Bardzo popularne foteliki rowerowe

29.06.2014 r.

Jednym z najczęściej kupowanych akcesoriów rowerowych są dziecięce foteliki na rower, a pod względem ogólnej wartości sprzedaży zajmują pierwszą pozycję, generując największe obroty. Porządne foteliki rowerowe kosztują tyle co cały rower kupiony w supermarkecie.
Szacuje się, że ponad 20% sprzedaży wśród wszystkich akcesoriów rowerowych to foteliki, sprawia to przede wszystkim cena takiego przedmiotu – najtańsze kosztują około 100 zł, a najpopularniejsze już ponad 300 zł. Producenci pewnie wykorzystują fakt, że nikt z nas nie chce oszczędzać na swoich dzieciach, a przede wszystkim na ich bezpieczeństwie.

Foteliki Hamax

Absolutnym liderem na rynku jest Skandynawki Hamax – prawie co trzeci kupowany w Polsce fotelik rowerowy został dostarczony przez tego producenta. Historia firmy Hamax sięga 1958 roku. Początkowo firma zajmowała się produkcją sportowego sprzętu zimowego – przede wszystkim sanek oraz mini nart. Sprzęt tan nadal znajduje się w asortymencie firmy, choć aktualnie firma jest znana przede wszystkim z fotelików rowerowych, które zaczęła produkować w 1981 roku. W oficjalnych komunikatach firma podaje, że plastik do swoich produktów produkowany jest w Norwegii – tam też znajduje się siedziba główna firmy, a dział rozwojowy znajduje się w Holandii. Hamax produkuje zarówno foteliki przednie jak i tylne, jak również kaski rowerowe dla dzieci.

Foteliki Hamax są drogie, ich ceny zaczynają się od około 320 zł.

Przepisy dotyczące fotelików rowerowych

Przepisy informują nas tylko, że dzieci do lat 7 należy przewozić na rowerze w specjalnych fotelikach – artykuł 63 ust. 3 pkt. 4 Prawa o Ruchu Drogowym. Nie ma ustawowo podanego minimalnego wieku, od kiedy można dzieci tak przewozić. Producenci niektórych fotelików podają, że przewozić można już kilkumiesięczne dziecko – w praktyce jednak przyjmuje się, że dziecko wsadzamy do fotelika jeśli zaczęło już samo chodzić, gdyż wtedy w dużej mierze ukształtowany jest już całkowicie kręgosłup. Nie jest prawdą jakoby nie można było przewozić dzieci w fotelikach przednich – nie jest również prawdą, że dzieci nie można przewozić w przyczepkach rowerowych. Ten sam zapis w ustawie precyzyjnie stwierdza, że „… albo w ciągniętej przez rower przyczepie konstrukcyjnie przeznaczonej do ich przewozu”.

Zasady bezpieczeństwa

Absolutnie nie powinniśmy przewozić dziecka o wadze przekraczającej dopuszczalną dla danego fotelika. Dziecko powinno mieć na głowie kask i jednocześnie głowa nie powinna wystawać powyżej oparcie krzesełka – to nie są przepisy, ale zwykłe zasady bezpieczeństwa. Raczej nie powinniśmy przewozić dzieci poniżej 1 roku życia. Im młodsze dziecko tym krótsza powinna być wycieczka rowerowa. Powinniśmy również dokładnie sprawdzić, czy fotelik jest prawidłowo zamocowany i sprawdzać to regularnie.
Wszystkie aktualności

kategorie

promowane sklepy