Ciekawe gry planszowe

27.04.2010 r.

Zaletą gier planszowych jest to, że można grać w nie wszędzie, o każdej porze i w każdym towarzystwie. Nie ma tu żadnych ograniczeń. Jedynym warunkiem jest zrozumienie reguł. Chociaż gry planszowe kojarzą się nam głównie ze Scrabble czy Monopolem, to obecnie wybór gier dostępnych na rynku jest szeroki i bardzo zróżnicowany

kategorie

promowane sklepy

Zaletą gier planszowych jest to, że można grać w nie wszędzie, o każdej porze i w każdym towarzystwie. Nie ma tu żadnych ograniczeń. Jedynym warunkiem jest zrozumienie reguł. Chociaż gry planszowe kojarzą się nam głównie ze Scrabble czy Monopolem, to obecnie wybór gier dostępnych na rynku jest szeroki i bardzo zróżnicowany. Można znaleźć grę dla ponad 20 osób, bądź taką dla jednej osoby; grę zawierającą wiele ciekawych akcesoriów lub złożoną z planszy z dwoma pionkami i kostką. Jedne gry polegają na zwyczajnym rzucaniu kostką i poruszaniu pionka, inne zaś uczą logicznego myślenia i planowania strategii. Pewne jest tylko to, że każdy może znaleźć coś dla siebie. Poniżej znajduje się tylko kilka propozycji.

Gra Dominion
Interesującą grą planszową jest gra Dominion Rozdarte Królestwo. W 2009 r. uzyskała nagrody Mensa Select i Spiel des Jahres. Przeznaczona jest dla 2-4 graczy w wieku od 10 lat. Gra składa się z kilkuset kart, dlatego zaliczana jest do gier karcianych. Rozgrywka polega na budowaniu talii, która reprezentuje nasze królestwo. Każdy gracz na początku posiada kilka posiadłości i miedziaków. Należy dążyć do tego, aby mieć jak najwięcej prowincji, budowli, mieszkańców i złota. Zwycięzcą jest ten, kto posiada w swojej talii największą liczbę punktów zwycięstwa.

Zabawa w Mafię
W większej grupie (7-22 osób) można zagrać w Mafię. Gra bardziej znana jest w swej wersji pierwotnej, czyli przy użyciu zwykłych kart do gry. Firma Granna rozszerzyła nieco zasady i wydała ją w formie 21 żetonów i 30 kart. Minimalny wiek uczestników to 8 lat. Akcja rozgrywki toczy się w Spytown. Każdy z uczestników odgrywa rolę policjanta albo mafiosa – podział jest losowy. Jedna z osób jest prowadzącym – Agentem. Zadaniem policjantów jest rozbić mafię, a mafiosów – „zabić” policjantów. Tylko Agent wie, po której stronie jest każdy z uczestników. Mafia jest psychologiczną grą towarzyską. Zaskakującym jest fakt, iż zachowanie graczy zmienia się w zależności od tego, w jaką rolę się wcielają. Dlatego bardziej wprawieni gracze z czasem potrafią rozpoznać na podstawie zachowania, kto jest ich przeciwnikiem i dzięki temu osiągają lepsze wyniki.

szlak kamieni
Przykładem gry strategicznej jest produkt Galakty – gra Keltis Szlakiem Kamieni. Zalecana jest dla grupy liczącej od 2 do 4 osób w wieku powyżej 9 lat. Składa się ona z planszy, 110 kart, 20 pionków, 4 listków koniczyny, 4 znaczników punktacji i 25 żetonów. Każdy gracz posiada 4 niskie pionki i jeden wysoki. Jego zadaniem jest poruszać swoimi pionkami po pięciu kamiennych ścieżkach na podstawie kart trzymanych w ręce. Na niektórych polach ścieżek znajdują się żetony dające dodatkowe bonusy. Gdy 5 pionków osiągnie siódme lub dalsze pola ścieżek, gra się kończy i punkty są liczone według określonych reguł.

