Kupujemy serwer — jaki wybrać, aby nie przepłacić?

21.02.2024 r.

Odpowiedni serwer jest niezbędny, jeśli chcemy stworzyć własną stronę internetową lub sklep. To dzięki niemu możliwe jest udostępnianie zasobów i zarządzanie nimi. Na rynku można znaleźć wiele firm oferujących tego typu usługi, jednak należy wiedzieć, na co zwracać uwagę przeglądając ofertę, aby cieszyć się niezawodnością serwera, a jednocześnie nie przepłacać.

Gdzie szukać serwera dla swojej strony?

Najprościej rzecz ujmując, serwer to przestrzeń, na której trzymane są pliki stron oraz poczty. Udostępnianiem takiej przestrzeni zajmują się rozliczne firmy, których usługi określane są także mianem hostingu. Chcąc założyć własną stronę internetową, można skorzystać z oferty seohost.pl (hosting i domeny), która charakteryzuje się wysoką wydajnością, ochroną Anty DDoS, skalowalnością czy wsparciem premium. Niezależnie jednak od tego, czyje usługi w tym zakresie zdecydujemy się wybrać, koniecznie należy dokładnie zapoznać się z ofertą i porównać ją z innymi, które bez trudu można znaleźć w sieci.

Jaki serwer wybrać?

Wybór odpowiedniego serwera zależy od wielu czynników, takich jak wymagania dotyczące wydajności, przewidywane obciążenie, budżet, a także od tego, czy serwer będzie wykorzystywany do konkretnych zastosowań, takich jak hosting stron internetowych, aplikacje bazodanowe, gry online itp. Bez wątpienia każdemu właścicielowi strony www, aplikacji, czy sklepu online zależy, aby każda korzystająca z nich osoba mogła to robić sprawnie i bez zakłóceń. Szybkość witryny, która ma ogromne znaczenie, jest powiązana z rodzajem zastosowanego dysku w serwerze. Najszybsze są dyski SSD NVMe. Duże znaczenie ma także pamięć RAM i CPU. Należy zatem ocenić, jak dużo zasobów będzie potrzebne do obsługi aplikacji i użytkowników.

Szukając najlepszego abonamentu, zwróć uwagę nie tylko na cenę, ale także na jakość obsługi, opinie innych klientów, dostępność wsparcia technicznego i SLA (poziom świadczenia usług). Ponadto upewnij się, że możesz łatwo skalować serwer (dodawać zasoby) w razie potrzeby, bez konieczności przenoszenia na inny serwer lub do innego dostawcy. Ogromne znaczenie ma również to, jakie środki bezpieczeństwa oferuje dostawca (np. zapory sieciowe, ochrona DDoS) i czy oferuje regularne backupy.

Na co zwracać uwagę, aby nie przepłacić za serwer?

Najważniejszą i podstawową zasadą jest dokładne zapoznanie się z regulaminem usługi. Sprawdź, czy są ukryte koszty, takie jak opłaty za transfer danych, IP, backupy itp. Jeśli to możliwe, przetestuj serwer przed zakupem. Niektórzy dostawcy oferują okres próbny lub gwarancję zwrotu pieniędzy. Warto pamiętać o tym, że najtańsze oferty hostingu, czy wręcz darmowe mogą być po prostu awaryjne, lub nie posiadać odpowiednich zabezpieczeń. Wybór niezawodnego serwera ma ogromne znaczenie z punktu widzenia marketingowego, ale także może zaoszczędzić nam wiele stresu, który pojawia się w przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów z działaniem strony internetowej.

Jak widać, szukając serwera w dobrej cenie, konieczne jest dopasowanie oferty do indywidualnych potrzeb. Bardzo często nie ma sensu wybieranie najdroższych planów abonamentowych, ale te najtańsze mogą okazać się zawodne, dlatego warto znaleźć coś pośrodku.

Wszystkie aktualności

kategorie

promowane sklepy