Lego nie tylko dla dzieci

25.11.2009 r.

Świat klocków Lego rozrósł się do wielu linii tematycznych. Opisujemy wszystkie aktualnie produkowane przez firmę serie klocków od najbanalniejszych Lego Duplo dla najmłodszych do Lego Mindstorms - nafaszerowanych elektroniką zabawek dla miłośników robotyki.
Klocki Lego
Lego Atlantyda to najnowsza seria klocków Lego, która swoją premierę będzie miała 24 listopada 2009 roku. Seria inspirowana tajemniczym światem zaginionej Atlantydy ale z mocnym zacięciem fantasy. Nazwa jest mocno myląca, bo jedyne co znajdziemy w tej serii to świat podwodnych potworów, nazwy zestawów wszystko wyjaśniają, np. spotkanie z olbrzymim krabem, ogromny rekin, podwodna łódź Neptuna.

Lego Ben 10: Obca potęga to również nowa seria klocków inspirowana kreskówką emitowaną w sieci Cartoon Network. Dzieciak wcielający się w postaci kosmitów za pomocą magicznego zegarka to zapewne godna inspiracja dla nowej serii popularnych klocków. Znajdziemy w niej oczywiście pełno strasznych postaci.

Lego Bionice to seria, która obecna na rynku jest od 2001 roku. Inspirowana kosmogonicznymi opowieściami oraz mitologią polinezyjską. Ładnie brzmi, ale de facto Lego Bionice to seria zabawek pełna humanoidalnych, śmiercionośnych robotów.

Klocki Lego Star Wars
Inną serią kloców Lego inspirowaną kulturą popularną jest Star Wars. Świat wymyślony przez Georga Lucasa w filmach Gwiezdne wojny był inspiracją dla wielu twórców, nie dziwi więc seria kloców. Lego star Wars pełne jest więc statków kosmicznych, robotów oraz ludzików wzorowanych znanymi z filmu postaciami.

Powiązana tematycznie z Gwiezdnymi wojnami jest również seria Lego Space Police, czyli gwiezdna policja, seria klocków również oparta na motywach kosmicznych.

Jeszcze jedną „kosmiczną” serią Lego jest Lego Misja na Marsa (Lego Mars Mission), w której znajdziemy bardzo duży wybór statków, stateczków i pojazdów kosmicznych.

Klocki Lego Indiana Jones
Wpływ Georga Lucasa na kulturę popularną przyczynił się do tego, że powstała jeszcze jedna seria klocków oparta na motywach filmowych tego producenta. Chodzi o Lego Indiana Jones, czyli zestawy klocków oparte o sceny ze słynnych filmów z udziałem Harrisona Forda. Najdroższym zestawem w tej serii jest Świątynia kryształowej czaszki, składająca się aż z 913 elementów.

Jedną z najstarszych linii zabawek Lego jest City, czyli zestawy klocków oparte na życiu miasta, ale jak okazuje się, nie tylko miasta, bo mamy również serię Lego farma , gdzie znajdziemy na przykład fantastyczny kombajn z mnóstwem detali. Do Lego City należy również Lego Budowa, czyli klocki, z których można ułożyć kompletny plac budowy z wszelakimi maszynami, jak betoniarki, żurawie, wywrotki. W tej rodzinie klocków znajdziemy też Lego transport, czyli różnorakie środki transportu – samoloty, helikoptery, lawety, itp. Znajdziemy tam tak abstrakcyjne elementy, jak podnośnik kontenerów. Dla miłośników zabaw w policjantów i złodziei do gustu zapewne przypadnie seria Lego policja, czyli kocki z których złożymy, samochody policyjne, motocykle a nawet kompletny komisariat policji – stosunkowo drogi, bo kosztujący kilkaset złotych zestaw. Idąc tropem służb wszelakich, natkniemy się też na serię Lego straż pożarna, gdzie analogicznie znajdziemy zabawki od prostego strażaka, przez wóz strażacki aż po remizę strażacką. Amatorom kolei polecamy Lego kolej, czyli zestawy klocków od zestawy szyn i zwrotnic po pociąg z elektrycznym zasilaniem. Serię City zamykają jeszcze dwa tematy: Lego Farma lego straż przybrzeżna z helikopterem, quadem, samochodem terenowym i łodzią patrolową oraz Lego służby porządkowe, gdzie znajdziemy na przykład zestaw, z którego złożymy śmieciarkę.
Popularne zestawy Lego City: Superszybki pociąg pasażerski 60051 | Pociąg towarowy 60052 | Remiza strażacka 60110
Lego Power Miners
Potężne maszyny górnicze, olbrzymie wiertła, kruszarki skał to z kolei świat Lego Power Miners, czyli seria klocków inspirowana podziemnymi olbrzymimi maszynami górniczymi. Jest to też trochę świat fantasy, ponieważ nie są to repliki istniejących maszyn górniczych, ale raczej zastawy w stylu kopalnia sciance fiction.

