Wybieramy najlepsze materace

16.09.2014 r.

Odpowiedni materac na łóżko zapewnia komfortowy wypoczynek i spokojny sen, dlatego ważne jest, aby jego wybór był przemyślany, z uwzględnieniem kilku wskazówek. Materac materacowi nierówny, ważne więc, aby dopasować go do naszych potrzeb, dzięki czemu rano będziemy budzili się wypoczęci.

Za ile materac dwuosobowy?

  1. Materace sprężynowe - najtańsze oscylują w cenie 250 - 300 zł, dobrej jakości kosztują już 1200 zł, a najdroższe posiadają cenę 2.400 zł.
  2. Materace wysokoelastyczne - za te materace piankowe trzeba zapłacić około 1.600 zł.
  3. Materace termoelastyczne - za tańsze wersje zapłacimy 1.000 - 1.300 zł, jednak dobrej jakości materac kosztować może od 2.500 zł nawet do 9.000 zł
  4. Materace lateksowe - to wydatek rzędu 2000 - 2200 zł.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie materaca?

Wybierając materac uwzględniamy nie tylko wielkość łóżka, ale także naszą wagę, kierując się zasadą, że im cięższa osoba, tym grubszy powinien być materac. Istotna jest też w wyborze materaca pozycja, w której najczęściej śpimy. W wypadku, gdy lubimy spać na wznak, możliwości wyboru mamy wiele - może to być materac sprężynowy, latekstowy lub lateksowo-kokosowy. Jeśli preferujemy spanie na boku, wtedy wybierajmy materac sprężynowy lub grubszy lateksowy, dopasowujący się do ciała i utrzymujący kręgosłup w prawidłowej pozycji. Jeśli natomiast często zmieniamy pozycję w czasie snu, warto wybrać materace wysokoplastyczne, które świetnie dopasowują się do kształtu ciała. Co jeszcze jest ważne przy zakupie materaca? Jego twardość. Niektóre osoby preferują „twarde spanie”, inne wypoczywają jedynie wtedy, gdy śpią na miękkim materacu. Tak więc są to zawsze indywidualne preferencje, jednak i w tym wypadku specjaliści określili pewne zasady, mianowicie dla osób o wadze ciała do 80 kg zaleca się materac o stopniu twardości H2, od 80 kg do 100 o twardości H3, natomiast powyżej 100 kg poleca się twardość H4. Zwracajmy również uwagę na liczbę stref twardości materaca, które wydzielone są na całej jego długości i dzięki różnorodnej twardości zapewniają optymalne podparcie różnym częściom ciała.

Gdy zastanawiamy się nad właściwym materacem, możemy też zainteresować się rodzajem jego wkładu czy też antyalergicznymi właściwościami tkaniny, jaką został obszyty. Nie bez znaczenia jest też pokrowiec materaca. Jeśli zależy nam na tym, aby co jakiś czas wyprać pokrowiec lub wymienić, wybierajmy materac z pokrowcem zdejmowanym, np. z zamkiem błyskawicznym. Pokrowce wykonywane są m.in. z tkaniny bawełnianej, poliestrowej czy też wiskozy, coraz częściej odpornej na ścieranie, wsiąkanie wody i zabrudzenia. Prócz rodzaju materiału mogą różnić się również rodzajem pikowania. Pokrowiec posiadają też tzw. stronę letnią i zimową. Letnia posiada 1/3 wełny i 2/3 włókien klimatyzujących, a z zimowa bazuje wełnę.

Dla alergików producenci przygotowują pokrowce z tkanin niepylących, co w znacznym stopniu ogranicza rozwój roztoczy. Same materace również posiadają opcje dla alergików, którzy powinni wybierać te z wkładem lateksowym lub piankowym, ponieważ doskonale przepuszczają wilgoć i powietrze.

Producenci materacy

Wśród producentów materacy znajduje się wiele firm, specjalizujących się w wytwarzaniu wysokiej jakości produktów. I tak rodzima Sensive posiada w ofercie materace klasyczne - ze sprężynami bonellowymi, komfortowe - oparte na oparty na 7-strefowym rdzeniu kieszeniowym, obłożonym warstwą termoaktywnej pianki lub bazujące na piance lateksowej i macie kokosowej. Inne polskie firmy z wieloletnią tradycją to m.in. Merita, Janpol, An-Pol lub Ammat - producenci materacy lateksowych, piankowych, kieszeniowych, sprężynowych, na ramie drewnianej oraz dedykowanych dzieciom. Również słowacka firma Materasso posiada w ofercie materace o różnych kształtach i wymiarach, trwałe, sprężyste, elastyczne i lekkie, przewiewne, o doskonałej cyrkulacji powietrza.
Wszystkie aktualności

kategorie

promowane sklepy