Najpopularniejsze słuchawki True Wireless - Airpods, Airdots oraz bezmarkowce

21.02.2020 r.

Apple spopularyzowało przenośne odtwarzacze MP3, stworzyło warty miliardy dolarów rynek smartfonów a ostatnio także rozkręciło światowe szaleństwo na punkcie podwójnych słuchawek bluetooth, zwyczajowo określanych jako TWS (True Wireless Stereo), przechowywanych w pudełku pełniącym funkcję powebanku dla tych słuchawek. Słuchawki takie znane są również pod nazwą „pchełki”.
Oczywiście praktycznie od razu zaczęły się pojawiać podobne słuchawki do Airpodsów, jednym z pierwszych naśladowców był Xiaomi oraz bezmarkowe słuchawki opisywane po prostu jako TWS, które od wielu miesięcy są absolutnym hitem sprzedaży na aliexpress. Dzisiaj w swojej ofercie podobne słuchawki ma w zasadzie większość producentów elektroniki użytkowej. Sprawdźmy zatem, analizując sprzedaż na popularnych platformach, które słuchawki TWS kupujemy najczęściej.

TOP 3 słuchawki TWS

Patrząc na sprzedaż na platformie Allegro w styczniu 2020, na podium znalazły się:
  1. Xiaomi Airdots
  2. Noname-y z serii „i-coś tam”, na przykład i7s
  3. Apple Airpods

Słuchawki TWS Xiaomi

Kiedy w 2010 roku, chiński miliarder (wtedy „jedynie” milioner) Lei Jun zakładał firmę Xiaomi, pewnie nawet nie przypuszczał, że za kilka lat nie tylko Chiny, ale wiele krajów na całym świecie oszaleje na punkcie jej produktów. Polska zakochali się w Xiaomi na długo zanim ta firma uruchomiła oficjalne kanały sprzedaży w naszym kraju. W styczniu 2020 na samym tylko Allegro sprzedaż sprzętu Xiaomi sięgnęła 38 mln zł (100% wzrostu rok do roku) a każdego dnia na tej platformie sprzedaje się kilkanaście tysięcy produktów tej chińskiej firmy.

Po pierwsze należy pamiętać, że Xiaomi od początku 2019 roku wyraźnie dzieli swoje produkty na dwie główne marki. Redmi to sprzęt tańszy budżetowy, z kolei Mi to sprzęt lepszy, często zauważalnie droższy. Słuchawki TWS Xiaomi udustępnia zarówno pod marką tańszą (Redmi) oraz droższą (Mi).

Słuchawki Airdots z baterią o pojemności 40 mAh odtwarzają muzykę przez 4 godziny, ładują się 1,5 godziny ze stacji dokującej z powerbankiem o pojemności 300 mAh.


Mediawiki, porównanie modeli Airdots

ModelWaga słuchawkiDeklarowany czas słuchania muzykiPojemność powerbanku w etuiKształt/ kolor
TWSEJ01JY – Airdots Pro / Mi True Wireless5,8g3h410mAhPodłużne końcówki – podobne do Apple Airpods. Kolor biały
TWSEJ02LS – Mi Airdots4,2g4h300mAhKształt kompaktowy bez podłużnej końcówki, Kolor biały. Przycisk dotykowy
TWSEJ04LS – Redmi Airdots4,1g4h300mAhKształt kompaktowy bez podłużnej końcówki, Kolor czarny. Fizyczny przycisk z klikiem

