Jaką wybrać lornetkę?

08.04.2024 r.

Aby podjąć decyzję o zakupie odpowiedniej, wymarzonej lornetki, należy zwracać szczególną uwagę na szereg zróżnicowanych kwestii. W poniższym artykule przedstawiamy najważniejsze porady i wskazówki, o których powinien pamiętać każdy, kto myśli o kupnie lornetki. Zapraszamy do lektury.

Lornetka - sprzęt o ogromnej popularności

Lornetki zaliczają się do grona niezwykle popularnych przyrządów optycznych. Można je wykorzystywać zarówno do celów profesjonalnych jak i amatorskich. Podstawowym celem używania lornetki jest oczywiście powiększanie oraz przybliżanie różnego rodzaju obiektów, którym chcielibyśmy się jak najlepiej przyjrzeć.

Na rynku istnieje cała masa różnego rodzaju lornetek - różnią się one bardzo wieloma kwestiami, dlatego też przed podjęciem decyzji o zakupie jakiegokolwiek modelu warto bardzo dokładnie rozważyć własne potrzeby, budżet oraz pomyśleć nad tym, w jakich warunkach chcielibyśmy obserwować.

Jak wybrać lornetkę: kluczowe kryteria

Podjęcie decyzji o wyborze lornetki musi być starannie przemyślane. Nie jest to łatwe zadanie - tym bardziej, że liczba parametrów, które należy uwzględnić, jest naprawdę spora. Jednym z najważniejszych jest powiększenie lornetki. Wskazuje on oczywiście na to, ile razy przybliżony zostanie konkretny obiekt. W przypadku lornetek stosuje się najczęściej dwie wartości, które są podawane jednocześnie. Mowa tutaj o powiększeniu i średnicy obiektywu. Pierwsza liczba wskazuje na wartość powiększenia, zaś druga - średnicę obiektywu.

Średnica obiektywu to istotny parament - im jest ona większa, tym do obiektywu może dostać się więcej światła, co skutkuje poprawą jakości obrazu, ostrości i jasności. Jeżeli chodzi o ostatni z czynników, jakim jest jasność lornetki, to pełni on bardzo istotną rolę w kontekście tego, do jakich zastosowań chcemy ją wykorzystywać. Przykładowo: jasna lornetka niekoniecznie sprawdzi się nad wodę, ponieważ będzie oślepiać, z kolei ciemna lornetka nie będzie najlepszym wyborem wieczorami i nocą oraz podczas wędrówek po lesie.

Jeszcze innym istotnym elementem, który warto wziąć pod uwagę przy wybieraniu lornetki, jest pole widzenia. Wskazuje on na to, jak duży obszar będziemy mogli podziwiać podczas korzystania z lornetki. Jest on podawany z wykorzystaniem dwóch parametrów. Mianowicie chodzi tutaj o liniowe pole widzenia oraz kątowe pole widzenia. Ten pierwszy parametr wskazuje, ile metrów konkretnego obszaru będziemy mogli zobaczyć, jeśli jest on zlokalizowany 1 kilometr od nas. Z kolei ten drugi informuje o dostępnym polu widzenia w stopniach.

W niektórych lornetkach stosuje się też specjalne warstwy antyrefleksyjne - ich zadaniem jest poprawa kontrastu obrazu i sprawności optycznej lornetki. W poszczególnych typach lornetek stosuje się różne barwy, dzięki czemu są one dedykowane do konkretnych zastosowań.

Różne zastosowania lornetek

Lornetki mogą mieć ogromną liczbę zastosowań. Istnieją na przykład lornetki dedykowane myśliwym, do obserwacji, astronomiczne, dachowe, porro i wiele, wiele innych. To, na jaki typ się zdecydujemy, powinno zależeć od naszych indywidualnych wymagań.

Wszystkie aktualności

kategorie

promowane sklepy