Producenci odśnieżarek 🥇

04.02.2013 r.

Z roku na rok systematycznie wzrasta sprzedaż odśnieżarek – firmy produkujące sprzęt ogrodniczy znalazły znakomity sposób na zniwelowanie negatywnych skutków sezonowości występującej w tej branży. Teraz zimowy spadek sprzedaży kosiarek zastępują odśnieżarki.

Czym kierować się kupując odśnieżarkę

Przy zakupie odśnieżarki w zasadzie powinniśmy wziąć pod uwagę tylko dwa parametry – szerokość odśnieżania oraz napęd (elektryczna lub spalinowe).

Odśnieżarki zwykle mają szerokość od 40 cm do 1 metra i tutaj mamy proste przełożenie na cenę – odśnieżarki szersze są droższe. Odśnieżarki szerokie potrzebują też więcej mocy, więc te najszersze będą dostępne tylko z napędem spalinowym. Do odśnieżania musimy podchodzić pragmatycznie - odśnieżarka nie utylizuje śniegu ale tylko pomaga przemieścić go w inne miejsce, więc przy małych przestrzeniach im szerszy pas będziemy odśnieżać tym większe będą powstawać zaspy śniegu na bokach. Z kolei na naszych działkach wokół domu, które i tak są używane tylko przez domowników również wystarczy mieć odśnieżony niewielki pas umożliwiający przejście.

W kwestii napędu argumenty za i przeciw są identyczne jak w przypadku kosiarek. Odśnieżarka spalinowa daj nam wolność przemieszczania się i ma większą moc. Odśnieżarka elektryczna z kolei jest znacznie cichsza i lżejsza, przez co się ją łatwiej transportuje i używa. Jeśli chcemy używać odśnieżarki przy naszym domu wcześnie rano, kiedy inni domownicy jeszcze śpią, zakup odśnieżarki spalinowej nie jest najmądrzejszym rozwiązaniem, bo wszystkich pobudzimy. Odśnieżarka elektryczna jest również czystsza – nie musimy uzupełniać paliwa i nie śmierdzi podczas używania.

Przydatnym elementem bywa lampa, która oświetla odśnieżaną przestrzeń – zimą rano jest długo ciemno i szybko ciemno robi się po południu.

Przy ciężkich odśnieżarkach spalinowych dobrym rozwiązaniem jest przenoszenie napędu na tylne koła, przez co znacznie łatwiej się ją używa.

Warto wspomnieć, że odśnieżarki są stosunkowo niebezpieczne z dwóch powodów: wyrzucania śniegu i wirnika zbierającego śnieg. W kosiarkach nóż jest umieszczony pod kosiarką i nie ma do niego dostępu, z kolei przy odśnieżarkach, pomimo osłony wciąż łatwiej się do niego dostać. Odśnieżarka nie rozróżnia też co zbiera z powierzchni i często wraz ze śniegiem może przez komin wyrzucić jakiś kamień – z obydwu powodów zawsze powinniśmy odśnieżać bez obecności w pobliżu osób trzecich.

Odśnieżarki Romet

Akus Romet Group kontynuuje działalność bydgoskiej fabryki Rowerów Romet powstałej w 1948 roku. Aktualnie Arkus Romet to nie tylko produkcja rowerów i motorowerów ale również między innymi maszyn ogrodniczych: kosiarek, odśnieżarek, glebogryzarek i rozdrabniarek. Właścicielem i prezesem firmy jest Wiesław Grzyb. Produkty firmy są wytwarzany zarówno w Fabrykach zlokalizowanych w Polsce jak i w Chinach.

Odśnieżarki Agroma

Inną polską firmą kontynuującą działalność państwowego przedsiębiorstwa jest Agroma, której korzenie sięgają 1945 roku, kiedy zostało powołane Państwowe Przedsiębiorstw Traktorów i Maszyn Rolniczych. Przez cały okres swojej działalności firma zajmowała się dystrybucją oraz serwisem maszyn rolniczych, nie prowadziła swojej własnej produkcji. Aktualnie firma oferująca sprzęt ogrodniczy pod własną markę produkuje głównie w Chinach. Od 2002 roku właścicielem Agromy jest Piotr Staszewski – choć spółka jest notowana na NewConnect jest on nadal właścicielem ponad 90 % akcji.

Odśnieżarki NAC

NAC New American Concept – polski producent i dystrybutor sprzętu ogrodniczego (głównie kosiarek, odśnieżarek i pilarek). Firma zarządzana przez rajdowca i miłośnika motoryzacji Pawła Malgo, który wraz z Januszem Randrowiczem w barwach NAC Rally Team wzięli udział między innymi w zimowym rajdzie Monte Carlo prowadząc Fiata 125P

Firma NAC istnieje od 1991 roku, jak wielu innych producentów sprzętu ogrodniczego w swoich maszynach spalinowych wykorzystuje silniki firmy Briggs & Stratton.

Odśnieżarki Ariens – amerykańska firma produkująca maszyny ogrodnicze

Firmę założył w 1933 roku Henry Ariens wraz z trzema synami. Ich pierwszym produktem był pług obrotowy – duża glebogryzarka rolnicza. Jest jedną z pierwszych firm na świecie, która rozpoczęła produkcję mechanicznych odśnieżarek. Maszyny tłumaczone z angielskiego „snow blowers” albo „snow throwers” firma zaczęła produkować już w 1960 roku. W kwietniu 2009 roku firma wprowadziła do sprzedaży pierwszą odśnieżarkę akumulatorową, która na jednym ładowaniu akumulatorów pracuje przez 75 minut. Firma Ariens produkuje też odśnieżarki na gąsienicach.