Z klocków Lego można złożyć nawet bolid Formuły 1. Klocki do tego potrzebne znajdziemy w kategorii Lego racers. W serii tej znajdziemy nawet olbrzymi pojazd transportowy Ferrari. Lego racers to przede wszystkim cała masa samochodzików, pojazdów a nawet skocznia dla samochodów.

Lego duplo to propozycja dla najmłodszych dzieci. Klocki z tej serii są dużo większe od klasycznych Lego, zawierają mniej elementów, wszystkie elementy są też większe, nie ma tam malutkich klocków, które dziecko mogłoby na przykład połknąć. Lego duplo, podobnie jak seria City, zostały podzielone na kilka obszarów tematycznych. Zaczyna się od zestawów podstawowych, czyli elementów kilkudziesięciu klocków zapakowanych w praktyczne kubełki, z których ułożyć można cokolwiek. W Duplo Zoo znajdziemy zabawki, jak sama nazwa wskazuje, ze zwierzątkami. Cechą charakterystyczną tej serii tematycznej są duże i kolorowe klocki zwierząt. Wszystkie dzieci z pewnością znają Boba budowniczego z niezliczonej ilości zabawek, książeczek, kolorowanek, czy kreskówek. Jest też Lego Duplo Bob budowniczy, czyli serii klocków z figurką ulubieńca oraz różne pojazdy, np. spychacz. Możemy również najmłodsze dzieci za pomocą klocków Lego zaprowadzić w świat historii – z pomocą przyjdzie nam seria tematyczne Duplo Zamek, czyli klocki z których zbudujemy średniowieczny zamek. Życie wiejskie możemy pokazać dzieciakom poprzez serię Lego Ville.
Klocki Lego Duplo Ville inspirowane są wiejską rzeczywistością, znajdziemy tam więc klocki z których ułożymy zwierzątka, maszyny rolnicze i tym podobne. Wszystkie elementy, jak na Duplo przystało, są oczywiście odpowiednie większe i pozbawione szczegółów, tak aby nadawały się dla najmłodszych. Lego Dino to z kolei urocze figurki sympatycznych dinozaurów. Jest też oczywiście kolejka dla najmłodszych – w serii Lego Duplo pociąg znajdziemy na przykład cały zestaw z torami i pociągiem elektrycznym, jak również osobne zestawy torów czy zwrotnic. Bardzo podobne do Lego City Train, tyle, że wszystkie elementy są większe. W Lego Duplo jest też linia Tomek i przyjaciele – czyli przygody sympatycznej lokomotywy wymyślone przez Wilberta Awdry.
Popularne zestawy Lego Duplo: Pociąg Deluxe 5609 | XXL 200 elementów 5511 | Town Dom rodzinny 5639 | Pociąg 5608 | Duże ZOO 6157
Bardzo ciekawa jest linia Lego kreator, to zestawy klocków umożliwiające kreatywne eksperymentowanie z klockami układając więcej niż jedną bryłę końcową. Zazwyczaj z każdego zestawu można ułożyć przynajmniej 3 warianty końcowe, a w rzeczywistości tyle, na ile pozwala wyobraźnia, szczególnie w zestawach gdzie jest kilkaset, lub nawet powyżej tysiąca elementów. Lego kreator jest bardzo podobny do lego technic, również zawiera elementy mechaniczne i elektryczne, jak na przykład silniki i zestawy baterii. Lego kreator również dostępne są w kilku tematach, np. pojazdy, budowle, itp.

Lego Zamek
W świat średniowiecznych zamków, rycerzy i czarnoksiężników zabierze nas seria Lego Castle, produkowana już od ponad 30 lat, a dokładnie od 1978. Jak przystało na precyzję Lego w serii tej znajdziemy różne katapulty, mosty zwodzone, królewskie rydwany. W Lego Castle znajdziemy mnóstwo średniowiecznych postaci wśród których niepodzielnie królują rycerze.

Inspirację dla firmy Lego stanowił również Robert Louis Stevenson, a szczególnie jego powieść Wyspa skarbów – na której oparto serię Lego piraci. Znajdziemy tam zestawy klocków bazujące na Stevenson’owskiej wizji pirata, czyli ludziki z czarnymi opaskami na oczach z drewnianymi nogami, jest też oczywiście i papuga i działo strzelające kulami, są też bezludne wyspy i szkatuły wypchane skarbami.

Kolejną serią klocków Lego jest Lego Agents, których głównym tematem są pościgi samochodowe, strzelaniny, gonitwy. Znajdziemy tam mnóstwo modeli samochodów terenowych, motorów, motorówek, poduszkowców, quadów, śmigłowców, jest nawet miniaturowy model jakiegoś F16. Seria ta z pewnością zabierze nas w świat Jamesa Bonda i niesamowitych zabawek Q.