zooloreto
Doskonałą grą rodzinną jest Zooloretto XXL wydane przez Abacus Spiele. Gra jest przeznaczona dla osób od 8 roku życia. W rozgrywce może brać udział od 2 do 5 osób. W pudełku z grą znajduje się nie jedna plansza, ale dziesięć (5 podstawowych i 5 rozbudowujących). Niezbędne do rozegrania partii jest 128 żetonów, 5 ciężarówek, 30 monet i 1 drewniany dysk. Gra powstała na bazie dwóch karcianek: Coloretto i Coloretto Amazonas. Każdy z graczy jest właścicielem zoo. Jego celem jest sprowadzenie do swojego ogrodu jak największej ilości zwierząt. Posiadanie dużej liczby osobników tego samego gatunku umożliwia ich rozmnażanie. Kiedy brakuje miejsca na wybiegu, zwierzęta można odesłać do innego zoo (i otrzymać za to punkty) lub zatrzymać je w pomieszczeniach (i stracić punkty). Zwolnione miejsce można zapełnić nowymi pupilami. W zoo powinno być możliwie dużo odwiedzających. Postawienie budki z jedzeniem w pobliżu wybiegów zapewni ich minimalną liczbę. Zwycięzcą jest osoba, która zgromadzi najwięcej punktów. Inną odmianą tej gry jest Zooloretto Aquaretto. Jedyna różnica polega na tym, że rozbudowuje się wodne zoo ze zwierzakami żyjącymi w wodzie.

marakesz
Gigamic jest producentem gry towarzyskiej Marrakech, w którą mogą grać już dzieci od 6 roku życia. W grze bierze udział grupa 2-4 osób. Gra składa się z planszy, 57 dywanów, 40 monet, figurki sprzedawcy i kostki. Dywany wykonane są z materiału, dzięki czemu rozgrywka jest bardziej realistyczna. Akcja toczy się na bazarze, a każda z osób jest sprzedawcą. Uczestnicy rzucają kostką i przesuwają po planszy Assama (figurkę sprzedawcy). Gdy Assam stanie na dywanie przeciwnika, trzeba tej osobie zapłacić, a następnie położyć swój dywan obok jego. Gdy zostaje położony ostatni dywan, liczy się wszystkie widoczne dywany oraz dywany należące do każdego gracza. Najlepszy sprzedawca wygrywa.

Thurn und Taxis
Interesującą grupą są gry ekonomiczne. Zalicza się do niej Thurn und Taxis, której wydawcą jest Hans im Glueck. Gra przeznaczona jest dla 2-4 osób w wieku od 8 lat. Oprócz planszy, zawiera też 80 drewnianych domków, 4 kart kompanii pocztowych, 20 kart powozów, 66 kart miast, 30 żetonów i 4 karty pomocnicze. Gracze zarządzają kompaniami pocztowymi, rozbudowują sieci połączeń pocztowych pomiędzy miastami i stawiają placówki pocztowe. Ciekawostką jest oparcie fabuły Thurn und Taxis na prawdziwych wydarzeniach. W 1.940 r. Franz von Taxis wykonał rozkaz Maksymiliana I i przewoził listy między jego rezydencjami w Brukseli i Innsbrucku. Dzięki skuteczności Franza, wkrótce jego rodzina trudniła się przewożeniem listów wszystkich obywateli. Tak powstał pierwszy międzynarodowy system pocztowy. Rodzina Thurnów była skoligacona z rodziną Taxisów, obie rodziny przez lata zajmowały się dostarczaniem korespondencji. Od ich nazwisk pochodzi nazwa gry Thurn und Taxis.

gra planszowa rój
Ostatnią opisaną tu pozycją jest Rój wydany przez Queen Games. Rój jest grą logiczną dla dwóch osób w wieku powyżej 8 lat. Składa się ona tylko z 22 płytek, które na początku rozgrywki są dzielone po równo między graczy. Płytki przedstawiają 5 różnych owadów, każdy z nich posiada własny sposób poruszania. Uczestnicy rozgrywki dążą do tego, aby otoczyć królową przeciwnika. Gracze wykonują ruchy na zmianę. W każdym ruchu można albo dołożyć nowego owada, albo przesunąć już położonego. Mimo niewielkiej liczby płytek, istnieje bardzo duża liczba kombinacji, dzięki czemu każda rozgrywka jest nowym wyzwaniem.
Oliwia Wcisło
Wszystkie aktualności