Maszynka do golenia: jakie parametry odgrywają kluczową w precyzyjnym goleniu?

14.04.2020 r.

Czy w epoce mody na brody warto zastanawiać się nad wyborem maszynki do golenia? Niewątpliwie tak, bo posiadanie brody nie wyklucza golenia. Elegancki brodaty mężczyzna to niekoniecznie typ drwala z puszczy.

Maszynka do golenia kontra ręczna golarka – co jest lepsze

W tej konkurencji niewątpliwie wygrywa elektryczna maszynka do golenia. Powodów jest co najmniej kilka, ale ten najważniejszy to fakt, że golenie maszynką elektryczną jest bezpieczniejsze. Głowice są tak skonstruowane, by golić dokładnie i bez możliwości zadraśnięcia. Tego samego nie da się powiedzieć o ręcznych golarkach. Tu ostrza tnące nie są niczym zabezpieczone, przy braku wprawy lub pośpiechu łatwo o skaleczenie.

Maszynka elektryczna goli dokładniej, także w trudno dostępnych miejscach. Manewrowanie ręczną golarką wcale nie jest tak proste, jak mogłoby się to wydawać.

Maszynka elektryczna jest tańsza. Tak, to prawda. Co prawda jednorazowo kosztuje więcej niż pojedyncza golarka, ale sumując zakupy łatwo zauważyć, że jedna maszynka elektryczna wystarczy na kilka lat. W jej cenie nie kupimy zapasu golarek na analogiczny czas. Ponadto maszynka elektryczna nie wymaga żadnych dodatków. W przypadku golarki niezbędny będzie żel, pianka, lub choćby mydło do golenia.

Dlaczego brodacz potrzebuje maszynki do golenia

Wiele maszynek elektrycznych wyposażonych jest w trymer i właśnie taką powinien mieć każdy dbający o siebie brodacz. Dzięki trymerowi można samodzielnie równo przystrzyc brodę, nadać jej określony kształt, czasem nawet bardzo fantazyjny. Ponadto warto pamiętać, że broda to niekoniecznie zarost na całej twarzy. Czasem to tylko bródka w stylu muszkietera. W takim wypadku reszta twarzy musi być ogolona na gładko. Tu znowu okazuje się, że maszynka jest niezbędna mimo brody.

Można oczywiście próbować golić się ręczną golarką, a brodę przycinać nożyczkami, ale nie ma się co łudzić – efekt będzie bardzo daleki od oczekiwań.

Jak wybrać dobrą maszynkę do golenia

Co sprawia, że maszynka zasługuje na miano dobrej, sprawdzającej się w każdych warunkach? Nie tylko jakość ostrzy i liczba głowic, to też pomniejsze cechy, o których nie można zapomnieć.

  • Ergonomiczny kształt – dzięki niemu maszynka dobrze leży w dłoni, a golenie odbywa się niemal intuicyjnie.
  • Gumowana rączka – zapewnia brak poślizgu. Niektóre maszynki są przystosowane do tego, by golić się nimi pod prysznicem. W takim wypadku gumowana rączka jest obowiązkowa.
  • Rodzaj zasilania – jeśli jest mieszany (sieciowo/akumulatorowy) umożliwia golenie się tam, gdzie nie ma bezpośredniego źródła prądu. Trzeba tylko pamiętać o wcześniejszym naładowaniu maszynki, by móc się nią ogolić w samolocie lub na kempingu.
  • Ruchoma głowica – to chyba najważniejsza cecha golarki. Bez niej trudno będzie ogolić dokładnie wszystkie trudno dostępne miejsca. Ruchoma głowica sprawia, że golarka pozostawia gładkimi nie tylko brodę i policzki, ale też wszystkie krzywizny twarzy.
  • Wbudowany trymer – rzecz dla brodaczy i wszystkich tych, którzy chcą mieć na twarzy tzw. dwudniowy zarost. Wbrew pozorom nie da się go tak po prostu wyhodować. Za to można równomiernie przystrzyc zarost trymerem i wpasować się w modę rodem z Hollywood.

Przeczytaj także: Pielęgnacja i modelowanie zarostu – czyli o maszynkach do golenia i trymerach

Wszystkie aktualności

kategorie

promowane sklepy