W jaki sposób systemy telematyczne mogą przyczynić się do oszczędności w firmie transportowej?

26.05.2020 r.

Prowadzenie biznesu to ciągła optymalizacja kosztów. Czy nowoczesne narzędzia cyfrowe wspomagające zarządzanie zasobami mogą zmniejszyć wydatki firmy transportowej? Poniżej kilka aspektów, na które warto zwrócić uwagę.

Planowanie trasy

Optymalne planowanie trasy to nie tylko wytyczenie najkrótszego wariantu. Nowoczesne rozwiązania telematyczne, wykorzystujące monitoring GPS, dają spedytorowi znacznie większe możliwości. Dzięki aktualizowanym na bieżąco danym o sytuacji na drodze możliwe jest ominięcie korków, unikniecie odcinków płatnych czy zaplanowanie tankowania i postojów. Wybór oprogramowania mającego powyższe funkcje przyczyni się do lepszego wykorzystania czasu pracy kierowców i pozwoli uniknąć zdarzających się czasem nadużyć. Dane zebrane dzięki monitorowaniu pojazdów mogą posłużyć do efektywnego zarządzania flotą w czasie rzeczywistym.

Unikanie pustych przebiegów

Raport Road Freight Transport Vademecum 2010 Report wskazywał, że w 2010 roku w Polsce udział pustych przebiegów w transporcie wynosił aż 35%, przy średniej unijnej 27%. W kolejnych latach zanotowano niewielkie spadki tych poziomów, co znajduje potwierdzenie np. w raporcie GUS dotyczącym transportu z 2016 roku. Oczywiście, całkowita redukcja pustych przebiegów nie jest i nie będzie możliwa, ale minimalizacja zjawiska jest pożądana. Posiadając komplet informacji aktualizowanych w czasie rzeczywistym, spedytor może podejmować błyskawiczne decyzje co do przyjmowania zleceń z giełd transportowych i na bieżąco przekazywać je kierowcom. Takie podejście pozwala nie tylko zoptymalizować załadunki i osiągnąć wyższe zyski, ale jest też proekologiczne.

Poprawa techniki prowadzenia

Nie tylko ograniczenie pustych przejazdów ma znaczenie dla ekologii. Podstawowym sposobem na poprawę jakości powietrza jest ekonomiczna jazda kierowców. Ważne jest, aby kierowcy doszkalali się w technikach jazdy, dlatego spedytorzy często kierują ich na dodatkowe kursy. Okazuje się, że znaczenie mogą mieć nawet takie kwestie jak to, czy trasa wymaga skrętu w lewo czy w prawo. Skręt w lewo często wymusza postój i oczekiwanie, a później zwiększone zużycie paliwa podczas rozpędzania pojazdu. Tutaj również z pomocą mogą przyjść nowoczesne rozwiązania technologiczne monitorujące na bieżąco stan pojazdu. Dzięki zbieranym przez nie danym o zużyciu płynów eksploatacyjnych na danej trasie, można łatwo i szybko przekazać kierowcy informację zwrotną o sposobie jazdy. Systemy zbierają również dane o stanie technicznym pojazdu i mogą na przykład ostrzec, że poziom ciśnienia w oponach spada, co ma przecież znaczący wpływ na zużycie paliwa na trasie. Odpowiednio wczesna reakcja na problem pozwoli uniknąć strat finansowych.

Grywalizacja?

Spedytor używający systemów telematycznych posiada ogromny zasób informacji o trasach, pojazdach i kierowcach. Dzięki temu może prowadzić wewnętrzne rankingi kierowców, ustalać im indywidualne cele czy wyzwania. Ponieważ spedytor otrzymuje dane na bieżąco, możliwe jest wprowadzanie modyfikacji tych celów, tak aby kierowca był zmotywowany do lepszej pracy i miał poczucie, że jego starania (na przykład jazda ekonomiczna w każdych warunkach drogowych) są doceniane. Dodanie elementu grywalizacji do codziennej pracy przyczyni się do polepszenia wyników pracowników.

Systemy telematyczne są wszechstronne i elastyczne oraz gromadzą wiele cennych danych. Właściwie wykorzystane mogą realnie przyczynić się do wprowadzenia znacznych oszczędności w firmie.

Wszystkie aktualności

kategorie

promowane sklepy