Jak i gdzie kupić kryptowaluty za gotówkę?

09.09.2020 r.

Na mapie Polski przybywa miejsc, gdzie za towary i usługi można płacić kryptowalutami. Jeżeli chcesz mieć w swoim portfelu również kryptowaluty, ale nie wiesz, gdzie możesz je kupić za gotówkę, odpowiedź znajdziesz poniżej.

Gdzie kupić kryptowaluty – giełdy kryptowalut

Bitcoiny, Ethereum czy Litecoin – to tylko kilka przykładów popularnych kryptowalut, które cieszą się dużym zainteresowaniem wśród osób zarabiających na transakcjach wykonywanych z ich udziałem. Gdzie je zakupić? Jednym z miejsc są giełdy kryptowalut, czyli serwisy internetowe, za pośrednictwem których użytkownicy mogą kupować, sprzedawać lub zamieniać posiadane już kryptowaluty.

Aby zakupić kryptowaluty na giełdzie online w zamian za waluty tradycyjne (fiducjarne), wystarczy tylko założyć indywidualne konto oraz potwierdzić swoją tożsamość. Weryfikacja najczęściej jest niezbędna, aby użytkownik otrzymał dostęp do pełnej funkcjonalności serwisu. Ponieważ nie każda giełda kryptowalut akceptuje wszystkie waluty, należy upewnić się, że konto można zasilić np. PLN, EUR czy GBP. Wymienione waluty są akceptowane m.in. przez serwis Bitbay, o którym szerzej można przeczytać tutaj: gielda-kryptowaluty.pl.

Kto w szczególności powinien kupować kryptowaluty za pośrednictwem giełd kryptowalutowych? Przede wszystkim osoby zainteresowane zarabianiem na handlu kryptowalutami. Serwisy te udostępniają traderom liczne wskaźniki, dzięki którym mogą oni podejmować decyzje o zakupie lub sprzedaży posiadanych kryptowalut.

Kantory kryptowalut – zakup kryptowalut za gotówkę

Alternatywą dla giełd kryptowalutowych są kantory kryptowalut. Analogicznie jak w przypadku giełdy, użytkownik musi utworzyć w takim serwisie konto (często także zweryfikować dane osobowe), a następnie dokonać jego zasilenia. Po wykonaniu tych czynności można już zakupić wybrane kryptowaluty. Na co zwrócić szczególną uwagę, kupując kryptowaluty za pośrednictwem kantoru? Szczególnie istotne są:

  • Oferta. W przypadku kantorów internetowych jest ona dość ograniczona – najczęściej kantory proponują jedynie kilka najpopularniejszych kryptowalut.
  • Prowizje i opłaty. Każdy kantor ustanawia własne warunki. Może się okazać, że dodatkową prowizję klient zapłaci w momencie wyboru opcji przelewu natychmiastowego.
  • Dostęp do tymczasowego portfela. Większość kantorów kryptowalut oferuje swoim klientom portfele, w których mogą oni tymczasowo przechowywać zakupione kryptowaluty.

Czy opłaca się kupować kryptowaluty w kantorach kryptowalut? Mimo że kantor może być droższy niż giełda kryptowalut, a użytkownik dodatkowo ma mniejszy wybór, to dla osób, które tylko sporadycznie nabywają kryptowaluty, to rozwiązanie może być atrakcyjne.

Bitomaty – jak za ich pomocą kupić kryptowaluty?

Za gotówkę kryptowaluty można nabyć również w bitomatach. Urządzenia te wyglądem przypominają bankomat (wpłatomat), ale działają jak samoobsługowe kantory. Osoby zainteresowane zakupem dowolnej kryptowaluty za pośrednictwem bitomatu muszą w pierwszej kolejności zadbać o posiadanie portfela kryptowalutowego. Podanie jego adresu będzie niezbędne, aby sfinalizować transakcję.

Jak przeprowadzić zakup kryptowaluty za pośrednictwem bitomatu? Wystarczy tylko zasilić bitomat środkami (gotówką, analogicznie jak przy wpłatomacie) i następnie wybrać kryptowalutę. Kupując Bitcoiny czy Ethereum za pośrednictwem bitomatów, pamiętać trzeba o prowizji – może ona wynieść do 5 proc. całej transakcji. Z tego względu nie jest to metoda zakupu kryptowalut polecana użytkownikom, którzy dostrzegają w kryptowalutach potencjał inwestycyjny i chcą dzięki nim zarabiać.

Od strony technicznej kłopotliwe może okazać się znalezienie bitomatu w okolicy zamieszkania. Dotyczy to szczególnie tych osób, które mieszkają w mniejszych miejscowościach. Mimo że z roku na rok maszyny te pojawiają się w kolejnych lokalizacjach, to wciąż ich sieć jest dość skromna.

O czym trzeba pamiętać, nabywając kryptowaluty?

Niezależnie od metody zakupu kryptowalut za waluty fiducjarne, priorytetem jest bezpieczeństwo. Aby zminimalizować ryzyko utraty środków, konieczne jest:

  • Sprawdzenie reputacji giełdy lub kantoru kryptowalut. Dziś nie sprawia to większego kłopotu – wystarczy tylko przejrzeć opinie zamieszczone na portalach internetowych.
  • Upewnienie się, że adres internetowy jest poprawny. Oszuści często podszywają się pod rozpoznawalne giełdy czy kantory, tworząc ich kalki na domenach o podobnej nazwie.
  • Zaopatrzenie się w portfel, np. sprzętowy. Fizyczne portfele do przechowywania kryptowalut są znacznie bezpieczniejsze niż portfele online. Portfel, niezależnie w jakiej formie, będzie niezbędny przy zakupie środków w bitomacie.

Dbając o bezpieczeństwo, w każdej chwili można bez obaw zakupić dowolną sumę w kryptowalucie, a następnie wykorzystać ją, aby zarabiać lub opłacać zakupione produkty czy usługi.

Wszystkie aktualności

kategorie

promowane sklepy