Fakty o ubraniach, których nie znałeś

23.08.2023 r.

Zakup, użytkowanie i pielęgnacja ubrań wydają się czynnościami banalnymi. Tymczasem wybierając ubrania w sklepach, a następnie nosząc je, piorąc, susząc i prasując, wiele osób popełnia kardynalne błędy. Ich następstwo stanowią nietrafione zakupy, pozbywanie się ubrań, które z powodzeniem można by wykorzystać, czy ich przedwczesne zużycie. Błędy najczęściej wynikają z nieświadomości, jak należy postępować z odzieżą oraz obuwiem. Czytając nasz artykuł, poznasz trzy fakty o ubraniach i butach, o których - podobnie jak znaczna część Polek i Polaków - dotychczas nie wiedziałeś.

Rozmiar buta należy dopasować do wielkości większej stopy

Z pewnością nieraz zdarzyło Ci się, że obuwie, które podczas przymierzania w sklepie wydawało się wygodne, po założeniu i wyjściu na dwór okazuje się zakupem nieudanym. Jest to konsekwencja niewiedzy, jak sprawdzić rozmiar buta. Wiele osób nie potrafi samodzielnie zmierzyć stopy w domu i nie wie, ile luzu powinno pozostać w butach po ich założeniu na nogi.

Jednak największy błąd stanowi hołdowanie mylnemu przekonaniu, że wystarczy przymierzyć obuwie na jedną stopę, bowiem obie mają identyczny rozmiar. Tymczasem badania potwierdzają, że istnieje spore grono osób, w przypadku których jedna ze stóp jest zdecydowanie większa i to do jej rozmiaru należy dopasować obuwie. Nie bez powodu sprzedawcy w sklepach obuwniczych proponują klientom przymierzenie drugiego buta z pary.

Zbyt ciasne spodnie można rozciągnąć

Sylwetka człowieka zmienia się. Gdy zeszczuplejesz lub przytyjesz, ubrania, które dotychczas idealnie na Tobie leżały, będą wyglądały jak po starszym lub młodszym bracie. Jeśli schudłeś, sprawa jest prosta - możesz zanieść odzież do krawcowej, która profesjonalnie dopasuje ją do Twoich obecnych gabarytów. Jeśli posiadasz zdolności manualne, możesz też samodzielnie zwęzić spodnie czy inny element garderoby. Sytuacja staje się bardziej skomplikowana, jeżeli przybyło Ci kilogramów. Większość osób pozbywa się wówczas zbyt małych ubrań.

Tymczasem niektóre z nich, jak chociażby za ciasne w talii spodnie, z powodzeniem można uratować. Wystarczy wiedzieć, jak poszerzyć spodnie w pasie, wykorzystując kilka sprytnych trików. Gdy są to dżinsy, powinna pomóc seria ćwiczeń, podczas których materiał zostanie rozciągnięty. Natomiast w przypadku modeli z elastycznych tkanin można, wydając kilka złotych, zaopatrzyć się w specjalną wkładkę rozciągającą. Tego rodzaju sztuczki pomogą ocalić ulubione spodnie i cieszyć się nimi jeszcze przez długi czas.

Żywotność ubrań zależy od techniki suszenia

Kluczem do długiego użytkowania ubrań jest stosowanie się do zaleceń producenta. Przystępując do pielęgnacji odzieży, należy zerknąć na oznaczenia na metkach. O ile większość osób uwzględnia wskazówki dotyczące temperatury prania i prasowania oraz wyboru trybu pracy pralki, niewiele z nich bierze pod uwagę rekomendacje związane z suszeniem. Żywotność ubrań można znacznie wydłużyć, ściśle stosując się do instrukcji producenta również w tym zakresie.

Warto zatem zwrócić uwagę, w jaki sposób marki odzieżowe zalecają suszyć ich wyroby. Od tego, czy odzież rozwiesimy na suszarce, zawiesimy na wieszaku, zapobiegając jej deformacji, czy też ułożymy w pozycji poziomej, wykorzystując do tego celu ręcznik, zależy, jak długo nam ona posłuży.

Wszystkie aktualności

kategorie

promowane sklepy