Lego Belville
Zdecydowanie najbardziej dziewczęcą serią Lego jest Belville, która przedstawia nam sielankowy świat księżniczek, królewiczów, spokojnego życia w pięknych domkach na odludziu. Pod koniec 2012 roku zakończono produkcję Lego Belville, a dla dziewczyn stworzono serię Lego Friends.

Jeszcze jedna seria klocków Lego, tym razem oparta na kreskówce jest Lego SpongeBob – stosunkowo mało znana w Polsce kreskówka (emitowana tylko przez MTV Polska) no mało znana seria klocków. Niejaki SpongeBob to gadająca gąbka mieszkająca w głębinach oceanu w miejscowości o uroczej nazwie Bikini Dolne. Seria Lego SpongeBob to śmieszne figurki, dziwne samochodziki, seria bardzo zbliżona do świata Lego Duplo.

Jest też seria Lego, którego podstawą jest japońska Manga, ta seria nazywa się Lego ExoForce. Gdzieś daleko w dżungli toczy się walka o panowanie nad światem robotów i ludzi. Przedstawicielami ludzi jest drużyna Exo Force, która znalazła schronienie w starożytnym mieście zbudowanym przez nieznanych budowniczych tysiące lat wcześniej.

Lego Architektura Za to zdecydowanie ambitniejszą serią lego jest Lego Architecture – dość krótka seria w zasadzenie do nabycia na rynku pierwotnym w Polsce. Seria współtworzona przez znanych światowych architektów zawiera dość dokładne repliki znanych budynków świata. Jest tam między innymi replika wspaniałego budynku hiszpańskiego muzeum sztuki współczesnej Muzeum Guggenheima albo Fallingwater, czyli wspaniały dom nad wodospadem zaprojektowany przez jednego z największych architektów dwudziestego wieku Franka Lloyda Wrighta.

Opracowano też specjalne Lego dla dziewczynek - tak reklamowana jest seria Lego Friends, czyli Lego Przyjaciółki. Wszystkie zestawy są inspirowane motywami z życia pięciu przyjaciółek. Lego Friends cechuje duża różnorodność kolorystyczna a także wyjątkowe figurki głównych bohaterek, które nie przypominają tradycyjnych kanciastych figurek Lego. Seria pojawiła się na rynku w 2012 roku a jej pojawienie się z sklepach poprzedziła niespotykana wcześniej dla tego koncernu globalna kampania reklamowa. Seria oficjalnie zastępuje wycofywane z produkcji Lego Belville.
Popularne zestawy Lego Friends: Park Rozrywki - Roller Coaster 41130 | Klub jeździecki Heartlake 41126 | Hotel Grand w Heartlake 41101


Lego Mindstorms
Wspaniałą serią Lego, ale raczej mającą już niewiele wspólnego ze zwykłymi klockami jest Mindstorms – czyli naszpikowane zaawansowaną elektroniką elementy z których złożony jest najważniejszy produkt serii robot NXT 2.0. Programowalny, sterowany za pomocą komputera i wyposażony w czujniki ruchu, dotyku, światła oraz mikrokamery. Dostępny w ograniczonym zakresie, a podzespoły do niego do nabycie w zasadzie jedynie w specjalistycznych sklepach poświęconych robotyce.

Lego mindstorms jest rozwinięciem serii Lego Technic, z którą jest w pełni kompatybilne. Lego technic to skomplikowane zestawy utworzone przez firmę Lego we współpracy z laboratoriami najlepszej technicznej uczelni na świecie, amerykańskim MIT. Lego Technic to zestawy klocków wyposażone w światła, silniki, zestawy baterii a nawet siłowniki hydrauliczne z których złożymy wszelakie dynamiczne zabawki.

Popularne zestawy Lego Technic: Górnicza koparka kołowa 42055 | Silnik i zestaw akumulatorów 8293 | Mercedes-Benz Arocs 3245 2w1 42043 | Volvo EW 160E 42053 | Porsche 911 GT3 RS 42056
Świat Lego to nie tylko klocki, powstała nawet olbrzymia gra online Lego Universe, gdzie opowiedziana w sposób osobliwy została historia świata a gracze wcielają się w wielkich budowniczych świata.

Klocki Lego to oczywiście legenda zabawek, niejeden z dorosłych z zazdrością przygląda się dzieciakom bawiącym się nimi, często rodzice, gdy ułożą dzieci spać, podkradają im klocki i zaczynają zabawę. Na to zjawisko powstała nawet specjalna definicja AFOL (Adult Fan Of Lego) – dorosły fan lego, opisana w Wikipedii tutaj.
Wszystkie aktualności

kategorie

promowane sklepy