Polar czy softshell

09.02.2013 r.

Minęło sporo czasu od wynalezienia pod koniec lat siedemdziesiątych materiału zwanego polarem. Odzież wytwarzana z tego materiału przez te ponad 30 lat poważnie się zmieniła – coraz rzadziej produkowane są klasyczne polary, dające tylko ochronę termiczną a coraz częściej produkowana jest odzież bardziej zaawansowana na przykład z mikropolaru, czyli polaru o zmniejszonych rozmiarach włókien dzięki czemu przy zachowaniu parametrów termicznych zwiększyła się wiatroodporność. Coraz częściej klasyczne polary wypierane są przez softshelle, które posiadają dużo lepsze parametry ochrony przed wiatrem.
polar
Najpopularniejszym podziałem polarów jest podział ze względu na ich grubość i zazwyczaj polary produkuje się jako 100, 200 lub 300 a liczby te oznaczają ilość gram materiału na jego metr kwadratowy. Polary 100 są najlżejsze i często stosowane jako wewnętrzna warstwa ciepłej kurtki. Polary 200 i 300 często wykonuje się jako osobne bluzy – kurtki polarowe.

Od putelki PET do polaru

Zapewne większość słyszała, że bluzy polarowe produkowane dzisiaj są przy wykorzystaniu materiałów recyklingowych i oszacowano, że na jedną bluzę potrzeba na około 40 typowych plastikowych butelek półtoralitrowych. Największym producentem produktów opartych o PET (Politereftalan etylenu) są Chiny. PET w stanie pierwotnym produkuje się głównie z ropy naftowej, choć sporą jego część pozyskuje się z recyklingu.
putelka PET
Dlatego Chiny są największym importerem tego surowca wtórnego. Podstawowe źródło PET, czyli butelki plastikowe są jednak materiałem niewdzięcznym logistycznie bo zajmują dużo przestrzeni przy stosunkowo niewielkiej wadze, dlatego zanim trafią do Chin są przetwarzane do tzw. Granulatu PET. Przedsiębiorstwa zajmujące się recyklingiem najpierw pozyskują butelki i czasami zamieniają je na zbalowany PET, czyli umieszczone na paletach maksymalnie sprasowane butelki uformowane w kształcie sześcianu. Następnie butelki są cięte na paski, czyszczone i przerabiane na granulat PET.
granulat PET


Na rynkach światowych cena tony granulatu PET utrzymuje się w granicach 1.000 zł z kolei na skupie butelek plastikowych za 1 kg można dostać około 30 groszy, co daje 300 zł za tonę. Różnica między ceną pozyskania surowca a sprzedaży musi wystarczyć na proces czyszczenia, cięcia, granulowania i zapewnić zysk firmie zajmującej się przetwórstwem.

Termoaktywny polar Iguana

Klasyczna bluza polarowa wykonana z materiału Micro Fleece Soft Touch o gramaturze 100g/m2. Polecana przy ubieraniu „na cebulę” jako jedna z wewnętrznych warstw odzieży.

Iguanato firma powstała w 1996 roku w Hong Kongu i cały czas tam znajduje się siedziba główna. Odzież produkowana i projektowana jest w fabrykach w Indonezji. Z logiem Iguana wytwarzana jest odzież narciarska, snowboardowa, polary, softshelle i w ogóle wszystko co mieści się w kategorii odzież outdoorowa. Centrum handlowe na Europę znajduje się w Niemczech .

Softshell 4F

Popularne są też Softshelle polskiej firmy 4F charakteryzujące się przyzwoitymi parametrami oddychalności i wodoszczelności oraz polary tej firmy, na przykład uszyte z materiału microfleece.