Warto wiedzieć o rakietach tenisowych

19.02.2010 r.

Niewielu wie, że tenis powstał w Wielkiej Brytanii pod koniec XIXw. Obecnie jest to jeden z najbardziej dochodowych i zarazem prestiżowych sportów na świecie. Rozpoczynając swoją przygodę z tenisem, należy zaopatrzyć się w odpowiedni strój, buty oraz rakietę. Ta ostatnia przysparza najwięcej problemów. Myślę, że niesłusznie, ponieważ wybór rakiet jest naprawdę szeroki. Wiele firm prześciga się w wymyślaniu najnowszych technologii do produkcji rakiet i innych akcesoriów wykorzystywanych w tenisie. Poniżej krótko scharakteryzuję najlepszych producentów.
Do najlepszych firm produkujących sprzęt tenisowy zalicza się m.in. Babolat. Jest to francuska firma o 135 letniej tradycji, nadal zarządzana przez rodzinę. Założyciel firmy – Pierre Babolat, jako pierwszy, stworzył żyłkę tenisową, która była wykonana z naturalnych jelit.

Kolejną firmą liczącą się na rynku jest Dunlop. Firma ta, jest nieco młodsza od poprzedniej. Jest jedną z najbardziej utytułowanych marek XX wieku. Takie sławy sportu jak: Arnold Palmer, John McEnroe i Steffi Graf używały rakiet Dunlop, będąc u szczytu swych karier. W 1924 roku Josef Fischer założył firmę Fischer, która od czasu powstania aż do dzisiaj specjalizuje się w produkcji nart oraz sprzętu do tenisa. Po śmierci założyciela, firmę przejęły jego dzieci. Firma, poza produkcją sprzętu sportowego, zajmuje się badaniami nad poprawą szybkości swoich produktów. Rakiety Fischer należą do najlepszych jakościowo.

Head jest jednym z wiodących producentów i dystrybutorów sprzętu sportowego. Jak poprzednia firma, zajmuje się, oprócz produktów do tenisa, produkcją sprzętu do uprawiania sportów zimowych. W 1997 roku, Head wprowadził Titanium Tennis – pierwszą tytanowo – grafitową rakietę.


W 1970 roku Bob McClure skonstruował pierwszą maszynę do rzucania piłek tenisowych. W ten sposób powstała kolejna firma Prince, która początkowo zajmowała się produkcją takowych maszyn. Sześć lat później, została wprowadzona na rynek rakieta o całkiem innych wymiarach niż dotychczas znane. Seria Prince Classic stała się najlepszą rakietą. Z czasem firma rozpoczęła produkcję piłek, toreb i innych akcesoriów. Stale rozwija technologie służące produkcji rakiet tenisowych.

Początki kolejnej firmy były nietypowe, jak na firmę zajmującą się produkcją sprzętu sportowego. Mianowicie w 1913 roku powstała firma Ashland Manufacturing Company, która zajmowała się wykorzystaniem produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego z rzeźni. W ten sposób wytwarzano struny do rakiet tenisowych, struny do instrumentów i szwy chirurgiczne, a później także buty sportowe. W 1915 roku Thomas E. Wilson został prezesem i zmienił nazwę firmy na Thomas E. Wilson Company. Po II wojnie światowej firma skupiła się na produkcji sprzętu tenisowego i tak w kolejnych latach powstała linia rakiet Jacka Kramera. Pod koniec lat 70-tych zaczęto używać piłek tenisowych produkcji firmy Wilson podczas US Open, która używana jest do dzisiaj. Pod koniec 2009 roku, Wilson zaprezentował swoją najnowszą linię rakiety o nazwie kodowej 20x, którą później zmieniono na BLX.


Najmłodszą firmą, liczącą się w tej branży jest Yonex, która powstała po II wojnie światowej. Początkowo zajmowała się produkcją drewnianych pływaków do sieci rybackich. Po wynalezieniu pływaków z tworzyw sztucznych firma została wyparta z rynku. Jednak właściciele się nie poddali i rozpoczęli produkcję rakiet do badmintona dla innych marek, które szybko zyskały wielką popularność i były eksportowane do wielu krajów. Z czasem zaczęto także produkować rakietki do tenisa. W latach 90-tych XX w., wprowadzono nowy typ rakiet Isometric 500. Wprowadzając w ten sposób nowy kształt główek – bardziej kwadratowe niż poprzednie – co zapewniało większą powierzchnię do uderzenia.

Chociaż tenis nie należy do najtańszego sportu ma wielu sympatyków. Dlatego przy zakupie pierwszej rakiety należy zrobić rozeznanie w dostępnych produktach i przy pomocy kilku, drobnych wskazówek, każdy znajdzie coś dla siebie.
Kupując pierwszą rakietę dla dziecka należy przede wszystkim kierować się wiekiem i warunkami fizycznymi dziecka. Wraz z rozwojem dziecka należy wymieniać rakietę. Nie powinno się kupować rakiet za dużych i za ciężkich, ponieważ można w ten sposób zniechęcić dzieci do rozwijania swoich umiejętności.
Rakiety dla dzieci nie są ciężkie, posiadają cienką rączkę. Tak więc, dobierając rakietę dla dziecka powinno się kierować długością rakiety. I tak:
 • Dla najmłodszych dzieci (4-5 letnich) przeznaczone są najkrótsze rakiety (50-55cm),
 • Dzieci w wieku przedszkolnym (5-6 letnie) – rakiety o długości 55-60 cm,
 • Dzieci w wieku szkolnym (7-9 letnie) – rakiety o długości 60-64 cm,
 • Dla 10-12 latków przeznaczono rakiety o długości 64-68 cm.

