczka może łączyć się ze specjalną aplikacją w telefonie.  

Jeden czy kilka programów pracy? 

Zanim wybierzesz odpowiedni model szczoteczki, zastanów się jakie efekty chcesz osiągnąć i w jakiej kondycji jest Twoja jama ustna. Jeśli nie masz specyficznych wymagań, to szczoteczka soniczna wyposażona w podstawowy program do codziennego mycia zębów sprawdzi się bardzo dobrze. Modele wyposażone w kilka trybów pracy lepiej natomiast wpasują się w potrzeby bardziej wymagających użytkowników. Jeśli masz wrażliwe dziąsła i zmagasz się z częstymi stanami zapalnymi, to dobrze aby Twoja szczoteczka posiadała delikatny tryb czyszczenia, jak Sensitive lub Soft. Przy wrażliwych dziąsłach doskonale sprawdzi się też tryb do masażu, który delikatnie stymuluje dziąsła i poprawia ich ukrwienie. Gdy natomiast chcesz pozbyć się przebarwień powstałych od picia kawy lub od palenia papierosów, to koniecznie sprawdź czy szczoteczka ma tryb wybielający lub polerujący. Na tych programach szczoteczka pracuje z większa prędkością, dzięki czemu potrafi efektywniej usuwać niechciane osady. Jeśli planujesz zakup szczoteczki dla większej liczby domowników, to uwzględnij też ich potrzeby.  

Jakie znaczenie ma prędkość szczoteczki sonicznej? 

Większość popularnych modeli wykonuje około 60 tysięcy drgań na minutę, zapewniając już bardzo dobrą jakość czyszczenia. Jednak gdy zmagamy się z przebarwieniami na zębach lub mamy problem z szybko odkładającym się kamieniem nazębnym, to lepiej rozważyć zakup szczoteczki z większą częstotliwością drgań. Im więcej ruchów szczoteczka soniczna wykonuje, tym dokładniej czyści nasze zęby z płytki bakteryjnej i innych osadów, lepiej też oczyszcza bardziej kłopotliwe obszary między zębami czy wzdłuż linii dziąseł. Dobrze sprawdzą się modele, w których można samodzielnie wybrać jedną z kilku dostępnych prędkości. W ten sposób łatwo sprawdzimy, jaka intensywność czyszczenia jest dla nas najlepsza. A ile najwięcej ruchów w ciągu minuty może wykonać szczoteczka soniczna? Najszybsze szczoteczki soniczne osiągają prędkość nawet do 96 tysięcy drgań. Umożliwiają w ten sposób bardzo skuteczne usunięcie uporczywych przebarwień, w dość krótkim czasie.  

Jak długo szczoteczka działa na jednym naładowaniu? 

Zobacz jak wydajny jest akumulator, aby uniknąć zbyt częstego ładowania szczoteczki. Rzadsze ładowanie to nie tylko większa wygoda, ale również dłuższe życie baterii. Ten parametr jest szczególnie ważny, kiedy planujemy zakup szczoteczki dla całej rodziny lub dużo podróżujemy. Co mamy do wyboru? Najczęściej możemy spotkać modele, które na jednym naładowaniu pracują średnio od 2 do 3 tygodni. Warto podkreślić, że ten czas odnosi się do używania szczoteczki przez jedną osobę dwa razy dziennie przez dwie minuty. Na rynku dostępne są też o wiele bardziej wydajne modele, których czas pracy bezprzewodowej wynosi do 6 lub nawet 10 tygodni.  

Czy potrzebujesz dodatków lub specjalnych końcówek? 

Zastanów się czy potrzebujesz dodatków, takich jak etui. Przyda się zwłaszcza na wyjazdach, ale także do przechowywania szczoteczki w domu. Niektóre modele są wyposażone w etui z funkcją ładowarki. To bardzo przydatna opcja, którą możemy wykorzystać na przykład do naładowania szczoteczki w samochodzie. Jeśli nosisz aparat ortodontyczny możesz rozważyć zakup szczoteczki sonicznej ze specjalną końcówką do aparatów. Taka końcówka ma inaczej wyprofilowane włosie - krótsze w środku, dłuższe na zewnątrz. Lepiej dociera do zakamarków przy aparacie, dokładniej oczyszczając te obszary z nagromadzonej płytki nazębnej i resztek jedzenia. 

Funkcje dodatkowe 

Niektóre szczoteczki soniczne wyposażone są w dodatkowe udogodnienia. Jednym z nich jest czujnik kontroli nacisku. Pierwotnie wywodzi się ze szczoteczek oscylacyjno-pulsacyjnych, w których jest wręcz niezbędny. Sygnalizuje on, kiedy za mocno dociskamy szczoteczkę do zębów i jednocześnie spowalnia jej ruchy, zmniejszając tym samym ryzyko uszkodzenia dziąseł. Czujnik nacisku nie jest za to konieczny w szczoteczkach sonicznych, ze względu na całkiem inną technologię działania. Tu jeśli przyłożymy końcówkę do zębów mocniej, po prostu przestanie ona drgać. Gdy jednak zależy nam na pełnej kontroli w czasie mycia zębów, warto rozważyć zakup szczoteczki z tą funkcjonalnością, szczególnie jeśli mamy wrażliwe dziąsła. Jakie inne ciekawe opcje możemy znaleźć w szczoteczkach sonicznych? W najdroższych modelach dostępna jest łączność z dedykowaną aplikacją na smartfon. Szczoteczki oferujące ten moduł wyposażone są w specjalne czujniki, które wysyłają do aplikacji informacje dotyczące sposobu szczotkowania zębów. Dzięki tej funkcjonalności możemy na przykład dowiedzieć się, jakie obszary pomijamy lub w których miejscach za mocno dociskamy szczoteczkę. 

Szczoteczka soniczna od zaufanego producenta 

Przeglądając szczoteczki soniczne do zębów, warto zawęzić poszukiwania do wybranych marek, by zaoszczędzić czas na szukanie. Dobrze jest zaufać producentowi, który od lat działa w branży, co daje nam pewność że urządzenie będzie naprawdę dobrej jakości, pod względem wykonania i użytych technologii. Takich marek na rynku jest dość sporo. Jedną z nich jest na przykład nasza polska marka SEYSSO. Działa na rynku od wielu lat. Wyspecjalizowała się w produkcji szczoteczek sonicznych i artykułów do pielęgnacji jamy ustnej. W jej ofercie znaleźć możemy wiele ciekawych modeli - od podstawowych po bardziej zaawansowane urządzenia. Każdy z nich wyposażony jest w wyjątkowo wydajny akumulator, zapewniający ponadprzeciętnie długi czas pracy bezprzewodowej. SEYSSO stale się rozwija, w widoczny sposób podążając za nowymi trendami. Marka niedawno wprowadziła do sprzedaży nową serię szczoteczek sonicznych SEYSSO Planet MercurX i NeptunX, w dwóch gustownych kolorach - granatowym i grafitowym. Szczoteczki jak i poszczególne elementy zestawu zapakowano w ekologiczne opakowania, które w całości powstały z surowców biodegradowalnych lub materiałów po recyklingu. Takie rozwiązanie pozwala w znacznym stopniu zmniejszyć ilość produkowanych odpadów.

Wszystkie aktualności

kategorie

promowane sklepy