Systemy inteligentnego domu — ile kosztuje budowa smart home?

26.02.2020 r.

Bardzo rozbudowane, projektowane na zamówienie instalacje automatyki budynkowej kosztują często setki tysięcy dolarów. Na szczęście wdrożenie nowoczesnego, bezprzewodowego systemu inteligentnego domu nie musi być tak drogie. Całą inwestycję można też rozłożyć na wygodne etapy, a to ze względu na modułową strukturę całości. Takim rozwiązaniem dysponuje polska firma Zamel.

Od czego zacząć budowę inteligentnego domu?

W warstwie elektronicznej zazwyczaj trzeba zacząć od nabycia urządzenia centralnego. Jest ono niezbędne do tego, aby wszystkie podzespoły mogły się ze sobą komunikować, a ponadto, żeby dało się nimi sterować – na przykłąd z poziomu internetu. Taką centralkę można znaleźć również na Zamel.com - inteligentny dom bez niej nie może funkcjonować. W tym przypadku jest to wydatek w wysokości niecałych sześciuset złotych. Konkurencyjne, popularne rozwiązania bezprzewodowe wyceniane są od ok. 200 zł do nawet 2500 zł. Na tym tle stosunek ceny do jakości kontrolera EXTRA LIFE EFC-01 wypada wręcz znakomicie.

Smart home – kolejne kroki

Z lektury artykułu pt.: „Kontroluj swój dom bez ograniczeń: sprawdź, jakie możliwości dają sterowniki do smart domu Supla” można dowiedzieć się, że centralka nie zawsze jest konieczna. W odróżnieniu od EXTRA LIFE seria Supla komunikuje się bezpośrednio poprzez połączenie z siecią Wi-Fi 2,4 GHz. Oznacza to, że wystarczy podzespół podpiąć do domowego routera, a następnie można bezpośrednio zacząć korzystać ze wszystkich jego możliwości – oczywiście po zainstalowaniu odpowiedniej aplikacji.

To właśnie zakup drobnej elektroniki powinien być następnym krokiem na drodze do uruchomienia w domu pełnej automatyzacji. Należy wybrać pomieszczenia i miejsca, z których mają pochodzić odczyty i zadecydować, co dokładnie powinno być sterowane. Koszt pojedynczych czujek i elementów wykonawczych waha się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych za sztukę. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby posiadany na wstępie zestaw rozbudować dopiero w kolejnych miesiącach.

Czy inwestowanie w inteligentny dom się opłaca?

W przypadku inteligentnych domów trudno mówić o jakimkolwiek czasie zwrotu z inwestycji. Urządzenia te nie dają bezpośrednich możliwości w obrębie działań oszczędnościowych. Oczywiście jeśli ktoś zawsze zapomina zagasić światło, to pewnie rachunek za energię elektryczną będzie niższy, jeśli procesy te poddane zostaną automatyzacjom. Jednak smart home jest przede wszystkim instalowany dla wygody domowników, pozwala ponadto zaoszczędzić czas.

Koszt bardzo podstawowego zestawu, np. w postaci sześciu sterowników do rolet i jednego do obsługi bramy, powinien zamknąć się w dziewięciuset złotych, np. przy zakupie kompletu Supla ZSW-01 od Zamel. Czasem już taka inwestycja potrafi przynieść duże korzyści w postaci znacznego podwyższenia standardu życia w mieszkaniu.

Aby rozpocząć własną przygodę z inteligentnym domem, nie trzeba dysponować dużym budżetem. Najczęściej na sam początek wystarczy suma rzędu tysiąca złotych, aby móc wejść w nowoczesny i perspektywiczny system. Bezprzewodowe rozwiązania są w tym przypadku najbardziej polecane, ponieważ nie trudno o ich rozbudowę, a ponadto nie wymagają istotnej ingerencji w strukturę budynku, np. w postaci konieczności kucia ścian.

Wszystkie aktualności

kategorie

promowane sklepy