Ranking kosiarek 2014

04.06.2014 r.

Przy wyborze kosiarki kierujemy się tylko i wyłącznie ceną, tak wynika z naszego rankingu kosiarek, przygotowanego na podstawie przeglądu ofert marketów budowlanych oraz danych internetowych.
Typowa kosiarka spalinowa kupowana w Polsce zwykle nie ma oznaczenie producenta, a jeśli ma to zwykle nazywa się Lider albo Leader. Kosiarka taka zwykle wyposażona jest w silnik BRIGGS & STRATTON – szacujemy, że około 60-70 % wszystkich kosiarek spalinowych markowych i niamarkowych wyposażona jest w silniki tej firmy. W reklamach takiego składaka zwykle największy nacisk kładzie się na producenta silnika – zwykle w opisie całej kosiarki zajmuje on 80% miejsca.

Coraz częściej jednak kupujemy kosiarki ze stosunkowo mocnym silnikiem oraz wyposażone w napęd, gdzie silnik oprócz noża, daje napęd na tylne koła, co przekłada się na wygodę koszenia. Taka kosiarka kosztuje powyżej tysiąca złotych, a najpopularniejszy model w serwisie Allegro kosztuje 1200 zł.

W przypadku kosiarek taki wybór kupujących jest jednak uzasadniony – silnik jest najbardziej skomplikowanym elementem takiego urządzenia i jeśli ma się co w kosiarce zepsuć to właśnie silnik. Kosiarkę zwykle kupujemy na własny użytek, zwykle też używamy jej średnio jeden raz w tygodniu kosząc od 200 do 500 metrów kwadratowych trawnika w naszych ogrodach lub na działce.


Jak wynika z analizy sprzedaży kosiarek w kanale internetowym, zdecydowanie częściej kupujemy kosiarki spalinowe niż elektryczne. Udział kosiarek spalinowych wynosi około 70%. Najniższa cena kosiarki spalinowej to 450 zł, natomiast średnio kosiarki spalinowe kupowaliśmy po około 900 zł.


Kosiarki niemarkowe dominują na allegro, tymczasem w ofercie sklepów internetowych pojawiają się tylko kosiarki markowe. Co ciekawe, najlepszą dystrybucję w sklepach internetowych zapewniła sobie Makita – aż 27% wszystkich kosiarek dostępnych w sklepach internetowych to kosiarki Makita.,


tymczasem udział tego producenta w rzeczywistej sprzedaży jest bardzo niski – poniżej 1 procenta. Zdycydowanie większa korelacja między dystrybucją a sprzedażą występuje w przypadku polskiego producenta kosiarek – firmy NAC – udział w dystrybucji wynosi 10% a w sprzedaży 32%.

Kosiarki w Leroy Merlin

Arienf – amerykańska firma specjalizująca się w produkcji kosiarek do trawy oraz odśnieżarek spalinowych.
Harder – tani składak chiński dostępny w Leroy Merlin – coś między najtańszymi urządzeniami a marką własną Sterwins.
Ryobi – marka należąca do firmy Techtronic Industries z siedzibą w Hong Kongu (do firmy tej należą też marki : Milwaukee, AEG, Homelite, Hoover, Dirt Devil, Vax).
McCulloch – amerykańska marka powstała w 1948 roku – pierwotnie producent pił łańcuchowych, aktualnie marka należy do Husqvarny. Sterwins – marka własna Leroy Merlin, czyli składaki produkowane w Chinach na zlecenie Leroy Merlin.

Kosiarki w OBI

W marketach OBI dominują kosiarki firmy NAC oraz Lider. Lider Kosiarki produkowane przez firmę Krysiak Sp. z o.o. z siedzibą w Baranowie.

Kosiarki w Praktiker

Praktiker również sprzedaje kosiarki pod marką własną, ale w tym celu nie posługuje się jakąś nową nazwą, ale nazwą tożsamą z nazwą firmy – kupimy tam więc kosiarki Praktiker. Większość kosiarek dostępnych w Praktikerze to kosiarki NAC oraz Hecht.
Hecht – marka czeska istniejąca od 1994 roku. Hecht specjalizuje się w maszynach ogrodowych.
Wszystkie aktualności

kategorie

promowane sklepy