Najlepsze głośniki JBL

11.01.2017 r.

W zawrotnym tempie rośnie sprzedaż głośników przenośnych, znanych również pod nazwami głośników Bluetooth lub głośników bezprzewodowych, które kupujemy głównie jako dodatki do naszych smartfonów aby znacznie podnieść jakość odtwarzanego dźwięku.
W 1946 roku amerykański inżynier James Bullough Lansing, wcześniej pracujący dla firmy Bell założył James B. Lansing Sound Inc., której nazwę późnij skrócono pozostawiając tylko pierwsze litery imion oraz nazwiska (JBL). Od samego początku firma specjalizowała się w produkcji głośników. Dzisiaj specjalizuje się przede wszystkim w produkcji nagłośnienia dla sal kinowych, spora część kin korzysta ze sprzętu nagłośnieniowego JBL. W 1982 roku Thomlinson Holman na zlecenie Lucesfilm stworzył system certyfikacji sprzętu nagłośnieniowego przeznaczonego przede wszystkim do sal kinowych, którego celem było jak najwierniejsze odwzorowanie nagranego dźwięku. Firma JBL była pierwszą, która została certyfikowana.


Kilka lat po powstaniu JBL również w Stanach pojawił się firma Harman Kardon założona przez Sidneya Harmana oraz Bernarda Kardona. Pierwszym produktem firmy był tuner FM, natomiast firma najbardziej znana jest z tego, że jako pierwsza opracowała odbiornik radiowy stereo. W 1969 roku Harman Kardon kupił firmę JBL, a w roku 2016 całość Harman International została kupiona przez koreańskiego Samsunga. Samsung chce nie tylko kontynuować sprzedaż produktów pod markami wcześniej należącymi do Harman International, ale również znacznie podnieść jakość dźwięku w swoich flagowych produktach, czyli smartfonach.


Na rynku konsumenckim JBL znany jest przede wszystkim z produkcji głośników i praktycznie zdominował rynek głośników przenośnych.


Najczęściej wybieranym głośnikiem Bluetooth JBL jest Flip 3, który popularność zdobył nie tylko w Polsce ale praktycznie na całym świecie. W USA jest on najczęściej wybieranym bezprzewodowym głośnikiem budżetowym to jest w cenie poniżej 100 dol. W naszym kraju z pewnością nie należy do segmentu budżetowego ponieważ cena w okolicach 400 zł jest znacznie wyższa od średniej ceny jaką płacimy za głośniki przenośne a która wynosi 130 zł. Przy zakupie jednak tego głośnika otrzymujemy bardzo wysoką jakość bo w końcu kupujemy produkt od producenta, który przez dziesięciolecie zęby zjadł na produkcji wysokiej jakości głośników. Oprócz dobrej jakości dźwięku w głośnikach bezprzewodowych ważna jest także jakość baterii, producent gwarantuje w zależności od tego jak głośno odtwarzam muzykę 10-12 godzin grania i w testach faktycznie tyle otrzymujemy.
Flip 3 ma kształt tuby o długości 17 cm i średnicy 6,5 cm i dostępny jest w kilku kolorach. Można go używać na otwartym powietrzu bez obawy przypadkowego zmoczenia, ponieważ jest odporny na zachlapanie i deszcz. Głośnik ten możemy również sparować poprzez Bluetooth na raz z kilkoma źródłami dźwięku oraz innymi głośnikami.


Głośniki JBL są na tyle popularne, że na rynku możemy spotkać wiele podróbek, na przykład głośnik JBL Pulse, który poprzez diody LED w obudowie pełni również funkcję kolorofonu, oryginalnie kosztuje ponad 600 zł, tymczasem można kupić do złudzenia podobny głośnik, który nawet opakowanie ma podobne i również nazywa się „Pulse” w cenie sześciokrotnie niższej.

Ranking głośników JBL kupowanych na prezenty w grudniu 2019

  1. JBL Flip 5 w średniej cenie 340 zł
  2. JBL Charge 4 w średniej cenie 380 zł
  3. JBL T110BT w średniej cenie 16 zł
  4. JBL Flip 4 w średniej cenie 348 zł
  5. JBL Charge 3 w średniej cenie 437 zł


Oprócz głośników przenośnych JBL i bezmarkowych chętnie kupujemy także produkty polskich marek Media-Tech oraz Manta. W przypadku Manty chętnie kupujemy zestawy karaoke, które również możemy traktować jako głośniki przenośne (pomimo dużych rozmiarów mają specjalną rączkę do przenoszenia).


Zauważalna jest również sprzedaż głośników innego amerykańskiego producenta: Bose, lecz ceny tego sprzętu zaczynają się od 700 zł.


Na rynku są również dostępne głośniki przenośne Samsunga nie tylko jako właściciela JBL, ale również pod marka Samsung, na przykład Samsung Bottle, który dodatkowo pełni funkcję lampki.

Wszystkie aktualności

kategorie

promowane sklepy