Jak zwiększyć skuteczność zarządzania flotą firmową?

17.12.2021 r.

Zarządzanie flotą firmową dąży do automatyzacji poprzez rozbudowane systemy telematyczne zapewniające spedytorom jakościowy kontakt z kierowcą, a nawet pomoc po wystąpieniu sytuacji kryzysowych. Jak wygląda zautomatyzowany fleet management i o co tak naprawdę może zadbać?

Wyprzedzenie wprowadzenia nowych przepisów dotyczących kwestii klimatycznych w UE

Firmy z branży TSL spełniają już nie tylko krajowe, ale międzynarodowe normy dotyczące organizacji przewozów. Muszą monitorować na bieżąco wszystkie niuanse prawne, żeby nie narazić się na kosztowne kontrole. Przykład? System WEBFLEET pokazuje aktualne oraz historyczne zużycie dwutlenku węgla dla całej floty. Po wprowadzeniu norm polityki „FIT 55” w UE taka funkcja okaże się kluczowa dla optymalizacji przejazdów, nie tylko pod kątem ekonomicznym, ale przede wszystkim prawnym. WEBFLEET zatem wyprzedza wdrożenie nowego prawa i ułatwia wypracowanie pożądanych norm.

Analiza stylu jazdy i poprawa umiejętności kierowców

Skuteczność zarządzania flotą zależy w coraz większym stopniu od praktyki eko-jazdy oraz od kontaktu z kierowcą. Analiza stylu jazdy przekształca się w oszczędności i to dochodzące średnio do 20%. Dlaczego? Lepiej prowadzony pojazd ciężarowy oznacza mniej przeglądów oraz ograniczone zużycie paliwa. Analiza stylu jazdy zapewnia naturalny rozwój kwalifikacji kierowców, a przez to wzmocnienie know how całej organizacji.

Monitoring w czasie rzeczywistym dla formalności i bezpieczeństwa

Na drogach międzynarodowych, ale też krajowych dochodzi coraz częściej do zatrzymywania samochodów ciężarowych, do kradzieży, celowego uszkodzenia towarów. Nie ma skutecznego zarządzania flotą firmową bez całodobowego monitorowania pojazdów. GPS nie tylko chroni flotę po kradzieży, ale sprawdza się przy kontakcie z klientem, który widzi ładunek i potwierdza rzeczywisty termin realizacji zamówienia. Zaufanie do działań przewozowych odbija się pozytywnie na relacjach ze zleceniodawcami.

Nowoczesne systemy telematyczne zbierają praktycznie wszystkie dane o flocie, czyli wystąpienia nagłego hamowania, szacowany czas dotarcia do punktu rozładunku, przebieg, czas pracy kierowcy. To duże ułatwienie rozliczeń z podwykonawcami, ale też stałymi pracownikami firmy transportowej. Zebrane w czasie rzeczywistym informacje o podróży pozwalają na późniejsze porównanie, optymalizację tras i poszukiwanie dodatkowych oszczędności.

Pozytywny wpływ automatyzacji i kontroli procesów na konkurencyjność branży TSL

Nowoczesna telematyka wpływa pozytywnie na funkcjonowanie sektora TSL i zapewnia wzrost konkurencyjności natychmiast po prawidłowym wdrożeniu. WEBFLEET funkcjonuje w chmurze, więc to gwarancja dostępności w każdych warunkach. Monitoring pojazdów i kontakt z kierowcą to absolutne podstawy, natomiast technologie zarządzania flot zmieniają się w automaty regulujące pracę spedytora i kierowcy zgodnie z aktualnymi przepisami unijnymi.

Wszystkie aktualności

kategorie

promowane sklepy