Oczywiście rakiety przeznaczone dla dzieci występują w 6 rozmiarach grubości rączek, ale w przeciwieństwie do dorosłych, nie ma to większego znaczenia w w wyborze rakiety dla dzieci. Podstawowe wyznacznki przy doborze rakiety dla młodzieży lub dorosłych to:
 • niewielka waga,
 • odpowiednia sztywność ramy,
 • odpowiednia wielkość główki.
Jeżeli główka jest mniejsza to kontrola nad piłką jest większa. Takie rakiety są przeznaczone dla zaawansowanych graczy. Natomiast osobom początkującym zaleca się używanie rakiet o większych główkach. Wyróżnia się trzy rodzaje wielkości główki rakiety:
 • 85-93 inch (midsize) - taka wielkość główki charakteryzuje rakiety o klasycznym kształcie i małym sweet spot (optymalny punkt trafienia piłki, w którym uzyskuje się największą kontrolę i przyspieszenie piłki),
 • 94-103 inch (midplus) – najpopularniejsza wielkość, rakiety o takiej wielkości są zazwyczaj używane przez graczy o różnym stopniu zaawansowania,
 • 104 i więcej inch (oversize) – ten typ rakiet posiada duży sweet spot, dlatego zapewnia wysoką dynamikę uderzeń oraz komfort gry.
Przy zakupie należy zwrócić uwagę na sztywność ramy. Źle dobrana może być przyczyną kontuzji. Aby temu zapobiec, w rakietach, stosuje się specjalne urządzenia, które niwelują nadmierne drgania lub można zastosować specjalne gumki, które umieszcza się na naciągu rakiety.

Ważnym czynnikiem jest waga rakiety. Poprzednie generacje rakiet były wykonane z drewna, nie należały do najlżejszych... Później zastosowano aluminium. Obecnie, najczęściej stosuje się włókna grafitowe, dlatego rakiety nie są już tak ciężkie. Najlepszym wyborem byłaby rakieta, której waga nie przekracza 280 g. Cięższe (ponad 300 g) rakiety przeznaczone są dla doświadczonych graczy. Niektórzy producenci stosują specjalne oznaczenie wagi, w następujący sposób:
 • symbol M oznacza wagę średnią,
 • symbol L oznacza wagę lekką,
 • SL – to waga super lekka,
 • XSL – extra super lekka.
Osoby potrafiące już grać zazwyczaj wybierają M bądź L, a początkujące SL lub XSL.
Pamiętajmy jednak o tym, że co kilka lat należy wymienić rakietę, ponieważ rama rakiety się zużywa i traci swoje właściwości, co nie tylko może pogorszyć jakość gry, ale nawet może spowodować wystąpienie kontuzji. A jak powszechnie wiadomo – lepiej zapobiegać, niż leczyć!

Jak już wspomniałam pierwsze rakiety były wykonane z klejonego drewna. Rakiety takie były ciężkie sztywne, dlatego następna generacja rakiet została wykonana z aluminium. Ta rakieta z kolei przenosiła drgania na rękę gracza, co mogło doprowadzić do kontuzji. Aluminium zostało zastąpione włóknem szkalnym, które następnie zastąpiono włóknem grafitowym. Obecnie większość rakiet jest właśnie wykonana z tego ostatniego materiału. Grafitowy sprzęt ma wiele zalet, między innymi jest lżejszy, lepiej radzi sobie z drganiami. Badania nad nowościami trwają cały czas. Firma Völkl może poszczycić się wprowadzeniem nowej technologii w produkcji rakiet.


Ostatnio wprowadziła na rynek rakiety, w których zastosowano strukturę DNX, która ma postać nanorurek i zapewnia 25 krotnie większą sztywność i wytrzymałość niż do tej pory stosowane włókna węglowe. Struktura ta przenosi obciążenia na wszystkie kierunki. Powerbridge to technologia, która pozwala na zwiększenie stabilności rakiety. Została ona zastosowana poprzez konstrukcję, która nie tylko zwiększa stabilność, ale także usztywnia serce rakiety. Technologia Catapult powoduje, iż naciąg wolniej i głębiej ulega odkształceniu, a szybciej powraca do stanu pierwotnego. Zastosowanie Systemu Big Grommet TM (czyli zaczepienie strun naciągu na zewnętrznej stronie ramy główki rakiety) zwiększa pole efektywnego odbicia.

Firma zadbała także o jak najlepsze zniwelowanie drgań, dlatego wymyślono takie technologie jak:
 • połączenie dwóch materiałów, żel TechnoGelTM i EVA,
 • System Sensor Plus Handle,
 • System Comfort Handle.
Opracowano specjalny program dla kobiet - Attiva. Kobiety brak siły nadrabiają techniką i dlatego niezbędna jest dla niej specjalnie skonstruowana rakieta. Dlatego powstały rakiety, które:
 • posiadają optymalną wagę i balans
 • posiadają rączkę o kształcie dostosowanym do damskiej dłoni
 • posiadają nowy system Sensor Plus Handle
  Producenci stale prześcigają się w wymyślaniu nowości. Nie dajmy się jednak zwariować. Nie trzeba wydawać kroci, aby móc się świetnie bawić na korcie. Wystarczy, że zaopatrzymy się w taki sprzęt, który po prostu będzie nam odpowiadał.

  Natalia Stachak
Wszystkie aktualności

kategorie

promowane sklepy