Jak dbać o bezpieczeństwo danych? Usługi informatyczne dla biznesu.

07.09.2023 r.

Ochrona danych przedsiębiorstw i ich klientów jest aktualnie jednym z największych wyzwań w prowadzeniu biznesu. Zgodnie z informacjami prezentowanymi w raporcie Inwestycje informatyczne w czasie kryzysu. Chmura i nowe technologie. Perspektywy na lata 2022-2023, aż 15% firm doświadczyło w badanym okresie ataku na swoje systemy informatyczne. Sprawdź, jak wsparcie IT w zakresie bezpieczeństwa może pomóc Twojemu biznesowi.

Dlaczego warto wybrać usługi informatyczne profesjonalnego zespołu IT?

Istnieją różne sposoby na zapewnienie danym bezpieczeństwa. Wśród możliwych rozwiązań można wymienić:

  • zlecenie prac informatykowi spoza organizacji,
  • wykorzystanie pracowników zatrudnionych wewnątrz firmy,
  • outsourcing specjalistów IT zatrudnionych w zewnętrznym przedsiębiorstwie zajmującym się świadczeniem usług informatycznych.

Coraz więcej firm decyduje się na to ostatnie rozwiązanie, ponieważ daje ono możliwość optymalizacji kosztów prowadzenia działalności i zapewnia dostęp do profesjonalnej wiedzy w zakresie technologii informatycznych.

„Niektóre podmioty ze względu na charakter prowadzonej działalności przetwarzają dane szczególnie wrażliwe. Organizacje działające w takich branżach powinny wybrać odpowiednią firmę IT, która może się pochwalić doświadczeniem w danym obszarze”.

Jakub Cichocki, Starszy Administrator IT.Cogitech

Każda branża cechuje się specyficznymi potrzebami w zakresie ochrony danych. Niektóre przedsiębiorstwa np. zajmujące się księgowością czy pomocą prawną przetwarzają oraz przechowują niezwykle ważne i wrażliwe dane swoich klientów, dlatego potrzebują wsparcia dostosowanego do swoich potrzeb. Usługi informatyczne dla firm w zakresie ochrony danych pozwalają Twojemu personelowi zająć się obsługą klientów, bez stresu o możliwość narażenia istotnych informacji.

Ochrona danych w przedsiębiorstwie — na jakie usługi informatyczne warto postawić?

Jak wynika z raportu "Chmura i cyberbezpieczeństwo w Polsce", ochrona danych jest priorytetem dla największych polskich przedsiębiorstw. Znaczenie cyberbezpieczeństwa niezmiennie wzrasta, czemu trudno się dziwić. Firmy zdają sobie sprawę z faktu, że z przetwarzaniem danych, w szczególności tych wrażliwych wiążę się wiele zagrożeń.

Źródło: Chmura i cyberbezpieczeństwo w Polsce

Utrata informacji dotyczących organizacji czy klientów może bowiem kosztować firmę znacznie więcej niż tylko konieczność odzyskania zniszczonego lub wykradzionego sprzętu. Bezpieczeństwo danych zapewnia ciągłość pracy, nieposzlakowaną opinię i zaufanie klientów oraz chroni przedsiębiorstwo przed dodatkowymi wydatkami np. z tytułu reklamacji.

Niemal wszystkie nowoczesne przedsiębiorstwa korzystają z różnorodnych rozwiązań w zakresie technologii informatycznych. Istnieje wiele możliwości zabezpieczenia infrastruktury oraz systemów IT.

Zabezpieczenie sprzętu i stosowanego oprogramowania

Najbardziej podstawowym działaniem pomagającym zabezpieczyć dane firmy i jej klientów jest odpowiednie przygotowanie sprzętu, na którym pracuje Twój personel (szczególnie jeżeli organizacja pracuje w modelu zdalnym). Przygotowanie w pełni funkcjonalnego i bezpiecznego stanowiska pracy to jedno z zadań, które obejmują usługi informatyczne.

Dzięki stałemu monitorowaniu sprawności wykorzystywanego oprogramowania standardy pracy firmy stoją na najwyższym poziomie, a Ty masz pewność, że stosowane w Twojej organizacji zabezpieczenia są zgodne z jej aktualnymi potrzebami. Żeby to zweryfikować, stosuje się audyt informatyczny.

Audyty to tego rodzaju usługi informatyczne, które pozwalają na sprawdzenie skuteczności stosowanych zabezpieczeń. W efekcie przeprowadzenia audytu przedsiębiorstwo zyskuje zalecenia, które pozwalają na zaktualizowanie wykorzystywanych rozwiązań zgodnie z obowiązującymi trendami i regulacjami prawnymi.

Chmura — rozwiązanie, które zapewni bezpieczeństwo danych w Twojej firmie

Usługi informatyczne w zakresie bezpieczeństwa obejmują także wirtualizację systemów w ramach serwerowni partnerskiej firmy IT lub, co jest coraz popularniejszym zjawiskiem, przenoszenie plików i informacji do chmury. Na wzrost zainteresowania tą opcją wpływa wiele elementów związanych z cyfryzacją firm i koniecznością ochrony danych.

Źródło: Chmura i cyberbezpieczeństwo w Polsce

Głównym powodem przechowywania danych w chmurze jest troska o ich bezpieczeństwo. W chmurze możliwe jest regularnie wykonywanie kopii zapasowych, co pozwala na odzyskanie aktualnych plików nawet w przypadku poważnej awarii. Bezpieczeństwo danych jest też ważne dla zapewnienia ciągłego i prawidłowego działania systemów informatycznych. Nieprzerwana praca to brak opóźnień czy przestojów w świadczonych usługach, a to z kolei oznacza zadowolonych klientów.

Współpraca z firmą IT — usługi informatyczne na najwyższym poziomie

Podejmując działania w celu ochrony informacji gromadzonych i przetwarzanych przez Twoje przedsiębiorstwo, warto postawić na firmy świadczące szeroko rozumiane usługi informatyczne. Przewagą współpracy z zewnętrznym partnerem IT jest m.in. dostęp do nowoczesnych technologii i zasobów firmy informatycznej.

Wybór doświadczonego i profesjonalnego zespołu jest znacznie korzystniejszym rozwiązaniem, niż usługi informatyczne freelancera. Stawiając na fachowców specjalizujących się w obsłudze firm z Twojej branży, zyskujesz wiedzę na temat skutecznych i sprawdzonych rozwiązań. Znajomość obszaru, w którym działasz, pozwoli na dobranie odpowiednich działań zapewniających Twoim danym bezpieczeństwo, zgodnie z najnowszymi standardami.

Wszystkie aktualności

kategorie

promowane sklepy