Świeżo upieczony menedżer - jak ułatwić mu start w nowej roli?

07.01.2021 r.

Pierwsze tygodnie w nowej pracy mogą być bardzo trudne, i to zarówno dla nowo mianowanego menedżera, jak i jego przełożonego, a także zespołu, którym zarządza. Szczególne znaczenie ma tutaj wdrożenie menedżera, a także zainwestowanie w szkolenia, warsztaty i inne sposoby rozwoju kompetencji.

Onboarding i szkolenia to podstawa


Onboarding dotyczy nie tylko szeregowych pracowników, którzy zmieniają miejsce swojego zatrudnienia, ale także menedżerów, którzy awansowali lub zmienili pracę. Zamiast wrażenia bałaganu i chaosu, należy już od pierwszych dni w nowej roli, zadbać o to, aby menedżer czuł się swobodnie i komfortowo, a także rozumiał swoje obowiązki. Właśnie dlatego podstawą ułatwiania startu nowo mianowanym menedżerom jest onboarding oraz szkolenia. Onboarding to wprowadzenie pracownika do miejsca pracy, czyli zapoznanie go z codziennymi zadaniami, zespołem, kulturą i klimatem organizacyjnym, a także sposobem pracy, dyspozycyjnością i świadczeniami płacowymi. Warto już na początku oznajmić zespołowi, że będą mieć nowego menedżera, przedstawić go, omówić jego osiągnięcia, a następnie wdrożyć do obowiązków. Kolejnym ważnym aspektem są różnorodne szkolenia, ułatwiające rozwój. Szkolenia te mogą dotyczyć zarówno kompetencji twardych (wiedzy, konkretnych zadań w pracy, obsługi programów komputerowych), jak i miękkich. To właśnie ten drugi typ kompetencji jest szczególnie ważny w rozwoju menedżera, a umiejętności miękkie to na przykład: zarządzanie czasem swojej pracy, dobre komunikowanie się z zespołem, stawianie celów, motywowanie pracowników. Cały szereg szkoleń dla nowo upieczonych menedżerów znajdziemy w serwisie https://eventis.pl - warto porównać poszczególne oferty, tak aby wybrać szkolenie najlepiej dopasowane do naszych potrzeb i portfela. Następnym ważnym elementem rozwojowym jest mentoring, a przede wszystkim wsparcie ze strony przełożonego menedżera (na przykład dyrektora danego działu). W ten sposób nowo mianowany menedżer czuje, że ma wsparcie, nie jest sam i ma do kogo zwrócić się w trudnej sytuacji. 

Najważniejsze role nowo mianowanego menedżera

Menedżer pełni w organizacji wiele ról, które oczywiście zależą od typu przedsiębiorstwa oraz codziennych obowiązków. Do najważniejszych ról, obowiązków, można zakwalifikować:

  • zarządzanie pracownikami, 
  • stawianie celów podwładnym,
  • motywowanie podległego zespołu,
  • organizowanie obowiązków pracowników,
  • nadzorowanie pracy,
  • ocenianie, udzielanie informacji zwrotnej.

Menedżer powinien nieustannie się rozwijać, aby stanowić autorytet dla podległych sobie pracowników. Już w pierwszych dniach, tygodniach i miesiącach pracy na nowym stanowisku, menedżer musi zadbać o swoje kompetencje. 

Jak rozwijać kompetencje menedżera?

Przede wszystkim, do rozwoju kompetencji menedżerskich, konieczna jest analiza umiejętności, posiadanych przez daną osobę. Właśnie dlatego w przypadku nowo mianowanych menedżerów, konieczne jest przeprowadzenie rozmów, zbadanie kompetencji przy pomocy testów oraz zadań bieżących. Następnym krokiem jest zorganizowanie szkoleń dla menedżera, lub też zapisanie go na kursy, czy też warsztaty zewnętrzne, albo na programy dla talentów. Szkolenia mają bardzo duże znaczenie, ponieważ sprawiają, że menedżer rozwija się, może stawać się autorytetem i specjalistą w swojej dziedzinie. Zaangażowanie menedżera w szkolenia, treningi i warsztaty to naprawdę dobre rozwiązanie. Dodatkowo menedżer powinien rozwijać swoje kompetencje w codziennej pracy i uczyć się na błędach oraz na zasadzie oceny z informacji zwrotnej. Szybkie i skuteczne wdrożenie nowego menedżera sprawia, że osoba ta jest bardziej efektywna i lepiej radzi sobie z codziennymi obowiązkami oraz z zarządzaniem zespołem pracowników. 

Wszystkie aktualności

kategorie

promowane sklepy