Laser krzyżowy czy obrotowy – jakie są różnice tych urządzeń pomiarowych?
Lasery krzyżowe służą do wyznaczania linii referencyjnych, czyli maksymalnie po 2 linie poziome i 2 linie pionowe w zakresie 360 stopni. Natomiast lasery obrotowe to narzędzia pomiarowe, które służą do mierzenia odległości i wyznaczania linii referencyjnych. Zanim zdecydujesz się na konkretny sprzęt pomiarowy, postaraj się dokładnie przeanalizować techniczne parametry każdego z urządzeń.
A zatem jakie są różnice pomiędzy laserem obrotowym a krzyżowym? Kilka z nich to:
- Laser krzyżowy generuje dwie przecinające się linie, tworząc krzyż. To idealne do wyznaczania linii referencyjnych poziomych i pionowych na mniejszych powierzchniach.
- Laser obrotowy działa w pełnym obrocie, dzięki czemu może wyznaczać poziomy w całym pomieszczeniu lub na dużej przestrzeni zewnętrznej.
- Zakres pracy lasera krzyżowego jest mniejszy, zwykle do około 30-50 metrów, natomiast laser obrotowy ma znacznie większy zasięg, sięgający nawet kilkuset metrów z użyciem odbiornika.
- Precyzja lasera obrotowego sprawia, że jest odpowiedni do dużych projektów budowlanych i terenowych. Laser krzyżowy jest wystarczający do prac wewnętrznych, takich jak montaż płytek czy konstrukcja mebli.
A zatem lasery obrotowe sprawdzą się w wymagających warunkach i na większych powierzchniach na placu budowy. Na lasery obrotowe warto postawić wtedy, kiedy w grę wchodzi mniejszy obszar pomiarowy i nienaganna precyzja działania.
Jak dokonać pomiary laserem krzyżowym i obrotowym? Krok po kroku
Użytkowanie laserów krzyżowych i obrotowych nie jest skomplikowane, ale wymaga posiadania podstawowej wiedzy technicznej na temat takich urządzeń. Decydując się na rozwiązania Nivel System, możesz przeprowadzać pomiary na placu budowy w następujący sposób:
- Wybierz miejsce, w którym zostanie zrealizowany pomiar.
- Ustaw urządzenie na statywie lub innym stabilnym podłożu.
- Uruchom sprzęt, a wiązka lasera rozpocznie poziomowanie.
- Zacznij pomiar. W przypadku lasera krzyżowego musisz wyznaczyć punkty odniesienia, a następnie wyznaczyć piony i poziomy. Korzystając z lasera obrotowego, urządzenie zacznie generować wiązkę 360 stopni, czyli wokół własnej osi.
Po zakończeniu pomiarów odczytaj wyniki, a następnie zaznacz kluczowe miejsca np. na powierzchni ścian lub stropów.
Pamiętaj, że kalibrację wykonuje serwis na specjalistycznych urządzeniach. Wszystko po to, aby wiązka mieściła się w dokładnościach na poziomie np. 1,0 mm/10 m.
Co sprawdzić, aby wybrać idealny laser krzyżowy i obrotowy na plac budowy?
Kiedy zamawiasz nowy laser krzyżowy lub obrotowy, bierz pod uwagę nie tylko renomę producenta i cenę. Istotne są też inne czynniki determinujące opłacalność zakupu, a mianowicie:
- maksymalny zasięg wiązki laserowej,
- dokładność pomiarowa,
- łączność np. Bluetooth,
- zakres samopoziomowania,
- sposób mocowania,
- klasa odporności na wilgoć,
- waga,
- wymiary.
To podstawowe czynniki, na podstawie których będziesz w stanie ocenić czy warto kupić konkretny model lasera krzyżowego albo obrotowego. Warto też zwrócić uwagę na akcesoria dołączone do zestawu. Najczęściej to takie produkty jak ładowarka USB, akumulator, winda laserowa, adapter oraz pakiet tarczek.
kategorie
-
Komputery
-
Fotografia
-
Sport
-
AGD
-
RTV
-
Dom i wnętrze
-
Armatura, grzejnictwo
-
GSM
-
Zdrowie
-
Odzież, galanteria, moda
-
Narzędzia
-
Motoryzacja
-
Sprzęt biurowy
-
Książki, muzyka, film
-
Dla dzieci
-
Kosmetyki perfumy
-
Gry
-
Inne