Dlaczego warto zainwestować w gryf olimpijski?

18.03.2020 r.

Ćwiczenia z ciężarami przydają się praktycznie każdemu. Budują siłę, sprzyjają spalaniu tkanki tłuszczowej, sprzyjają kształtowaniu sylwetki. Czy warto zainwestować w gryf olimpijski i talerze do niego? Jak najbardziej tak.

kategorie

promowane sklepy

Dlaczego warto sięgnąć po gryf olimpijski?

Ogólne informacje podaliśmy już powyżej. Rozwińmy jednak temat, wspominając i o tym, ze wbrew różnym stereotypom, ćwiczenia ze sztangą mogą działać nie tylko na górne partie mięśniowe. Równie dobrze można z ich pomocą wzmacniać nogi, czy nawet całe partie mięśni nóg i brzucha. Pomogą w tym przysiady ze sztangą, zakroki, czy chociażby ćwiczenie określane jako „dzień dobry”.

Gdzie znaleźć gryf olimpijski? Chociażby w sklepie https://prosportowy.pl/, Tam też warto od razu zaopatrzyć się w talerze oraz w zaciski do gryfu. Od razu warto też zaznaczyć, iż zestaw talerzy powinien być zróżnicowany. Nie chodzi nawet o stopniowe podnoszenie liczby dźwiganych kilogramów (choć o to oczywiście również), które lepiej robić na zasadzie dokładania pięciokilogramowych talerzy, niż od razu dwóch „dwudziestek”. To również kwestia możliwości użycia mniejszego ciężaru przy ćwiczeniach trudniejszych technicznie, których się wcześniej jeszcze nie wykonywało.

Przykład? Chociażby wspomniane już „dzień dobry” należy zaczynać ostrożnie – tak, aby nie narazić na przeciążenie pleców i lędźwi. Dopiero upewniwszy się co do znajomości techniki, można zacząć powoli (!) dokładać kolejne kilogramy.

Gry olimpijski – jakie ćwiczenia są warte uwagi?

Przede wszystkim zwróćmy uwagę na martwy ciąg. To ćwiczenie bardzo solidnie wzmacnia nie tylko mięśnie nóg, ale również pośladkowe (istotne chociażby dlatego, ze działają stabilizująco, co ma ogromne znaczenie przeciwkontuzyjne).

Sam martwy ciąg można na wiele sposobów modyfikować, chociażby poprzez różny rozstaw nóg w pozycji startowej, ale też przez na przykład lekkie cofnięcie jednej z nóg w takim jednak przypadku pamiętajmy, aby zrobić tę samą liczbę powtórzeń na drugą nogę, żeby nie tworzyć asymetrii).

Innym ciekawym ćwiczeniem dla początkujących jest wiosłowanie sztangą. Tu jednak pamiętajmy, aby nie przesadzić z używanym obciążeniem. Nawet jeżeli jesteśmy w stanie udźwignąć określoną liczbę kilogramów i wykonywać ruch wiosłowania, nie jest powiedziane, ze nadal dzieje się to z jednoczesnym utrzymaniem techniki – a ta jest jednak bardzo istotna.

Ćwiczenia ze sztangą a zasady bezpieczeństwa

Zawsze gdy mowa o ćwiczeniach siłowych, warto wspomnieć o elementarnych zasadach bezpieczeństwa. Niestety, wiele osób o nich zapomina, a efektem tego są przeciążone lędźwia i bóle pleców. Właśnie dlatego cały czas należy dbać o to, aby łopatki były ściągnięte, brzuch wciągnięty, a pośladki spięte. Stabilność jest tu niezwykle istotna, gdyż ewentualne garbienie się, czy zluzowanie brzucha, może na dłuższa metę kończyć się kontuzją.

Co więcej – przed treningiem siłowym nie można zapominać o krótkiej rozgrzewce i rozpoczęciu pracy od mniejszych ciężarów od docelowo zakładanych, aby pobudzić odpowiednie mięśnie. Z kolei na koniec pracy warto sięgnąć po roller, aby rozbić ewentualne napięcie mięśniowe.

Wszystkie aktualności