Czy raty 0% to OSZUSTWO? Nie, ale trzeba uważać…

23.07.2020 r.

Popularne na każdym kroku oferty darmowych rat 0% choć wydają się atrakcyjne, to jednak często nie wzbudzają zaufania. Czy słusznie należy obawiać się skorzystania z takiej propozycji ratalnej? Jak naprawdę wyglądają raty bez kosztów i na co trzeba zwrócić szczególną uwagę, zanim zawrze się umowę?

Czym są raty 0%?

Oferty ratalne 0% to produkt kredytowy umożliwiający zakup wybranych towarów lub usług na korzystnych, bezkosztowych warunkach. Trzeba jednak zwrócić uwagę, iż mogą istnieć różne definicje rat 0% - najczęściej dotyczą one kredytu:

 • bez prowizji,
 • bez kosztów przygotowawczych, wstępnych, dodatkowych,
 • bez odsetek - z oprocentowaniem 0%,
 • bez wpłaty własnej klienta.

Nie ma jednoznacznej definicji hasła raty 0%, dlatego zawsze warto poznać dokładną ofertę. Może się bowiem okazać, że proponowany kredyt ma oprocentowanie 0%, ale jego kosztem jest prowizja, albo też wymaga wysokiej wpłaty własnej lub innych kosztów. Trzeba być również czujnym na oferty ubezpieczeń sprzedawanych z kredytem, które mogą znacznie wpłynąć na ostateczny koszt zakupu.

Co można kupić, korzystając z oferty darmowych rat?

Darmowe raty dotyczą szerokiej gamy różnorodnych produktów i usług. Oferowane są zwykle okresowo w punktach mających stałe umowy upoważniające zawieranie umów o kredyty ratalne konsumenckie na zakupy:

 • sprzętów AGD/RTV,
 • mebli i elementów wyposażenia domu,
 • materiałów budowlanych,
 • produktów z kategorii dom i ogród,
 • pojazdów mechanicznych,
 • różnorodnych towarów na sprzedażowych portalach internetowych, sklepach on-line.

Ewentualne wyłączenia z możliwości zakupu na raty regulują indywidualne warunki w określonych bankach czy sklepach oferujących kredyty. Raty 0% mogą być proponowane na konkretne produkty czy usługi albo ich grupy.

Kto tak naprawdę oferuje raty 0%?

Oferta rat 0% to w większości przypadków produkty bankowe, z których po zaznajomieniu się z umową można bez obaw skorzystać. Jeżeli proponowane są przez instytucje parabankowe, należy zwrócić szczególną uwagę na warunki spłaty, by mieć pewność, że oferta w przypadku opóźnienia w spłacie nie okaże się bardzo kosztowna. Jak znaleźć prawdziwe raty 0% bez dodatkowych kosztów? Trzeba być dociekliwym, a w razie ogłaszanej w mediach oferty promocyjnej a stwierdzenia przez sprzedawcę innego stanu zwracać uwagę na regulaminy, które według przepisów prawa konsumenckiego muszą być dostępne dla klientów.

Ubezpieczenia, usługi bankowe, assistance - co bank zyskuje, sprzedając raty 0%?

Zawierając umowę na raty 0%, choć podpisuje się ją lub potwierdza najczęściej w siedzibie sklepu, to zawierana jest ona z bankiem. Sklep sprzedaje towar czy usługi, ale w jaki sposób na takiej ofercie może zyskać bank? Oprócz oczywistego zyskania nowego klienta, bardzo często celem sprzedażowym są usługi dodane do umowy - różnorodne:

 • pakiety assistance domowego,
 • pakiety usług bankowych do umowy
 • ubezpieczenia kredytu.

Żadne z nich nie są obowiązkowe do zawarcia umowy, mogą być jednak pomocne w specyficznych sytuacjach. Ich wybór powinien być zależny od klienta, gdyż generują dodatkowe, najczęściej comiesięczne koszty. Bank najczęściej związany umową z daną siecią sklepów za raty zero procent pobiera opłaty od tej sieci. Jest to dla sklepów koszt akcji marketingowej, dlatego przy próbie zawarcia tego typu umów sklepom zwykle zależy na przekierowaniu na inną ofertę ratalną, która będzie dla nich zyskowna.

Na co należy uważać przy wyborze oferty ratalnej?

Decydując się na zakup na raty, trzeba zwrócić uwagę na wszystkie szczegóły oferty. Dlaczego warto czytać umowy? Mimo iż z pozoru mogą być napisane nie do końca zrozumiałym językiem, istotne informacje muszą znajdować się w jej treści. Ponadto o wszystko można zapytać osoby spisującej umowę, a ona w obowiązku ma udzielenie pełnych informacji. Warto również w sytuacji, gdy przedstawiona oferta ratalna różni się wysokością rat czy okresem ich spłaty od takiej, jaka jest w kręgu zainteresowań dobrze sprawdzić, jakie są tego przyczyny. Na podjęcie decyzji o kredycie powinno się przygotować dostatecznie dużo czasu. Należy również pamiętać, że w razie powstania wątpliwości po podpisaniu umowy, konsument ma prawo w ciągu 14 dni odstąpić od niej bez podawania przyczyn. Osobną kwestią jednak w takim przypadku jest uregulowanie opłat za zakupione sprzęty czy usługi.

Zawierasz umowę na zakup ratalny 0%? Użyj kalkulatora!

W jaki sposób najprościej upewnić się, że raty 0% faktycznie będą bezkosztowe? Oczywiście używając kalkulatora. Często dochodzi bowiem do sytuacji, w których mimo oferty w gazetkach promocyjnych na równe raty 10, 20 czy 30 przedstawiona oferta dotyczy 11, 15 czy innej liczby rat, które trudno jest na szybko przeliczyć. Podczas zawierania umowy niezgodne z prawem jest naciskanie na szybkie złożenie podpisu, klient ma prawo nie tylko do zapoznania się w pełni z ofertą, ale również jej przemyślenie. Zamiast kalkulatora można również poprosić o formularz informacyjny oferty kredytowej, który sprzedawca ma w obowiązku przedstawić. Tam, w spójnej tabeli znajdują się wszystkie najważniejsze informacje, z uwzględnieniem łącznych kosztów kredytu, jego oprocentowania czy informacji o wysokości rat. 

W razie wątpliwości - nie bój się pytać

Osoby upoważnione przez bank do zawierania umów ratalnych mają obowiązek udzielania rzetelnych informacji. Dlatego, kiedy zachodzą jakiekolwiek wątpliwości co do warunków umowy, sposobu czy terminów spłaty, czy właśnie kosztów należy pytać. Warto również być dociekliwym i czekać, aż odpowiedź udzielona przez konsultanta będzie dokładnie na pytanie, jakie zostało zadane. Bardzo często bowiem sprzedawcy kredytów ratalnych posługują się językiem korzyści w taki sposób, by unikać odpowiedzi wprost, choć nie jest to do końca zgodne z wytycznymi.

Wszystkie aktualności

kategorie

promowane sklepy