Puchowy czy syntetyczny?

09.08.2010 r.

Wakacje w pełni. Najwyższy czas, aby zrealizować plany wakacyjne np. wybierając się na łono natury, a co za tym idzie należy skompletować niezbędny sprzęt. Takim sprzętem z pewnością jest śpiwór.
Wakacje w pełni. Najwyższy czas, aby zrealizować plany wakacyjne np. wybierając się na łono natury, a co za tym idzie należy skompletować niezbędny sprzęt. Takim sprzętem z pewnością jest śpiwór.

Pierwszą kwestią, którą należy rozpatrzyć przed zakupem, to zastanowienie się w jakich warunkach będziemy go używać, np. czy będzie to okres letni czy zimowy. Nie ma niestety uniwersalnego śpiwora na każdą pogodę i porę roku. Grubszy będzie odpowiedni w zimę, za to cienki w lato. Obecnie na rynku wyróżniamy śpiwory syntetyczne (wypełnienie tworzywem syntetycznym) lub puchowe (wypełnione puchem kaczym lub gęsim). Te pierwsze, jak sama nazwa wskazuje, wypełniane są włóknami syntetycznymi. Ich ewidentną zaletą jest stosunkowo niska cena. Śpiwory puchowe wypełniane są puchem gęsim lub kaczym. W przeciwieństwie do włókien syntetycznych, puch bardzo dobrze wchłania wilgoć, co wpływa na kumulacje ciepła. Śpiwory takie, po złożeniu, zajmują mało miejsca i niewiele ważą. Jednak należy poświęcić im więcej uwagi, ponieważ śpiwory puchowe należy regularnie suszyć, aby jak najdłużej zachowały swoje właściwości izolacyjne. Są droższe od śpiworów syntetycznych. Przy zakupie śpiwora należy zwrócić uwagę na zakres temperatur. Na każdym śpiworze producenci zamieszczają informację o temperaturze komfortowej i ekstremalnej.
Temperatura komfortowa, czyli taka, przy której zdrowy, wypoczęty, silny człowiek nie odczuwa zimna. Natomiast temperatura ekstremalna, to taka, przy której zdrowy, wypoczęty, silny człowiek odczuwa zimno, jednak jego życie nie jest zagrożone. Producenci określają w/w temperatury zakładając, że użytkownik będzie zdrowy, silny i nie będzie miał problemów z metabolizmem, dlatego nie należy ślepo wierzyć producentom. Użytkownicy śpiworów polecają, aby od temperatury komfortowej i ekstremalnej podanej na metce odjąć ok. 5 stopni.

Kolejnym ważnym aspektem przy wyborze śpiwora jest materiał zewnętrzny. Powinien być wodoodporny i solidny, aby wypełnienie było odpowiednio odizolowane. Najczęściej stosuje się Pertex Nylon (tkanina z włókna sztucznego) lub czysty Nylon. Zwróćmy uwagę także na jakość wykonanie śpiwora, tzn. sprawdźmy czy wypełnienie nie przebija się przez materiał zewnętrzny, czy zamki są odpowiednio wszyte (powinny zamykać się zarówno od dołu jak i od góry) i zostały zabezpieczone specjalną listwą termiczną, która zapobiega wydostawanie się ciepła na zewnątrz. Niektóre śpiwory wyposażone są w dodatkową ocieploną kieszeń w części dolnej, aby stopy nie marzły. Dodatkowo śpiwór może posiadać kieszonki wewnętrzne (np. na telefon lub inny drobiazg).
Na rynku śpiwory występują w wielu modelach. Najpopularniejsze są te w kształcie tzw. mumii, ponieważ jest najbardziej zbliżona do ludzkiej sylwetki, dlatego lepiej izoluje ciepło. Prostokątne lepiej sprawdzają się w mniej ekstremalnych miejscach (np. w pomieszczeniach). Pamiętajmy, że śpiwór musi być dobrany do naszych rozmiarów. Przy zakupie śpiwora dla dziecka można wybrać taki, który ma odpinaną dolną część, którą można dopiąć, gdy dziecko podrośnie. Aby śpiwór jak najdłużej nam służył należy o niego dbać. Po powrocie z wyprawy najlepiej śpiwór rozwiesić, aby mógł porządnie wyschnąć. Każde zabrudzenie starajmy się wyczyścić wilgotną szmatką, ponieważ pranie to ostateczność.

Na rynku funkcjonuje wiele firm, które w swojej ofercie posiadają śpiwory. Do najbardziej cenionych należą m.in.: Alpinus, Hi Mountain, Bergson, Campus, Cumulus, Małachowski, The North Face, Yeti.
Wszystkie aktualności

kategorie

promowane sklepy