Stal nierdzewna w kuchni? Czyli jak stal nierdzewna rozwija rynek gastronomiczny

24.10.2022 r.

Stal nierdzewna to materiał, który posiada w sobie przynajmniej 11%. Jak sama nazwa wskazuje stal nierdzewna będzie nierdzewna – czyli odporna na korozję właśnie przez zastosowanie chromu w jej składzie. Ten materiał jest bardzo odporny na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, oczywiście, jeżeli w odpowiedni sposób nie konserwujemy elementów ze stali nierdzewnej, to korozja może się pojawić, natomiast przyznajmy szczerze – jest to bardzo rzadko spotykane i trzeba naprawdę chcieć doprowadzić do takiego stanu nasz produkt. Stal nierdzewna swoje właściwości w głównej mierze zawdzięcza reakcji, która zachodzi pomiędzy chromem a tlenem. Po tym procesie tworzy się powłoka zabezpieczająca przed wszelkiego rodzaju szkodzącymi substancjami.

Stal nierdzewna występuje w wielu różnych gatunkach i rodzajach. Dla przykładu sklep Stalesia.com w swojej ofercie posiada wszelkiego rodzaju produkty ze stali nierdzewnej. Wchodząc na sklep internetowy, będziemy widzieć rozpiskę wszystkich kategorii i dla przykładu przechodząc na „Rury i tuleje”, będziemy mogli dowiedzieć się sporo jakie właściwości może posiadać rura żaroodporna. Jak wchodzimy na konkretny produkt lub kategorię to w opisie poniżej mamy fajnie wyjaśnione jakie właściwości posiada konkretny gatunek stali nierdzewnej, więc naprawdę warto zainteresować się i poczytać o tych produktach.

Naczynia i garnki ze stali nierdzewnej – na co zwracać uwagę?

Decydujesz się dobrać naczynia i pozostałe garnki i pojemniki ze stali nierdzewnej, czym powinieneś się kierować przy doborze jakościowego produktu? Spójrz na grubość stali! Przede wszystkim musisz zdecydować, do czego będziesz używać konkretnych produktów, natomiast jeżeli szukasz czegoś, co będzie służyć Ci przez długie, długie lata, to warto zwrócić uwagę na grubość dna produktu. Wysokiej jakości sprzęt ma często większą grubość aż do 2,5-3 mm. Dlaczego jest to ważne? Po pierwsze żywotność, a po drugie równe wytwarzanie i rozchodzenie się po powierzchni ciepła. Tak dla krótkiego podsumowania – im grubszy garnek, patelnia, rondelek itd. tym mniejsza szansa na odkształcenia pod wpływem ciepła. Mimo tego, że stal nierdzewna świetnie radzi sobie z wysokimi temperaturami to lepiej dmuchać na zimne. Oczywiście pojawiają się liczne wyjątki od renomowanych marek, natomiast wtedy już trzeba zagłębić się jakich sposobów używają, aby lżejsza i cieńsza patelnia była również wytrzymała.

Czy stal nierdzewna sprawdza się też na indukcji?

Odpowiedź brzmi tak, tak i jeszcze raz tak! Na rynku obecnie można znaleźć coraz to więcej elementów do kuchni ze stali nierdzewnej, które są przystosowane do płyt indukcyjnych. Podczas dobierania naszego wyposażenia kuchennego warto zwrócić uwagę na oznaczenia przy produktach, jeżeli na etykiecie widzisz oznaczenie pokazane poniżej – to znaczy ono, że produkt został wcześniej przetestowany i sprawdzi się na płytach indukcyjnych i nie uszkodzi naszego sprzętu. W obecnych czasach w życie wszedł też karbon, który jest łączony ze stalą nierdzewną, aby zapewnić kompletną ochronę przed każdym rodzajem uszkodzenia i są one też na indukcję. Oczywiście cena takich produktów jest znacznie wyższa i co za tym idzie będziemy zastanawiać się, czy jest sens na zakup czegoś takiego, ale jedno jest pewne. Jak zakupimy produkt z takich materiałów, to możemy liczyć na to, że będziemy z niego korzystać przez kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat.

Sztućce ze stali nierdzewnej – na co uważać.

Myśląc o akcesoriach ze stali nierdzewnej, co nam przychodzi jako pierwsze na myśl? Tak, sztućce! Sztućce to najczęściej kupowany produkt ze stali nierdzewnej w wyposażeniu kuchennym. Sztućce mają ciągle kontakt z wilgocią i wodą, więc stal nierdzewna świetnie się tutaj sprawdzi, bo po prostu nie będzie nam nic korodować. Kolejną zaletą będzie dużo mniejsza szansa na przetarcia, zarysowania, odkształcenia – podsumowując uszkodzenia mechaniczne. Jaki rodzaj sztućców ze stali nierdzewnej jest najbezpieczniejszy do użytkowania? Ten bez niklu. Jeżeli w naszej rodzinie są osoby uczulone na nikiel, to wybieramy stal nierdzewną 18/0 (18% chromu i 0% niklu) i jesteśmy spokojni o to, że kupując takie sztućce nic nikomu się nie stanie. Oczywiście brak niklu powoduje nieco mniejszą odporność na uszkodzenia mechaniczne, natomiast nadal będzie ona bardzo wysoka.

Jak w takim razie czyścić stal nierdzewną?

Często swoją rolę spełnia nawet zwyczajny płyn do mycia naczyń, natomiast jeżeli chcemy, aby nasze sztućce i naczynia były umyte na „błysk”, to jest kilka środków, które przyjdą nam z pomocą.

Pierwszy środek to będzie kwas cytrynowy. Dlaczego kwas cytrynowy? Pomoże nam szybciej i łatwiej zetrzeć te bardziej uciążliwe zabrudzenia, które nie chcą często zejść tak łatwo, jak korzystamy ze zwykłego płynu do naczyń.

Kolejne są soda i ocet. Jest to już niemalże klasyk przy polecanych środkach do czyszczenia stali nierdzewnej. Soda połączona z niewielką ilością wody lub wodą z płynem do naczyń w mgnieniu oka sprawi, że pozbędziemy się zacieków i zabrudzeń z naszych sztućców. Dodatkowo pozwoli nam nieco szybciej odtłuścić nasze wyposażenie kuchni.

Wszystkie aktualności

kategorie

promowane sklepy