Porównanie szczoteczki sonicznej i elektrycznej

14.02.2020 r.

Kiedy zdecydujemy się w końcu zamienić klasyczną szczoteczkę manualną na skuteczniejszą w pielęgnacji zębów i dziąseł szczoteczkę elektryczną, staniemy przed nie lada dylematem, który brzmi: jaki model wybrać? Producenci nas pod tym względem rozpieszczają. Na sklepowych półkach znajdziemy bowiem wiele różnego rodzaju zarówno szczoteczek elektrycznych z okrągłymi główkami czyszczącymi, jak i wyposażonych w końcówki podłużne urządzeń sonicznych. Które z nich są lepsze?

kategorie

promowane sklepy

Uzyskanie odpowiedzi na to pytanie będzie wymagało przeanalizowania technologii czyszczenia zastosowanej w obu urządzeniach, ich sposobu pracy oraz prędkości działania. Porównajmy sobie zatem szczoteczkę elektryczną z soniczną, i przy okazji spróbujmy odpowiedzieć na pytanie, która z nich jest lepsza.

Różnice w technologii czyszczenia

Wydaje się, że nikogo nie trzeba już przekonywać do wyższości szczoteczek elektrycznych nad tradycyjnymi szczoteczkami manualnymi. Wielu zadaje sobie jednak pytanie, czym różni się szczoteczka elektryczna od sonicznej. Po pierwsze, należy zwrócić uwagę na prędkość pracy obu urządzeń. Szczoteczki elektryczne w ciągu minuty wykonują około 8000 ruchów, co w porównaniu z manualnymi (około 200 ruchów na minutę) jest wynikiem naprawdę imponującym. Szczoteczki soniczne działają jednak jeszcze szybciej, bowiem są w stanie, w przypadku najbardziej zaawansowanych modeli, wykonywać nawet 62 000 ruchów na minutę.

Istotną różnicą pomiędzy oboma urządzeniami jest również sama technologia czyszczenia. W przypadku szczoteczek sonicznych opiera się ona na wytwarzaniu fal dźwiękowych, za sprawą których włókna czyszczące zostają wprawione w drgania. Te z kolei w trakcie szczotkowania doprowadzają do powstania w jamie ustnej złożonej ze śliny i pasty do zębów chmury mikrobąbelków. Mikrobąbelki uderzają w płytkę nazębną, skutecznie ją rozbijając. Co warte podkreślenia, są w stanie docierać nawet do przestrzeni międzyzębowych, czyli miejsc, które pozostają poza zasięgiem szczoteczek elektrycznych z okrągłą główką.

Tryby pracy, funkcje i udogodnienia

Jeśli chodzi o tryby pracy, funkcje i udogodnienia, to zarówno szczoteczki elektryczne, jak i modele soniczne oferują ich naprawdę wiele. Niemal każda dostępna na rynku szczoteczka wyposażona jest w timer, który za nas odmierza zalecane dwie minuty mycia, oraz quadpacer, co trzydzieści sekund na chwilę przerywający pracę urządzenia, i dający nam tym samym jasny sygnał, że nastała pora wyszczotkowania kolejnej partii jamy ustnej. Co do trybów pracy – większość urządzeń proponuje dwa bądź trzy programy czyszczenia, jednak te najbardziej zaawansowane – nawet pięć lub sześć. Najnowsze szczoteczki elektryczne są wyposażone także chociażby w moduł Bluetooth, który umożliwia zsynchronizowanie szczoteczki ze specjalną aplikacją na smartfonie, dzięki której na bieżąco mamy szansę śledzić swoje postępy w myciu. Mnogość funkcji i udogodnień z pewnością jest przyjemnym dodatkiem do mycia, jednak nie dla każdego przydatnym. Właśnie dlatego, rozpatrując poszczególne modele urządzeń, powinniśmy zastanowić się, czego tak naprawdę potrzebujemy. Niezależnie od indywidualnych preferencji, warto jednak zainwestować w szczoteczkę wyposażoną w tak zwany „czujnik siły nacisku”. Dzięki niemu mamy bowiem szansę uniknąć podrażnień spowodowanych zbyt dużym dociskaniem włosia urządzenia do szkliwa.

Ceny popularnych modeli szczoteczek

Ceny obu szczoteczek różnią się od siebie niewiele, jednak można zauważyć, że urządzenia soniczne są nieco droższe. Za najtańszą szczoteczkę elektryczną z okrągłą główką czyszczącą trzeba bowiem zapłacić około 50 złotych, natomiast ceny modeli sonicznych zaczynają się od mniej więcej 150 złotych. Skąd ta różnica? Otóż technologia czyszczenia zastosowana w szczoteczkach sonicznych po prostu wiąże się dla producentów z odpowiednio większymi kosztami. Przegląd najpopularniejszych modeli szczoteczek sonicznych i elektrycznych znajdziemy na stronie https://szczoteczka-elektryczna.edu.pl/

Ceny końcówek do szczoteczek sonicznych również są nieco większe niż w przypadku głowic dedykowanych do modeli elektrycznych, jednak w tym wypadku mówimy o różnicy zaledwie kilku złotych, która nie powinna być dla nas specjalnie odczuwalna.

Szczoteczka elektryczna czy soniczna?

Która szczoteczka jest lepsza? Którą lepiej wybrać? Niestety, na te pytania będziecie musieli odpowiedzieć sobie sami. Obie szczoteczki gwarantują nam bardzo dobre efekty czyszczące i z pewnością zachwycą swoją skutecznością wszystkich, którzy dotąd korzystali wyłącznie ze szczoteczek manualnych. Wybierając szczoteczkę, zastanówmy się, który ze sposobów pracy bardziej nam odpowiada, i jakie dodatkowe, usprawniające codzienne mycie funkcje i udogodnienia okażą się nam naprawdę przydatne.
Wszystkie aktualności