Jak wybrać klimatyzator?

29.08.2023 r.

Urządzenie, które obniża temperaturę w domu, czyli klimatyzator, musi być odpowiednio dobrane pod względem rodzaju, mocy, czy miejsca montażu. Dziś podpowiemy jak wybrać klimatyzator do domu czy też biura i na co należy zwrócić uwagę.

Klimatyzator do domu i biura - skuteczny sposób na upały

Klimatyzator zwykle składa się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej, choć do wyboru są także klimatyzatory przenośne, które zapewniają chłodzenie w ramach jednego urządzenia, wyposażone są w kółka i można je podłączać w różnych pomieszczeniach. Za najbardziej wydajne uważa się klimatyzatory split i multisplit. Dzięki dobrze dobranemu klimatyzatorowi można obniżyć temperaturę we wnętrzu nawet o kilkanaście stopni, przy czym trzeba pamiętać, że różnica pomiędzy temperaturą na zewnątrz i wewnątrz nie powinna być większa niż 12 stopni Celsjusza. Zatem, gdy za oknem temperatura wynosi 35 stopni, to w domu najlepiej ustawić 23-25 stopni Celsjusza. Za wydajność klimatyzatora odpowiada jednostka zewnętrzna połączona przewodami z jednostką wewnętrzną oraz czynnik chłodniczy krążący między nimi dzięki mechanicznej sprężarce w jednostce zewnętrznej. Po rozprężeniu w jednostce wewnętrznej czynnik chłodniczy trafia do skraplacza.

Rodzaje klimatyzatorów

Szukając odpowiedniego klimatyzatora do domu czy biura, warto wiedzieć jakie rodzaje klimatyzatorów są do wyboru. Klimatyzacja przenośna to układ chłodniczy w jednej obudowie. Tutaj często problemem jest konieczność odprowadzania ciepłego powietrza czy wilgoci przez uchylone okno. Klimatyzacja split składa się z jednostki wewnętrznej i zewnętrznej połączonych rurami miedzanymi, w których płynie czynnik chłodniczy. Taka klimatyzacja może schłodzić jedno pomieszczenie i sprawdzi się do kawalerki albo sypialni, gdy chce się poprawić komfort snu czy też pokoju dziennego, gdy planuje się schłodzić wnętrze, w którym przebywa się najczęściej. Klimatyzacja multisplit składa się przynajmniej z dwóch jednostek wewnętrznych i jednej zewnętrznej. Pozwala schłodzić nawet całe mieszkanie. Istotne znaczenie ma tutaj odpowiednie umiejscowienie jednostki zewnętrznej i jednostek wewnętrznych, tak by układ klimatyzacji mógł działać wydajnie. Można zdecydować się na klimatyzatory ścienne, ale i kasetonowe. Te ostatnie montuje się w suficie podwieszanym i z pewnością są bardzo dyskretne, a jednocześnie pozwalają rozprowadzać schłodzone powietrze w sposób równomierny. Nawiew nie jest agresywny, a powietrze jest schładzane stopniowo. Taki klimatyzator zapewnia też cichszą pracę od jednostki ściennej, choćby ze względu na miejsce montażu. Ze względu na umiejscowienie możemy wyróżnić także klimatyzatory kanałowe. One mają specyficzną budowę różniącą się od innych rodzajów kanalizacji. Konieczne jest wykonanie odpowiednich przepustów, najlepiej na etapie projektowania budynku bądź gruntownego remontu. Kanały mogą mieć prostokątny albo okrągły kształt i muszą być rozprowadzone w całym budynku. Urządzenie sterujące, które odpowiada za chłodzenie musi być umieszczone w osobnym pomieszczeniu. Jest to klimatyzacja, która sprawdza się najlepiej do dużych budynków, np. hoteli czy budynków użyteczności publicznej.

Jak wybrać klimatyzator?

Wiele osób zastanawia się, jak wybrać klimatyzator. Otóż na samym początku warto wykonać audyt, czyli zaprosić do mieszkania czy domu specjalistę, który dokona oględzin i na ich podstawie doradzi jaki rodzaj klimatyzacji sprawdzi się najlepiej. Na pewno istotne znaczenie mają tutaj Wasze oczekiwania, to czy chcecie chłodzić całe wnętrze, czy tylko wybrane pomieszczenie. Oczywiście jeśli chodzi o parametry klimatyzatora, to trzeba wziąć pod uwagę powierzchnię pomieszczenia, a najlepiej jego kubaturę, by dobrać moc urządzenia. Zakłada się, że do obliczonej mocy na podstawie powierzchni czy kubatury należy dodać kolejne Waty ze względu na warunki panujące w pomieszczeniu. Na pewno do pomieszczeń znajdujących się od południowej strony, silnie nasłonecznionych czy takich na poddaszu trzeba wybrać jednostki o większej mocy. Dodatkowo trzeba wziąć pod uwagę wszystkie przedmioty w pomieszczeniu, które wydzielają ciepło i dodać 100 W za każdą osobę przebywającą w danym wnętrzu. Na wydajność klimatyzacji wpływ ma także miejsce montażu jednostki wewnętrznej, które trzeba wybrać odpowiednio ze względu na najkorzystniejsze umiejscowienie jednostki zewnętrznej klimatyzacji. Istotne znaczenie ma także to, by możliwe było wydajne odprowadzanie skroplin, najlepiej grawitacyjnie. Jeżeli nie jest to możliwe, stosuje się pompkę skroplin, która odprowadza je do pionu kanalizacyjnego.

Warto wybierać klimatyzatory z technologią inwerterową, które mogą osiągać pożądaną temperaturę nawet 4 razy szybciej. Jeżeli chce się używać klimatyzatora jako dodatkowego źródła ogrzewania zimą, to oczywiście należy wybrać model z funkcją grzania. Warto zwrócić też uwagę na rodzaj czynnika chłodniczego, który jest najmniej szkodliwy dla warstwy ozonowej. Najlepiej wybrać klimatyzator z czynnikiem chłodniczym R32. Ważna jest klasa efektywności energetycznej i związane z nią niższe koszty eksploatacji urządzenia. Najlepiej wybierać klimatyzatory A+++. Istotne znaczenie ma obecność funkcji jonizacji. Dzięki temu klimatyzator neutralizuje szkodliwe jony emitowane przez urządzenia elektroniczne. Trzeba zwrócić uwagę na rodzaj filtrów - najlepiej sprawdza się elektrostatyczny + CADR. Przydatna jest funkcja nawilżania powietrza, detekcji ruchu, nawiewu 3D czy obecność czujnika jakości powietrza.

Wszystkie aktualności

kategorie

promowane sklepy