Jak powstaje folia bąbelkowa?

29.12.2022 r.

Czy wiesz, że pierwsza folia bąbelkowa powstała z dwóch arkuszy zasłony prysznicowej przepuszczonych przez zgrzewarkę? Dziś proces produkcji tej popularnej folii wygląda inaczej, a produkt końcowy przechodzi nasze najśmielsze oczekiwania. Przyjrzyjmy się, jak powstaje folia bąbelkowa.

Czym jest i do czego służy folia bąbelkowa?

Folia bąbelkowa (ew. folia pęcherzykowa) to lekki, a zarazem wytrzymały materiał opakowaniowy, z charakterystycznymi pęcherzykami powietrza. Folia ta służy do zabezpieczania przedmiotów przed uszkodzeniami mechanicznymi podczas transportu.

Jak powstaje folia bąbelkowa?

Folia bąbelkowa produkowana jest z polietylenu, a dokładniej z niewielkich granulek różnego rodzaju żywicy polietylenowej. A jak przebiega proces produkcji? Na początku granulki z polietylenu trafiają do długiego cylindra ze śrubą w środku. Tam, pod wpływem wysokiej temperatury (ponad 450°C), zostają przetopione, w wyniku czego powstaje cienka warstwa folii. To ona stanowi podstawę folii bąbelkowej, ale to tego jeszcze daleka droga.

Ruch śruby wewnątrz cylindra generuje dodatkowe ciepło, które umożliwia przetopienie żywicy, dzięki czemu ma ona półpłynną formę. Ta z kolei jest wyciskana z cylindra w postaci dwóch arkuszy przeźroczystej folii z tworzywa sztucznego, które ułożone są jeden na drugim.

W następnym kroku folia jest spłaszczany do pożądanej grubości i przepuszczana przez wałek z wyciętymi otworami. Gdy folia przesuwa się po takiej rolce, zostaje do niej wdmuchane powietrze, które umieszczane jest w małych otworach. Następnie folia trafia na kolejną rolkę, na której przebiega proces jej uszczelniania, tak aby wdmuchane powietrze pozostało na swoim miejscu. I gotowe. Teraz wystarczy przyciąć folię bąbelkową do pożądanych rozmiarów i nawinąć ją na rolkę.

Następnie, w zależności od potrzeb, tak przygotowana folia bąbelkowa może trafić do sprzedaży lub do kolejnej hali produkcyjnej, gdzie zostanie przerobiona na koperty bąbelkowe lub woreczki bąbelkowe.

Jakie właściwości ma folia bąbelkowa?

Pomimo skomplikowanego procesu produkcji, folia bąbelkowa jest jednym z najpopularniejszych materiałów opakowaniowych. Wszystko za sprawą wyjątkowych właściwości, jakimi się charakteryzuje.

Przede wszystkim folia bąbelkowa jest bardzo wytrzymała, dzięki czemu skutecznie chroni zawartość kartonów przed zniszczeniem. Poza tym folia jest wodoszczelna i nie przepuszcza kurzu, pyłu, czy wilgoci. Co więcej, charakterystyczne dla folii bąbelkowej pęcherzyki powietrza amortyzują owinięte w nią przedmioty. Dzięki temu nie ulegają one uszkodzeniu, nawet jeśli paczka narażona jest na silne wstrząsy. W rezultacie masz pewność, że owinięte nią przedmioty dotrą do odbiorcy w idealnym stanie.

Kolejną zaletą folii bąbelkowej jest to, że jest ona elastyczna. Dzięki temu bez trudu owiniesz nią przedmioty nawet o bardzo nietypowych kształtach.

Do tego folia bąbelkowa jest bezpieczna. Ani granulat z polietylenu, ani inne materiały wykorzystywane do produkcji folii bąbelkowej, nie zawierają substancji szkodliwych dla życia lub zdrowia. Dzięki temu możesz wykorzystać folię do zabezpieczania praktycznie każdego przedmiotu, który przyjdzie ci do głowy. Również kontakt z folią bąbelkową jest w pełni bezpieczny, zatem nie musisz stosować żadnej dodatkowej ochrony przy owijaniu produktów folią.

Poza tym folia bąbelkowa jest niezwykle lekka. Dzięki temu jej wykorzystanie nie zwiększa wagi przesyłki, a co za tym idzie, nie generuje dodatkowych kosztów związanych z nadawaniem paczek.

Warto także pamiętać, że folię bąbelkową można recyklingować. Z tego względu może być ona wykorzystywana przez sklepy, w których szczególną wagę przywiązuje się do dbania o środowisko naturalne i niezaśmiecanie naszej planety.

Wiesz już, jak powstaje nowoczesna folia bąbelkowa. A jeśli zastanawiasz się, gdzie kupić folię bąbelkowej najlepszej jakości, zapraszamy do naszego sklepu: https://pakujto.pl/product-category/pianki-i-folie/folia-babelkowa/, w którym znajdziesz folię w rolce, w arkuszach oraz w postaci worków bąbelkowych.

Wszystkie aktualności

kategorie

promowane sklepy