Dookoła jeziora Kopań

03.09.2021 r.

Kopań to idealne jezioro aby je przebiec dookoła, objechać rowerem albo udać się na windsurfing. Można też powędkować.
Na geograficznym środku polskiego wybrzeża między Darłowem a Jarosławcem koło Wicia znajduje się jezioro Kopań, znudzonym plażowaniem polecam wycieczkę rowerem lub biegową dookoła tego jeziora. Trasa ma łącznie 16km.

Mapa trasy dookoła jeziora Kopań
Mapa trasy dookoła jeziora Kopań.

Opisywane miejsce znajduje się w Polsce w województwie zachodniopomorskim, w powiecie sławieńskim, w gminie Darłowo.

Trasa jest idealna do biegania (16km to o 5km mniej niż półmaraton) oraz do wycieczki na rowerze. Przy czym pierwszy odcinek od asfaltu do Palczewic jest bardzo wymagający i małe dzieci, które dopiero wsiadły na rower sobie z nim nie poradzą. Trudne może być także ciągnięcie przyczepki rowerowej. Ale tak czy inaczej, proponuję wysłać przewodnika stada jako zwiadowcę, który sam oceni ten pierwszy dwukilometrowy etap. Jeśli przedostaniemy się przez ten etap to pozostałe są łatwe nawet dla dzieci.

Wycieczkę zaczynamy w Wiciu, pierwszy etap to jakieś 1,5km główną droga dojazdową do Wicie na południe. Bez obaw - nie jest to droga bardzo zatłoczona samochodami - nawet w sezonie, bo Wicie to nie jest duża miejscowością. Po przebyciu 1,5 km skręcamy w lewo w polną dróżkę, na początku leży kilka płyt betonowch.

Skręt z asfaltowej drogi prowadzącej do Wicia
To tutaj skręcamy z asfaltowej drogi prowadzącej do Wicia.To najtrudniejszy odcinek naszej wycieczki - drożka jest zarośnięta trawą i bardzo wyboista. Ten najtrudniejszy kawałek liczy niecałe 2 km. Trudy będą nam wynagradzać tajemnicze tunele z drzew i krzewów całkowicie zakrywające ścieżkę lecz na tyle aby nie dało się przejechać rowerem lub przejść w pozycji pionowej.

Jeden z kilku tuneli, które będziemy mieli na swojej drodze
Jeden z kilku tuneli, które będziemy mieli na swojej drodze.Jezioro Kopań - windsurfing

Kończąc pierwszy etap dojeżdżamy do ścieżki wyłożonej perforowanymi płytami betonowymi, obok ścieżki znajduje się mała budowla będące jakąś przepompownią wody. Jeśli pojedziemy prosto to za jakieś 200 metrów znajdziemy się na szerokiej plaży na jeziorze Kopań - jest to najszersza, liczące kilkanaście metrów plaża na całym jeziorze, plaża jest pieszczysta z łatwym dojazdem nawet samochodem przez co może być dobrym miejscem startowym dla fanów windsurfingu lub kite-a. Teoretycznie z tego miejsca można dalej iść wzdłuż brzegów jeziora, ale droga była bardzo podmokła i kompletnie zarośnięta wobec tego nie polecam.

Skręt do Palczewic przy przepompowni wody
Skręt do Palczewic przy przepompowni wody.Jezioro Kopań jest gęsto zarośnięte praktycznie na całej długości obwodu, przez co jest cenną ostoją ptaków. Jest też jeziorem zarybionym i odwiedzanym przez wędkarzy. Dodatkowo jet wpisane do rejestru Natura 2000. Z powyższych powodów odradzamy hałaśliwe i tłumne surfowanie po jeziorze, ale okazjonalne jak najbardziej.

Szeroka piaszczysta plaża nad jeziorem Kopań - idealne miejsce startu dla windsurfingu
Szeroka piaszczysta plaża nad jeziorem Kopań - idealne miejsce startu dla windsurfinguZamiast tego przy budowli przepompowni skręcamy w lewo i za kilkadziesiąt metrów znajdziemy się w miejscowości Palczewice.

Palczewice

Palczewice to wieś założona w średniowieczu przez Cystersów i znajduje się na tak zwanym szlaku Cystersów.

Palczewice od południa - to tędy dojedziemy samochodem na piaszczystą szeroką plażę nad jeziorem
Początek Palczewic od południa - to tędy dojedziemy samochodem na piaszczystą szeroką plażę nad jeziorem.Przejeżdżamy cały czas tak jak prowadzi droga, najpierw skręt z prawo, potem w lewo i jeszcze raz w prawo i koniec Palczewic (przy ostatnim skręcie po lewej stronie znajduje się jakieś spore gospodarstwo będące dawnym PGRem a wcześniej zabytkowym dworkiem.

