Skład pelletu drzewnego
Jeżeli mówimy o ekologiczności paliwa stałego, przede wszystkim powinniśmy poruszyć temat jego składu – to w końcu on w dużej mierze decyduje o tym, czy dane paliwo możemy traktować jako ekologiczne.
I tutaj mamy pierwszy plusik. Skład pelletu drzewnego jest w stu procentach naturalny, ponieważ produkuje się go z biomasy – drzewnych opadów, do których zaliczamy między innymi ścinki, trociny, korę czy resztki niewykorzystane w tartakach i zakładach stolarskich. Produkcja pelletu drzewnego nie wymaga zatem wycinania całych drzew, co również jest ważnym argumentem, przemawiającym za ekologicznością tego paliwa.
Zresztą, wszelkiego rodzaju kleje, farby i inne sztuczne substancje są całkowicie zbędne, ponieważ tylko obniżają jakość pelletu drzewnego. Właściwości klejących w procesie produkcji nabiera występująca w drewnie lignina i to ona ułatwia formowanie granulek. Co więcej, pellet drzewny cechuje się wysoką kalorycznością i niską wilgotnością, która sięga do 12%.
Ekologiczność pelletu drzewnego – spalanie
Mówiąc o ekologicznych aspektach pelletu drzewnego, nie sposób nie wspomnieć o jego eksploatacji. Powiedzmy zatem wprost, że pellet drzewny – o ile jest spalany w przeznaczonym do niego kotle – jest ekonomiczny i ekologiczny. Z uwagi na dużą kaloryczność, powstaje z niego niewiele popiołu, a do atmosfery ulatnia się bardzo niewiele ilości węgla, szkodliwych substancji i pyłów.
Co więcej, powstały w wyniku spalania pelletu popiół jest w pełni ekologiczny, więc nie wymaga utylizacji i z powodzeniem może być stosowany jako nawóz. Takie właściwości przekładają się oczywiście na nieco wyższą cenę pelletu drzewnego niż na przykład ekogroszku, niemniej sprawiają one, że inwestycja staje się dość mocno opłacalna.
Pellet drzewny – cena
Cena pelletu drzewnego, jak wspomnieliśmy wyżej, jest nieco wyższa niż ekogroszku, choć warto mieć świadomość tego, że różnice w cenie i tak są mniejsze niż jeszcze kilka lat temu. Należy też wspomnieć o tym, że nie każdy pellet jest tak drogim paliwem – cena w dużej mierze zależy od jakości produktu.
Przyjmuje się jednak, że paleta pelletu drzewnego dobrej jakości o wadzie tony kosztuje około 1000-1500 złotych.
Pellet dębowy czy sosnowy – co wybrać?
Kupując pellet drzewny od dystrybutora, musimy także zdecydować, jaki produkt wybrać – pellet liściasty czy iglasty. W sklepach znajdziemy między innymi pellet dębowy i sosnowy. Który będzie lepszy?
Generalnie uznaje się, że nieco lepsze właściwości ma pellet iglasty. Co prawda przed produkcją to drewno liściaste lepiej sprawdza się jako opał, ale obróbka sprawia, że lepszych parametrów nabiera drewno iglaste. Co więcej, z uwagi na obecność w drewnie iglastym żywic, pellet sosnowy lepiej się pali i ma lepsze właściwości energetyczne.
Jakie paliwo będzie zatem lepsze – pellet dębowy czy sosnowy? Lepiej postawić na pellet sosnowy, na przykład pellet sosnowy Etna, który znajdziesz między innymi w sklepie internetowym Magazyn Drewna. Najważniejsze jest jednak to, by korzystać z wysokojakościowego pelletu drzewnego, nie posiadającego sztucznych składników.
Dystrybutor pelletu drzewnego – gdzie kupować paliwo?
Ekologiczne paliwo opałowe najlepiej jest kupować u doświadczonych przedsiębiorców, którzy specjalizują się w obrocie paliwami stałymi pochodzenia drzewnego. Taki producent pelletu drzewnego daje po prostu większe szanse na to, że kupiony przez Ciebie pellet będzie cechował się najlepszą jakością i rzeczywiście będzie ekonomicznym i ekologicznym paliwem stałym do ogrzewania domu.
kategorie
-
Komputery
-
Fotografia
-
Sport
-
AGD
-
RTV
-
Dom i wnętrze
-
Armatura, grzejnictwo
-
GSM
-
Zdrowie
-
Odzież, galanteria, moda
-
Narzędzia
-
Motoryzacja
-
Sprzęt biurowy
-
Książki, muzyka, film
-
Dla dzieci
-
Kosmetyki perfumy
-
Gry
-
Inne