Esperanza - líder budżetowego sprzętu AGD

07.01.2021 r.

Urządzenia sprzętu gospodarstwa domowego marki Esperanza cieszą się w Polsce coraz większą popularnością, są sprzedawana przez duże sieci handlowe oraz wiele sklepów internetowych. Co kryje się za ich popularnością?

Esperanza firma i producent

Właścicielem marki Esperanza jest polska firma Esperanza Spółka Jawna Poterek Firma powstała w 1997 roku i przez pierwszych kila lat zajmowała się produkcją nośników danych (płyt CD a następnie DVD) i szybko zdobyła mocną pozycję na tym rynku. Co prawda historia płyty CD sięga roku 1980, ale to właśnie na późne lata 90 przypada compactowy boom w Polsce, kiedy coraz więcej osób mogło sobie pozwolić na zakup nagrywarki CD. Wtedy płyta CD stawała się podstawowym sposobem archiwizacji danych i mediów wśród użytkowników domowych. Pendrive miały wówczas śmieszne pojemności a streaming jeszcze nie miał sensu. Jeśli ktokolwiek dzisiaj ma jeszcze płyty CD wypalone w tamtym okresie to z pewnością sporo z nich opatrzone jest logiem Esperanza.

Właściciel marki nie ma własnych zakładów produkcyjnych, a większość produkcji zlecana jest podwykonawcom w Chinach. Pod tym względem nie różni się niczym od wielu innych firm polskich jak Manta lub Media Tech ale także większości produktów marek własnych sieci handlowych.

Firma nabierała wiatru w żagle i rozpoczęła produkcję drobnych akcesoriów komputerowych, jak myszki i klawiatury, które szybko znalazły sporo nabywców. Dzisiaj logiem Esperanza sygnowane są setki różnych produktów z wielu różnych branż. Firma stała się liderem budżetowego sprzętu AGD. Porównując na przykład samą sprzedaż na platformie Allegro w grudniu 2020 roku do grudnia 2019 roku to Esperanza podwoiła swoje obroty. Popularność tych produktów wynika z ich ceny - są o wiele tańsze niż produkty innych marek, a wciąż muszą spełniać jakieś normy jakościowe bo prawny okres gwarancji w naszym kraju wynosi tyle samo dla produktów niezależnie od marki.

Najpopularniejsze urządzenia Esperanza
Kilka faktów z Allegro: w grudniu Esperanza znalazła się na 3 miejscu w kategorii maszynki do mielenia mięsa z 10% udziałem w rynku. Średnia cena maszynki Esperanza to 140 zł, a dla porównania maszynki Zelmer, które były na pierwszym miejscu kosztowały średnio 300 zł. Esperanza sporo sprzedaje także czajników elektrycznych, gdzie średnio cena jednego to 45 zł, dla porównanie, średnia cena popularnych czajników Bosch to 140 zł (ponad 3 razy więcej). Esperanza była na pierwszym miejscu w kategorii wagi kuchenne – ponad 20% wag kuchennych na Allegro to były wagi Esperanza. Średnia cena takiej wagi to 24 zł, dla porównania średnia cena wag Mesko, które były na 2 miejscu to 50 zł.
Podsumowując, średnia cena urządzenia Esperanza wynosi połowę tego co w przypadku sprzętu innych marek a zgodnie z prawem musi wytrzymać przynajmniej 2 lata. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że cykl życia sprzętu elektrycznego cały czas ulega skróceniu to okaże się, że sprzęt innych firm wcale nie wytrzyma co najmniej 2 razy dłuższego okresu eksploatacji.
Wszystkie aktualności

kategorie

promowane sklepy