Droga wylotowa z Palczewic na zachód, która zaprowadzi nas do miejscowości Kopań
Droga wylotowa z Palczewic na zachód, która zaprowadzi nas do miejscowości Kopań.Przy końcu Palczewic przez kilkanaście metrów mamy asfalt a dalej całkiem dobrej jakości szutrówkę, którą jedziemy cały czas prosto i które zaprowadzi nas do kolejnej miejscowości - Kopań (tka samo jak nazwa jeziora). Ten trzeci etap naszej wycieczki znajduje się nieco wyżej dzięki czemu po drodze będziemy mieli piękny widok na jezioro po prawej stronie za polami.

Wieś Kopań


Widok na jezioro Kopań między Palczewicami a miejscowością Kopań
Widok na jezioro Kopań między Palczewicami a miejscowością KopańZa kawałek pojawią się pierwsze zabudowania aż znajdziemy się w miejscu jak na poniższym zdjęciu.

Pierwsze rozwidlenie w miejscowości Kopań, gdzie skręcamy w prawo
Pierwsze rozwidlenie w miejscowości Kopań, gdzie skręcamy w prawoJak będziemy przy tym rozwidleniu to należy skręcić w dół w prawo i za jakieś 200 metrów skręcamy w lewo w uliczkę z nowymi domkami wczasowymi, uliczka wygląda jak na poniższym zdjęciu.

Skręt w prawo w miejscowości Kopań - droga z szeregowymi domkami wczasowymi
Skręt w prawo w miejscowości Kopań - droga z szeregowymi domkami wczasowymi, domki są po lewej stronie (niewidoczne na zdjęciu)Kierujemy się cały czas prosto na zachód aż do końca brzegów jeziora drogą ułożona z betonowych płyt perforowanych. W pewnym momencie znajdziemy się w miejscu, gdzie prosto biegnie droga szutrowa, którą dostaniemy się do Darłówka, a w prawo skręca nasze droga z betonowych płyt, którą to mamy się dalej kierować cały czas prosto aż znajdziemy się przy morzu.

Ostatni zakręt w miejscowości Kopań w kierunku morza
Ostatni zakręt w miejscowości Kopań w kierunku morzaTam biegnie słynna ścieżka rowerowa wzdłuż polskiego wybrzeża, która z pewnością znają ci, którzy kiedykolwiek byli na wakacjach w Darłowie, Wiciu lub Jarosławcu.

Miejsce łączące nadmorski szlak rowerowy z drogą do miejscowości Kopań
Miejsce łączące nadmorski szlak rowerowy z drogą do miejscowości KopańAby zamknąć naszą pętlę skręcamy na ścieżce w prawo i po jakichś 6 km będziemy z powrotem w Wiciu. Ostatni odcinek jest niezwykle urokliwy bo praktycznie przez cały czas z lewej strony mamy nieosłonięty widok na morze a po prawej stronie na jezioro Kopań.

Widok na Bałtyk z mierzei
Widok na morze z mierzei
Widok na jezioro Kopań z mierzei
Widok na jezioro Kopań z mierzeiGdzieś w połowie tego odcinka znajduje się tak zwany przekop, gdzie przy mocnych sztormach woda z morza miesza się z wodami jeziora - dlatego woda w jeziorze Kopań jest delikatnie słona.

Trasa rowerowa na wschód za przekopem łączącym morze z jeziorem - widok w kierunku wschodnim do Wicia
Trasa rowerowa na wschód za przekopem łączącym morze z jeziorem - widok w kierunku wschodnim do WiciaJezioro Kopań wędkowanie

Aby wędkować na jeziorze Kopań potrzebujemy stosownego zezwolenia. Można je uzyskać w:
“Mielno” Sp. z o.o. Gospodarstwo Rybackie
tel. 94 31 89 054
Ale nie musimy się tam wybierać osobiście, wystarczy dokonać przelewu z opisem "opłata za zezwolenie na wędkowanie na jeziorze Kopań + imię i Nazwisko. Numer konta: 95 1140 2004 0000 3302 7931 3789.
Ceny w roku 2021:
  • Połów z brzegu w dzień: 58,00 zł za rok, 40,60 zł za 14 dni, 29,00 zł za 7 dni, 17,40 za 3 dni.
  • Połów z brzegu przez całą dobę: 97,00 zł za rok, 67,90 zł za 14 dni, 48,50 zł za 7 dni, 29,10 za 3 dni.
  • Połów z łodzi przez całą dobę: 137,00 zł za rok, 95,90 zł za 14 dni, 98,50 zł za 7 dni, 41,10 za 3 dni.
    W porównywarce cen kupujemy.pl znajdziesz sklepy sprzedające wędki.
Wszystkie aktualności

kategorie

promowane sklepy