Słuchawki TWS z rodzaju totalna taniocha

Olbrzymim zainteresowaniem cieszą się produkty całkowicie budżetowe, pozbawione nawet oznaczenia producenta lub marki. Sprzedawcy oznaczają te produkty po prostu jako TWS. Aktualnie w grupie tej znajduje się produkty z oznaczeniami: i7s, i9s, i11, i12, i14, i100, i200, i500, i1000. Łączna sprzedaż tych produktów na allegro za ostatnie 30 dni to około 8000 sztuk. Aktualnie najlepiej sprzedaje się model najtańszy i7s (4200 sztuk), tymczasem na aliexpress u niektórych sprzedawców widać po kilkadziesiąt tysięcy sprzedanych sztuk. Słuchawki te można kupić w kolorze białym lub czarnym. Z wyglądu są bardzo podobna do słuchawek Apple, mają podłużne końcówki z baterią i modułem bluetooth. Sprzedawcy deklarują 2-6 godzin słuchania muzyki (nie dziwcie się rozpiętością bo dla identycznego produktu jeden sprzedawca pisze 2-4 godzin a drugi 5-6) tymczasem z opinii użytkowników wynika, że nowe, w pełni naładowane baterie wystarczą na niepełną godzinę. Już nawet sprzedawcy w Chinach są uczciwsi i w opisie deklarują czas słuchania na 1,5 do 2 godzin. Wychodzi na to, że z błogosławieństwem polskiego sprzedawcy słuchawkom przybywa kilkukrotnie mocy. Deklarowana pojemność powerbanku w pudełku do przechowywania to 1000 mAh (nie chce się wierzyć - to ponad 2 razy tyle co w Apple i Xiaomi) Słuchawki są tak popularne z powodu ceny - w Polsce kosztują 30 zł, a na aliexpress 17 zł. Zastanówcie się przez chwilę, w tych 17 złotych jest przynajmniej jakaś marża sprzedawcy oraz opłata platformy sprzedażowej – jakiej należy się spodziewać jakości po słuchawkach z kosztem produkcji poniżej 10 zł?

Słuchawki TWS Apple

Apple pokazało swoje słuchawki TWS w grudniu 2016 roku wraz z debiutem smartfona iphone 7. Airpods drugiej generacji (debiut w marcu 2019), czyli Airpods 2 nie różni się od Airpods 1 prawie w ogóle – dokładnie ten sam wygląd, te same pojemności baterii, ten sam sposób obsługi urządzenia. Minimalnie poprawiła się prędkość przełączania między sparowanymi urządzeniami oraz minimalnie wzrósł czas rozmów telefonicznych na jednym naładowaniu (czas odsłuchu nie uległ zmianie). Airpods w wersji pierwszej i drugiej nie mają wymiennych nakładek silikonowych, powodujących lepsze dopasowanie do różnych rozmiarów ucha. Większe różnice pojawiły się dopiero w Airpods Pro – najważniejsze z nich to ANC (aktywna redukcja szumów) oraz dodanie trzech rozmiarów silikonowych nakładek. Swoją drogą, Apple dodało ANC dopiero do wersji Pro, tymczasem Xiaomi już w podstawowym modelu Redmi zadbało o tę funkcję.

Airpods Pro są też krótsze od poprzedników, siłą rzeczy zmienił się również kształt etui. We wszystkich wersjach kontrolujemy Airpods za pomocą przycisków dotykowych.


Mediawiki, porównanie modeli Airpods

ModelWaga słuchawkiDeklarowany czas słuchania muzykiPojemność powerbanku w etuiKształt/ kolor
MMEF2ZM – Airpods 15,4g4,5h400mAhPodłużne końcówki, kolor biały
MV7N2ZM – Airpods 25,4g4,5h400mAhPodłużne końcówki, kolor biały
MRXJ2ZM – Airpods 2 z bezprzewodowym etui ładującym5,4g4,5h400mAhPodłużne końcówki, kolor biały. Etui nie podłączasz kablem do ładowarki ale kładziesz na podkładce indukcyjnej.
MWP22ZM/A – Airpods Pro5,4g4,5h400mAhPodłużne końcówki – o połowę krótsze niż w wersji pierwszej, kolor biały

Kilka słów na koniec

W słuchawkach bluetooth, które są często używane, szybko pojawia się spora ilość cykli ładowania baterii, tym samym zmniejsza się czas pracy urządzanie na jednym naładowaniu. Średnio po 2 latach czas pracy może być znacząco krótszy (jeśli urządzenie w ogóle tyle wytrzyma). Apple oferuje odpłatną możliwość wymiany baterii w swoich słuchawkach w cenie 50 dol.
Wszystkie aktualności

kategorie

promowane sklepy