Kupujemy nianię!

25.05.2010 r.

Niektórzy rodzice uważają ją za zbędny gadżet, inni nie mogą bez niej żyć. I to wcale nie jest spowodowane tym, iż jedni są doświadczonymi rodzicami, a drudzy dopiero stawiają przysłowiowe pierwsze kroki w rodzicielstwie
Niektórzy rodzice uważają ją za zbędny gadżet, inni nie mogą bez niej żyć. I to wcale nie jest spowodowane tym, iż jedni są doświadczonymi rodzicami, a drudzy dopiero stawiają przysłowiowe pierwsze kroki w rodzicielstwie. Mowa o elektronicznej niani.
Przed pojawieniem się maleństwa na świecie wielu rodziców rozważa zakup takowego urządzenia. Część uważa, iż nie należy oszczędzać na elektronicznej niani, a druga część wręcz odwrotnie.
Jeżeli dziecko przesypia noce w pokoju rodziców niania nie spełniałaby swojego zadania, dlatego najczęściej nabywcami niani są rodziny mieszkające w domu bądź w większym mieszkaniu. Obecnie na rynku znajduje się wiele modeli, przeróżnych firm oraz w różnym przedziale cenowym. Urządzenie zazwyczaj składa się z dwóch części: nadajnika, który jest umieszczany w pobliżu dziecka oraz odbiornika, który rodzice zabierają ze sobą. Oprócz niań analogowych na rynku pojawiły się nowe, działające na podstawie technologii DECT. Takie cyfrowe nianie gwarantują brak zakłóceń z innych urządzeń (inne nianie elektroniczne, telefon komórkowy i bezprzewodowy).

Przy zakupie niani elektronicznej należy wziąć pod uwagę:
  • zasięg,
  • czułość,
  • zasilanie,
  • częstotliwości działania,
  • regulacja głośności oraz wskaźnik sygnalizujący poziom hałasu,
  • dodatkowe opcje,
  • cena.

Im większy zasięg tym lepiej. Można zająć się domowymi pracami, podczas gdy dziecko spokojnie śpi w innym pomieszczeniu lub w ogrodzie. Czułość takiego urządzenie jest niezwykle ważna. Niektóre nianie wyłapują najmniejsze szmery z pewnej odległości, ale można spotkać także takie, które uaktywniają się dopiero, gdy urządzenie znajduje się w bliskiej odległości od dziecka. Niestety zbyt duża czułość powoduje, że rodzice biegną do dziecka, gdy usłyszą najmniejszy szmer. Z całą pewnością należy zwrócić uwagę na sposób zasilania. Spotykane są nianie zasilane bateriami, bądź podłączane do prądu, a nawet takie, które działają na baterię oraz zwykłe zasilanie sieciowe. Jest to ważny aspekt, ponieważ niektóre modele podczas zasilania bateriami mają krótszy zasięg działania niż w czasie zasilania sieciowego. Należy zwrócić uwagę również na to czy urządzenie posiada wskaźnik słabych baterii. Kupując nianię analogową pamiętać należy o częstotliwości działania. Najlepiej, aby obsługiwała minimum 2 – 3 kanały, aby usłyszeć dziecko, a nie kierowców. Kolejną ważną opcją jest regulacja głośności przydatna podczas wizyty rodziny lub znajomych. Nie trzeba nikogo uciszać, wystarczy dostosować głośność odbiornika. Wskaźnik sygnalizujący poziom hałasu przydaje się podczas słuchania muzyki przez słuchawki bądź w innych sytuacjach. Dostępne elektroniczne nianie oprócz podstawowych funkcji, czyli przekazywania co dzieje się w pokoju dziecka, posiadają wiele innych. Niektóre modele wyposażone zostały w lampkę nocną, odtwarzacz kołysanek, termometr wskazujący temperaturę w pomieszczeniu, czujnik wilgotności informujący o wszelkich zmianach warunków klimatycznych w pokoju, kamerę video umożliwiającą podgląd malucha, a nawet monitor oddechu.
Naturalnie na wybór urządzenia ma wpływ także cena. Najtańsze modele można zakupić już od 100 zł. Jednakże większa ilość funkcji oraz jakość wpływa na cenę.
Przeważnie największym zaufaniem rodzice darzą znanych, wypróbowanych producentów. Szeroki wybór elektronicznych niań posiada firma Philips (seria produktów Avent), zarówno analogicznych jak i cyfrowych. A także Canpol, Angelcare i wiele innych.
Nim dokona się zakupu, należy upewnić się, że urządzenie posiada wszystkie, wymagane certyfikaty, ponieważ elektroniczna niania znajduje się w pobliżu dziecka, a cały czas nadaje sygnał fal elektromagnetycznych.
Natalia Stachak

Wszystkie aktualności

kategorie

promowane sklepy