Deskorolka elektryczna czy Segway

29.04.2016 r.

Popularnym gadżetem stają się tak zwane deskorolki elektryczne, czyli rodzaj platformy na dwóch kółkach zasilanej bateriami elektrycznymi, gdzie stabilność zapewnia żyroskop sterujący silnikiem elektrycznym. Wzrost sprzedaży tych gadżetów notujemy w maju, co sugeruje, że stają się one popularnym prezentem komunijnym. Już nie rowery, laptopy czy tablety, ale właśnie deski elektryczne są bardzo trendy w tym sezonie prezentów I-szo komunijnych.

Problem z nazwą

Urządzenie to nadal nie ma oficjalnej nazwy – dominują nazwy „deska elektryczna” czy „elektryczna deskorolka” oraz nazwy pochodzące od producentów takich gadżetów. Tutaj dominują: segway, hooverboard, smartboard. Pierwszym urządzeniem tego typu, które przebiło się do mainstreamu był amerykański Segway, którego premiera odbyła się w 2002 roku.
Oryginalny Segway w przeciwieństwie do tanich desek elektrycznym aktualnie dominujących na rynku posiada rodzaj drążka kierowniczego, na którym opieramy dłonie podczas jazdy, który jednak nie służy do kierowania, bo kierowanie pojazdem odbywa się poprzez balansowanie ciałem. Osiągi oryginalnego Segwaya nie są dużo lepsze od tańszych desek, jego zasięg na jednym ładowaniu baterii to około 20 km a prędkość maksymalna to około 20km/h.


Problem z nazwą jest także widoczny w serwisie Allegro, gdzie identyczne urządzenia sprzedawane są w dwóch podobnych kategoriach:


Sport i Turystyka / Skating, slackline / Hulajnogi / Elektryczne
Dla Dzieci / Rowery i pojazdy / Pojazdy elektryczne / Hulajnogi, segwaye

Ceny

Oryginalny Segway jest bardzo drogi i ceny w Polsce rozpoczynają się od 30 tysięcy złotych w zależności od modelu. Dystrybutor proponuje finansowanie leasingiem lub wypożyczanie pojazdów.


Najtańsze deskorolki elektryczne kosztują nieco poniżej jednego tysiąca złotych. Są to na tyle nowe gadżety, że niewiele jest dostępnych danych na temat ich niezawodności. Wydaje się, że najsłabszym elementem są baterie, producenci podają, że są to ogniwa litowo-jonowe, ale nic nie wiemy na temat ich jakości. Tutaj sprawa wygląda podobnie jak w przypadku zamienników baterii do telefonów komórkowych czy laptopów, gdzie po zakupie i przy pierwszych kilku cyklach ładowania ich jakość wygląda przyzwoicie, ale bardzo szybko ulega pogorszeniu.

Oryginalny hooverboard

Sprzedawcy często nazywają deskorolki elektryczne słowem „hooverboard”, tymczasem oryginalne urządzenie Hooverboard produkowane jest przez amerykańską firmę Hoverboard Technologies Corporation, jest opatentowane i wygląda zupełnie inaczej niż popularne i tanie deskorolki elektryczne. W przeciwieństwie do nich nie jest dwuśladem, ale posiada tylko jedno kółko wbudowane w środek deski wyglądającej bardzo podobnie do klasycznej deskorolki. Oryginalny hooverboard jest aktualnie najszybszym tego typu urządzeniem i jego prędkość dochodzi do 30 km/h.

Hooverboardy w sieciach handlowych

Urządzenia te stają się na tyle popularne, że znalazły się w ofertach znanych sieci handlowych. Na przykład w sklepach Saturn znajdziemy deskorolkę o mało wyszukanej nazwie YESDZIK V1 Pro w cenie 2 tysięcy złotych (prędkość: 10km/h, zasięg 25km). Media Markt z kolei oferuje urządzenie SKYMASTER Wheels 6.5 w cenie 1400 złotych (prędkość: 10-15 km/h, zasięg: 15-20 km). W elektromarketach RTV Euro AGD znajdziemy natomiast deskorolkę Manta Smart Balance Board VIPER MSB001 za tysiąc złotych (prędkość: 12km/h, zasięg: 10-15km).
Wszystkie aktualności

kategorie

promowane sklepy