O czym warto pamiętać przy zakupie trampoliny ogrodowej

23.05.2020 r.

Trampolina ogrodowa to prezent, który ucieszy nie tylko dzieci, ale też dorosłych. Każdy choć raz spróbuje stanąć na trampolinie, odbić się i unieść do góry. To niezwykle wyzwalające uczucie jest łatwe do osiągnięcia – trzeba wybrać dobrą trampolinę. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Ile kosztuje trampolina

Z trampoliną jest jak z każdym innym sprzętem – cena nie musi być wyznacznikiem jakości, ale tania trampolina jest albo mała, albo ma niskie obciążenie maksymalne, albo jest zrobiona ze słabej jakości materiałów. Najtańsza trampolina to koszt rzędu 500 zł. Najdroższa kosztuje blisko 3000 zł. Rozpiętość cenowa jest dość spora, więc… warto przyjrzeć się innym cechom trampoliny i na ich podstawie dokonać wyboru.

Jak duża powinna być trampolina

A to akurat zależy od wieku dziecka, stopnia jego ruchliwości i… liczby przyjaciół. Małe dziecko nie potrzebuje dużej trampoliny, bo zazwyczaj woli się bawić samo, ale już dziecko w wieku wczesnoszkolnym chętnie zaprosi przyjaciół. Każde dziecko powinno móc swobodnie się poruszać na trampolinie, a upadek jednego nie powinien pociągnąć za sobą efektu domina. Na trampolinie o średnicy trzech metrów trójka dzieci pobawi się całkiem swobodnie. Zmieści się i czwarte, ale będzie trochę tłoczno. Jeśli w planach jest jednoczesna zabawa większej liczby dzieci, trzeba pomyśleć o trampolinie o średnicy około czterech metrów.

Maksymalne obciążenie trampoliny

Trampolinę kupuje się na ogół z myślą o dzieciach, ale… trochę żal później, że nie można na nią wejść. Obciążenie do 100 kg może się okazać za małe już dla czwórki dzieci, tym bardziej nie wejdzie na taką trampolinę tata z synem. Lepiej celować w bardziej wytrzymałe batuty, które udźwigną przynajmniej 150 kg. Warto znaleźć sklep, w którym trampoliny ogrodowe można wyszukać poprzez wartość udźwigu, my takie udogodnienie znaleźliśmy w https://ogrodosfera.pl/trampoliny. Sam batut powinien być wykonany z wytrzymałego materiału odpornego na wilgoć i promienie UV.


Załącznik:Trampolina-ogrodowa-312-cm-z-siatka-Jump-Hero-Ogrodosfera.png

Zbliżenie na sprężyny trampoliny ogrodowej Jump Hero, które są w stanie wytrzymać udźwig do 150 kg fot. Ogrodosfera.pl

Czy trampolina musi mieć siatkę zabezpieczającą

Tak. Trampolina dla dzieci powinna być zabezpieczona siatką. Chociaż na pierwszy rzut oka tego nie widać, batut znajduje się na wysokości około metra, na trampolinę wchodzi się po drabince. Jeśli dziecko spadnie z takiej wysokości, w dodatku z impetem, bo odbije się od batutu, na pewno zrobi sobie krzywdę. Trampolina bez siatki nadaje się dla akrobatów, ale nie tych początkujących, których mamy w domach.

Siatka zabezpieczająca może obejmować sam batut lub batut ze sprężynami. Oba rozwiązania są widywane równie często, ale z praktycznego punktu widzenia lepsze jest to pierwsze. Jeśli sprężyny znajdują się w obrębie siatki, dziecko może mimowolnie włożyć między nie nogę, co w ferworze energicznej zabawy na pewno nie jest bezpieczne.

Dlaczego warto kupić dziecku trampolinę

Mało które dziecko przejdzie obojętnie obok trampoliny. To jeden z niewielu sposobów na oderwanie dziecka od wirtualnego świata, skłonienie do odłożenia smartfona lub tabletu i oddanie się beztroskiej rozrywce na świeżym powietrzu. A tego współczesnym dzieciom brak najbardziej – ruchu na powietrzu. Skakanie na trampolinie rozwija koordynację, trenuje utrzymywanie równowagi w trudnych warunkach, wzmacnia mięśnie, nie tylko nóg, poprawia krążenie. Ponadto, co na pewno zainteresuje także dorosłych, skakanie na trampolinie to jeden z łatwiej dostępnych środków redukujących stres. Zamiast łykać pigułki uspokajające, można po prostu pójść poskakać. O ile oczywiście trampolina nie jest zajęta przez dziecko.

Wszystkie aktualności

kategorie

promowane sklepy