Jaki namiot na biwak?

18.08.2010 r.

Przed zakupem namiotu warto przeanalizować kilka wytycznych, które na pewno ułatwią wybór najlepszego modelu.
Przed dokonaniem zakupu namiotu warto przeanalizować kilka wytycznych, które na pewno ułatwią wybór najlepszego modelu.
Przede wszystkim rozważmy kwestię wielkości namiotu. Jeżeli podróżujemy pojedynczo najlepszy byłby zwykły namiot jednoosobowy lub dla większej wygody dwuosobowy, jednak gdy podróżujemy razem ze znajomymi rozważmy zakup np. czteroosobowego namiotu. Ale zachowajmy umiar, ponieważ im większy namiot tym jego waga wzrasta i nie zawsze można znaleźć odpowiednie miejsce do rozłożenia.
Warto pomyśleć nad doborem odpowiedniego namiotu pod kątem jego kształtu, gdyż jest to związane z funkcjonalnością oraz odpornością namiotu na wiatr. Obecnie dostępne są namioty o kształcie: tunelu, chatki, kopuły, jednopałąkowe oraz specjalne.


Plusem namiotów tunelowych jest wentylacja, a także są stabilne. Chatki natomiast uchodzą za najmniej funkcjonalne, gdyż są niestabilne i ciężkie. Jednopałąkowe całą konstrukcje opierają na jednym maszcie. Ich niekwestionowanym plusem jest mały ciężar oraz rozmiar, jednakże są mało stabilne. Za najbardziej stabilne uchodzą namioty, których konstrukcja oparta jest na 2-3 masztach.
Pamiętajmy, że namiot ma nam zastąpić dom podczas biwaku, dlatego tropik i podłoga powinny zostać wykonane z materiału, który będzie mocny i odporny na wilgoć. Przyjrzyjmy się dokładnie zszyciom. Powinny być mocne i odpowiednio zabezpieczone.


Stelaż namiotu także powinien być solidny. Najczęściej wykonany jest z włókna szklanego lub z aluminium. Ten pierwszy jest bardziej wytrzymały i droższy niż aluminiowy. Zwróćmy uwagę na zamki, aby się nie zacinały. Idealnie by było gdyby zostały zabezpieczone przed wilgocią specjalnym kawałkiem materiału.


Zwróćmy uwagę także na detale, które mogą umilić nam pomieszkiwanie w namiocie, np. ilość kieszonek na drobiazgi, pałeczka zawieszana pod sufitem, elementy odblaskowe. Dobrej jakości namiot powinien zostać wyposażony w specjalne otwory, aby umożliwić jak najlepszą wentylację. Oczywiście otwory te powinny zostać dobrze zabezpieczone przed wilgocią.
Pod uwagę należy wziąć także kwotę jaką chcemy przeznaczyć na namiot. Na pewno nie warto wydawać pieniędzy na „okazje” w hipermarketach, ale też nie warto przepłacać. Jednakże wybór namiotów jest tak duży, że na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

Obecnie największą popularnością cieszą się namioty Campus Coleman, KingCamp, Marabut.

Wszystkie aktualności

kategorie

promowane sklepy