Ogrzewanie a suche powietrze i jego skutki

W ogrzewanych budynkach wilgotność powietrza często jest zbyt niska. Jest to związane z tym, że zdolność powietrza do przyswajania pary wodnej wzrasta wraz z temperaturą. Zimą dociera do nas chłodne powietrze z zewnątrz, które ma w sobie zbyt mało wody, żeby zapewnić optymalny poziom nawilżenia po nagrzaniu do temperatury pokojowej.
Wpływ suchego powietrza na układ oddechowych obejmuje:
- Podrażnienie błon śluzowych – na skutek braku dobrego nawilżenia błon śluzowych występują suchość oraz uczucie zatkanego nosa, spowodowane zwiększeniem produkcji śluzu w celu zapewnienia lepszego nawilżenia. Zdarza się, że naczynia krwionośne w błonie śluzowej nosa pękają, co skutkuje krwawieniami.
- Większą podatność na infekcje – kiedy błona śluzowa dróg oddechowych jest przesuszona dochodzi do zaburzenia funkcji ochronnej. Rzęski obecne w nabłonku nie są w stanie dobrze oczyszczać wdychanego powietrza z wirusów i bakterii.
- Drapanie w gardle i suchy kaszel – wysuszenie śluzówki gardła powoduje uczucie swędzenia i drapania, a to skutkuje suchym, drażniącym kaszlem. Ponadto u osób z astmą lub przewlekłą obturacyjną chorobą płuc może wystąpić nasilenia objawów chorobowych.
Smog – problem polskich miast i wsi
Smog to problem, o którym mówi się od wielu lat. Jednak zazwyczaj ostrzeżenia dotyczą jego wpływu na zdrowie w przypadku długotrwałej ekspozycji, podczas gdy już krótki kontakt ze smogiem może spowodować problemy ze strony układu oddechowego.
Skutki kilkugodzinnego wdychania smogu obejmują m.in.:
- Podrażnienie błon śluzowych – pyły zawieszone, tlenki azotu i inne zanieczyszczenia zawarte w smogu mogą powodować drapanie i suchość w gardle, drapanie w nosie i kichanie oraz łzawienie i pieczenie oczu.
- Kaszel i trudności w oddychaniu – u niektórych osób występują suchy, drażniący kaszel, duszność i ucisk w klatce piersiowej, a u astmatyków także świszczący oddech.
- Zwiększona podatność na infekcje – kontakt ze smogiem osłabia naturalne mechanizmy obronne układu oddechowego, co sprzyja chorobom wirusowym i bakteryjnym.
- Pogorszenie objawów chorób układu oddechowego – dotyczy to zwłaszcza astmy i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.
Jak zadbać o jakość powietrza?
Najlepszym sposobem na poprawę wilgotności jest zastosowanie nawilżacza powietrza, natomiast w walce ze smogiem i innymi zanieczyszczeniami sprawdzi się dobry oczyszczacz.
Można także rozwiązywać oba problemy przy pomocy jednego urządzenia. W tym celu warto zwrócić uwagę na oczyszczacze powietrza z nawilżaczem w sklepie Homespot. Usuwają z one z powietrza zanieczyszczenia, a jednocześnie poprawiają jego wilgotność.
Oczyszczacz powietrza to urządzenie, które usuwa nie tylko składniki smogu, ale i inne zanieczyszczenia, w tym alergeny oraz dym papierosowy. Z tego powodu bywa przydatny nie tylko w okresie jesienno-zimowym.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze oczyszczacza i nawilżacza?
Najważniejsze to:
- Wykorzystywana technologia – w przypadku oczyszczacza powietrza potrzebne są głównie filtry HEPA i węglowy. Ten pierwszy usuwa pyły zawieszone, alergeny, bakterie i wirusy, natomiast drugi szkodliwe gazy. Jeśli chodzi o nawilżacze, to najlepszą technologię stanowi ewaporacja.
- Wydajność – musi być dostosowana do powierzchni pomieszczenia, w której będzie pracowało urządzenie. Często producenci podają maksymalny metraż, który są w stanie obsłużyć ich oczyszczacze i nawilżacze.
- Obecność trybu automatycznego – służy zdrowiu i zapewnia wygodę. W oczyszczaczu tryb automatyczny oznacza dostosowanie prędkości filtracji do stopnia zanieczyszczenia powietrza. W nawilżaczu jego zadaniem jest utrzymanie wyznaczonej wilgotności.
- Komfort obsługi – wpływają na niego funkcje dodatkowe oraz sposób sterowania urządzeniem.
- Opłacalność zakupu – czyli relacja ceny sprzętu do jego możliwości.
Jak chronić się przed smogiem na zewnątrz?
Na smog jesteśmy narażeni nie tylko w domach, gdzie problem może rozwiązać oczyszczacz powietrza, ale i poza budynkami. Warto zatem przestrzegać następujących zasad:
- Ograniczyć przebywanie na zewnątrz w dniach o wysokim stężeniu zanieczyszczeń. Dotyczy to szczególnie osób z chorobami układu oddechowego, seniorów oraz dzieci.
- Nosić maseczki antysmogowe z filtrem HEPA.
- Unikać aktywności fizycznej na zewnątrz podczas smogu, ponieważ powoduje to zwiększenie ilości wdychanych zanieczyszczeń.
kategorie
-
Komputery
-
Fotografia
-
Sport
-
AGD
-
RTV
-
Dom i wnętrze
-
Armatura, grzejnictwo
-
GSM
-
Zdrowie
-
Odzież, galanteria, moda
-
Narzędzia
-
Motoryzacja
-
Sprzęt biurowy
-
Książki, muzyka, film
-
Dla dzieci
-
Kosmetyki perfumy
-
Gry
-
Inne