Przysposobienie obronne 2.0 - na czym polega edukacja dla bezpieczeństw

21.06.2023 r.

Przedmiot ten obowiązuje w szkole już od kilku lat, jednak wciąż wiele osób utożsamia go z przysposobieniem obronnym - czy słusznie? Jakie są cele kształcenia edukacji dla bezpieczeństwa i które wydawnictwa oferują podręczniki na te zajęcia?

Edukacja dla bezpieczeństwa - na czym polega ten przedmiot?

Czy edukacja dla bezpieczeństwa jest tym samym co obowiązkowy niegdyś przedmiot o intrygująco brzmiącej nazwie "przysposobienie obronne"? Poniekąd tak, jednakże zajęcia oficjalnie wprowadzone od 1 września 2009 roku (m.in. po ostatnich zmianach) mają bardziej rozbudowany program. Zgodnie z rozporządzeniem wydanym przez Ministerstwo Edukacji i Nauki (MEiN) celem przedmiotu "edukacja dla bezpieczeństwa" jest przygotowanie uczniów do prawidłowego zachowania w sytuacjach kryzysowych, stwarzających zagrożenie dla zdrowia i życia, a także w stanach nadzwyczajnych.

Podczas zajęć odbywających się raz w tygodniu uczniowie ostatniej klasy szkoły podstawowej oraz juniorzy uczęszczający do liceów i innego rodzaju szkół ponadpodstawowych nie tylko ćwiczą swoje umiejętności z zakresu podstaw pierwszej pomocy, ale także:

  • kształtują postawy indywidualne i społeczne sprzyjające zdrowiu;
  • poznają istotę bezpieczeństwa państwa;
  • przygotowują się do działań w sytuacjach nadzwyczajnych zagrożeń takich jak chociażby katastrofy czy wypadki masowe;

Jak realizowana jest EDB?

Wiadomość, którą zaraz przekażemy z pewnością ucieszy wszystkich uczniów nieprzepadających za podręcznikami szkolnymi - warunki i sposób realizacji przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa zakładają bowiem, że podczas zajęć powinny być wykorzystywane rozmaite pomoce dydaktyczne. Mowa tutaj nie tylko o różnego rodzaju multimediach, ale też ćwiczeniach z wykorzystaniem fantomu do nauki resuscytacji i symulacji konieczności ewakuacji z budynku szkolnego. Oprócz tego zajęcia mogą być uzupełniane wizytami w instytucjach państwowych oraz ratowniczych, a także spotkaniami z policjantami, strażnikami miejskimi bądź też psychologami.

Jakie podręczniki do edukacji dla bezpieczeństwa są dostępne w księgarniach?

Zespoły przedmiotowe nauczycieli uczących przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa w szkołach podstawowych, a także w klasach pierwszych szkół ponadpodstawowych (a więc technikach, liceach ogólnokształcących i szkołach branżowych 1-szego stopnia) zdecydowanie mają w czym wybierać. Swoje własne podręczniki dedykowane do tych właśnie zajęć proponują bowiem najbardziej znane i cenione wydawnictwa takie jak WSiP (“Edukacja dla bezpieczeństwa”), Nowa Era (“Żyję i działam bezpiecznie”) czy Operon (“Edukacja dla bezpieczeństwa”).

Choć dostępne pozycje różnią się od siebie sposobem przekazywania wiedzy, to każda z nich spełnia wymogi podstawy programowej określającej cele i treści nauczania w procesie dydaktycznym. Wybrane propozycje podręczników do edukacji dla bezpieczeństwa uzupełnione są także o zeszyt ćwiczeń, który pomaga sprawdzić zdobytą na zajęciach lekcyjnych wiedzę i ją usystematyzować, a także utrwalić.

Wszystkie aktualności

kategorie

promowane sklepy