Odśnieżarki Murray

Inną amerykańską firmą produkującą odśnieżarki i maszyny ogrodnicze w ogóle jest Murray. Firma powstała w 1919 roku i najbardziej była znana z produkcji rowerów. Od 2004 roku nie istnieje jako osobne przedsiębiorstwo, marka Murray należy do największego na świecie producenta silników spalinowych do sprzętu ogrodniczego Briggs & Stratton, który pod marką Murray sprzedaje sprzęt ogrodniczy wyposażony we własne silniki.

Odśnieżarki Stihl

W 1926 roku w Niemczech w miejscowości Waiblingen, inżynier Andreas Stihl założył firmę początkowo zajmującą się produkcją pralek i elementów do kotłów, zarobione w ten sposób pieniądze pozwoliły na opracowanie pierwszej na świecie pilarki z silnikiem elektrycznym. Dzisiaj firma Andreas Stihl AG & Company produkuje całą gamę sprzętu ogrodniczego i w całości należy do spadkobierców założyciela.

Odśnieżarki Al-Ko

Kilka lat po założeniu firmy Stihl, inny niemiecki przedsiębiorca, wówczas zaledwie 23 letni Alois Kober założył firmę dzisiaj znaną jako Al-Ko. Firma początkowo zajmowała się produkcję podwozi do przyczep kempingowych oraz kosiarek. Dzisiaj Al-Ko nadal jest znaczącym producentem podwozi i elementów zawieszeń pneumatycznych a na rynek konsumencki znaczącym dostawcą sprzętu ogrodniczego. Al-Ko nadal jest firmą niemiecką należącą do spadkobierców założyciela.

Odśnieżarki Husqvarna

Jedna z najbardziej znanych marek na świecie to Husqvarna, szczególnie z produkcji pilarek. Obecnie firma produkuje całą gamę sprzętu ogrodniczego, w tym również odśnieżarki. Historia firmy Husqvarna sięga 1689 roku, kiedy zajmowała się produkcją broni. Następnie były maszyny do szycia, sprzęt AGD, rowery. W 1978 roku firma stała się częścią koncernu Electrolux a w 2006 roku znów stała się osobną firmą. Aktualnie właścicielem firmy Husqvarna (jak i Electroluxa i wielu innych przedsiębiorstw) jest rodzina Wallenbergów, która poprzez firmę inwestycyjną Investor AB aktualnie jest odpowiedzialna za sporą część szwedzkiego PKB.
Kiedy w 1978 roku Electrolux przejmował Husqvarnę, przejął też dwie inne szwedzkie firmy produkujące podobny asortyment: Partner oraz Jonsered. Partner był pierwszą firmą w Szwecji produkującą pilarki – słynny model Be-Bo, a historia firmy sięga 1949 roku. W latach 60-tych Partner należał do największych producentów pilarek w Europie. Firma Jonsered z kolei powstała nieco później niż Partner w miejscowości o tej samej nazwie i również w jej historii dominowały pilarki.

Odśnieżarki Stiga - GGP

Stiga – kolejna szwedzka firma produkująca sprzęt ogrodniczy. W 1934 roku 23 letni wówczas Stig Hjelmquist założył firmę, która zaczynała od produkcji i handlu prawie… wszystkiego, na przykład nietłukących się naczyń kuchennych. W 1938 roku firma rozpoczęła produkcję tego, co zapewniło firmie sukces i światową sławę – sprzętu sportowego do tenisa stołowego. Kosiarki i inny sprzęt ogrodniczy firma produkuje od 1950 roku. Aktualnie Stiga jest częścią włoskiego Global Garden Products Italy S.p.A (GGP), która oprócz marki Stiga produkuje sprzęt marek Alpina, Mountfield, Atco i Castelgarden. Dystrybutorem tych wszystkich marek w Polsce jest GGP Polska sp. z o.o. w Baranowie przy ulicy Rzemieślniczej 87.
  • Castelgarden nie produkuje odśnieżarek, ale jedynie kosiarki samojezdne, do których opcjonalnie można dołączyć moduł odśnieżający. Jest to włoska firma założona w 1961 roku.
  • Alpina to inny włoski producent sprzętu ogrodniczego powstała mniej więcej w tym samym roku co Castelgarden, również zajmuje się produkcją głównie kosiarek, a szczególnie kosiarek samojezdnych – traktorków ogrodowych.
  • Mountfield to brytyjska firma produkująca sprzęt ogrodniczy – między innymi kosiarki spalinowe oparte o silniki spalinowe własnej konstrukcji. Firma założona w 1961 roku przez Garryego Cohena i Denisa Selby.
  • Atco – brytyjska firma produkująca kosiarki z korzeniami z 1921 roku, wcześniej znana jako Charles H Pugh Ltd. Na polskim rynku produkty firmy stosunkowo mało znane. Firma jest liderem w produkcji kosiarek wrzecionowych, znanych także jako kosiarki bębnowe.

Odśnieżarki Honda

Odśnieżarki produkuje też japoński koncern Honda, któremu w 1926 roku dał początek Soichiro Honda. Produkcję tych urządzeń koncern zapoczątkował w 1981 roku. Dzisiaj odśnieżarki Honda na całym świecie znane są z bardzo wysokiej jakości. Honda jako jedyna na świcie produkuje odśnieżarki hybrydowe, w których zastosowano silnik spalinowo – elektryczny.
Wszystkie aktualności

kategorie

promowane sklepy