Szafa kartotekowa drewniana czy metalowa?

27.04.2022 r.

Wybierając szafę kartotekową, w której będą przechowywane dokumenty, powinieneś kierować się zarówno jej funkcjonalnością jak i wystrojem pomieszczenia. Zazwyczaj Klienci biorą też pod uwagę charakter danego pokoju i to, jakie pełni funkcje. Tym samym, wybierane są inne szafy do archiwów i do biur księgowości. W tym artykule przedstawimy charakterystykę oraz wady i zalety każdego rozwiązania.

Metalowe szafy kartotekowe

Ten rodzaj szafek charakteryzuje się bezpieczeństwem i wysoką trwałością. Modele dostępne na rynku wyposażone są w zamki o różnym stopniu wytrzymałości. Przeznaczone są do przechowywania dokumentów np. z wrażliwymi danymi, które nie mogą trafić w niepowołane ręce. Metalowe szafki mogą mieć różną liczbę półek i przegródek. Zazwyczaj zaopatrują się w nie biura księgowości lub biura służb mundurowych. Ogromną zaletą metalowych szaf kartotekowych jest ognioodporność. W przypadku zagrożenia pożarem jest duża szansa na to, że wszystko to, co przechowywane jest w szafach przetrwa nawet wtedy, gdy meble będą miały styczność z ogniem.

Szafy metalowe to szeroki wybór opcji na rynku. Dostępne są zarówno wysokie meble jak i niższe szafy księgowe, metalowe, mniejsze szafki na dokumenty. Wszystko to pomaga utrzymać nawet dużą liczbę dokumentów w porządku.

Szafa kartotekowa drewniana

Meble na dokumenty wykonane z drewna najczęściej są używane do wyposażenia gabinetów szkolnych, uniwersytetów i bibliotek. Szafa kartotekowa drewniana uważana jest też za bardziej estetyczną, dlatego często pełni funkcję praktyczną i dekoracyjną jednocześnie. Tę opcję wybierają zazwyczaj Ci, którzy chcą połączyć ze sobą te dwa aspekty. Należy jednak pamiętać, że drewno jest materiałem narażonym na ogień. Choć możliwe jest odpowiednie zabezpieczenia takich szafek odpowiednimi preparatami, warto mieć tę kwestię na uwadze. Najlepiej jest wybierać drewno do pomieszczeń o bardzo niskim stopniu zagrożenia pożarowego.

Szafa kartotekowa z drewna czy metalu?

Szafy kartotekowe o różnych wzorach umożliwiają umieszczenie dość dużych ilości dokumentów. Pod tym względem nie ma znaczenia, czy zdecydujemy się na drewno, czy też metal. Produkty metalowe to przede wszystkim gwarancja długiej żywotności, znacznie przekraczająca żywotność modeli drewnianych lub plastikowych. Z biegiem czasu meble się nie odkształcą i zachowają nienaganny wygląd bardzo długo. Z drugiej zaś strony, trwałość szafy drewnianej też może być bardzo zadowalająca. Wszystko zależy od tego, z jakiego gatunku drewna została wykonana.

Z tego powodu, jeśli zależy nam na wysokiej estetyce, którą oferuje szafa wykonana z drewna, wybierzmy twarde i odporne na wilgoć drewno. Warto też konserwować ją cyklicznie za pomocą preparatów do drewna. W sytuacji, gdy przechowujemy dokumenty w pomieszczeniach bardziej narażonych na ewentualny pożar, mimo wszystko najlepszym rozwiązaniem będzie wybranie szafy kartotekowej z metalu, aby nie ryzykować utraty dokumentów. Obecnie są dostępne na rynku bardzo estetyczne rozwiązania, więc jest możliwość dobrania mebli do wystroju pomieszczeń biurowych i archiwalnych.

Wszystkie aktualności

kategorie

promowane sklepy