Nordic Walking a Trekking

17.03.2010 r.

Nie tak dawno, gdy spotkało się w parku osobę chodzącą z kijkami, nasuwała się jedna myśl: „gdzie on/ona ma narty?” Nordic Walking zyskuje coraz więcej sympatyków, ponieważ polega on na marszu ze specjalnymi kijkami. Zaletą tego sportu jest to, iż wcale nie trzeba być znakomitym sportowcem. Każdy, bez względu na wiek, tuszę czy kondycję może wybrać tę dyscyplinę.
Uprawiając nordic walking angażujemy mięśnie naszego ciała, co prowadzi do ich większego wzmocnienia, niż podczas zwykłego maszerowania. Wzmocnione zostają ramiona, odciążone zostają stawy, piszczele, kolana. A ponadto koryguje postawę, obniża cholesterol, a także poprawia sprawność układu krążeniowego, a po jakimś czasie pokonanie schodów nie będzie dla nikogo wyzwaniem. W zasadzie Nordic Walking można uprawiać przez cały rok i w każdym warunkach (w lesie, miejskim parku czy w czasie wakacji). Prawidłowej techniki marszu można się nauczyć pod okiem instruktora.

Przy doborze kijków należy wziąć pod uwagę to, iż kijki do trekkingu to nie to samo, co kijki do Nordic Walkingu, ponieważ używane są do uprawiania dwóch różnych sportów. Pierwszy to marsz zazwyczaj po powierzchniach płaskich, a drugi to jedna z form turystyki, pośrednia między marszem a wspinaczką, uprawiana w trudnych warunkach terenowych i klimatycznych, dlatego nie należy używać kijków trekkingowych do nordic walkingu. Występuje wiele różnic między tymi dwoma rodzajami kijków, oto kilka najważniejszych:
  • przy uchwycie kije do Nordic Walkingu posiadają rękawiczkę, a kije do trekkingu pasek, który służy po prostu do utrzymania kijków bliżej ręki, w rękawiczka w kijkach ma wpływ na sposób chodu w Nordic Walking (rękawiczka daje większą swobodę);
  • inaczej wyprofilowana rączka, która także ma wpływ na naukę techniki chodu. Rączki kijów do trekkingu są dostosowane do stałego trzymania. Natomiast rączki kijów do Nordic Walkingu są gładkie i podłużne;
  • rożne końcówki – kije trekkingowe wyposażone zostały w zaostrzone groty, natomiast groty kijków do Nordic Walking są proste, tępe i pionowe;
  • kije Nordic Walking zostały wykonane w taki sposób, aby tłumiły wstrząsy w rączce, a nie w miejscu skręcania, jak w kijkach trekkingowych. Pierwsze kijki są bardziej elastyczne, ponieważ służy przede wszystkim do odpychania się w czasie marszu. Natomiast kije trekkingowe mają służyć do bezpiecznego wspierania się na szlakach.
,
Wspólną cechą kijków są gumowe talerzyki na końcówkach, które ułatwiają marsz w zimie. Długość kijków do Nordic Walking dobierana jest indywidualnie do wysokości osoby, która będzie ich używała. Długość tą wylicza się z powszechnie obowiązującego wzoru:

wysokość ciała (w cm) x 0,66 = długość kijkaOdpowiedni dobór kijków jest ważny, ale pamiętać należy także o doborze stroju sportowego, który będzie nie tylko wygodny, ale zarazem zapewni odpowiednią wentylację ciała.

Wraz ze wzrostem popularności na maszerowanie z kijkami, wzrasta asortyment w sklepach sportowych przeznaczony do właściwego uprawiania Nordic Walkingu. Szeroki wybór kijków oferuje nam producent SPOKEY. W swojej nowej ofercie posiada kije Nordic Walking karbonowe z serii FORERUNNER, które zostały zbudowane z dwóch segmentów, są wyposażone w dodatkowy wewnętrzny system amortyzujący (anti-shock), który na pewno przyda się zarówno na nawierzchniach asfaltowych oraz w górach.

Z kolei kijki firmy LEKI z serii INSTRUKTOR – LADIES zostały stworzone z myślą o kobietach. Są to kijki teleskopowe, wykonane w dolnej części ze 100% włókna węglowego oraz w górnej części z aluminium. Jest to dobry wybór na zarówno dla początkujących, jak i dla zaawansowanych.

Dużą popularnością cieszą się kije FIZAN. Jednym z najlepszych kijów tego producenta jest model CARBON wykonany w 30% z włókien węglowych, co sprawia, że są lekkie, wytrzymałe oraz elastyczne. Kije zaopatrzono w unikatowy pasek NW Pro. Zakończone karbidowym grotem, który doskonale sprawdza się w czasie marszu w terenie. Do zestawy dołączono również gumowa końcówka przeznaczona na asfalt i inne twarde nawierzchnie.

Ceny kijów zależą od stopnia zaawansowania. Jak widać każdy znajdzie coś dla siebie, wystarczy tylko chcieć.

Natalia Stachak
Wszystkie aktualności

kategorie

promowane sklepy