Cena Google Cloud - ile kosztuje popularna chmura od Google?

20.09.2023 r.

Wybór rozwiązania chmurowego jest często podyktowany chęcią optymalizacji kosztów. Chmura zapewnia większą elastyczność, a dzięki modelowi pay-as-you-go, za większość usług zapłacimy zgodnie z wykorzystanymi zasobami, co wydaje się rozwiązaniem najbardziej optymalnym. Ile to kosztuje i co wpływa na wysokość cen chmury? Sprawdźmy na przykładzie Google Cloud.

Ile kosztuje Google Cloud?

Koszt korzystania z usług Google Cloud zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj usług, wykorzystanie zasobów, region, pojemność dyskowa, transfer danych itp. Ponieważ istnieje ponad 200 usług dostępnych w ramach platformy Google Cloud, różniących się między sobą, dlatego też ceny są bardzo zróżnicowane i uzależnione od wielu zmiennych.

Cennik Google Cloud jest dynamiczny i może ulegać zmianom, dlatego aktualną cenę za konfigurację środowiska na podstawie Google Cloud otrzymasz bezpośrednio u Partnera Google Cloud - firmy FOTC. Przykładowo 1 GB pamięci w ramach Google Cloud Storage może kosztować tylko 0,020$. Aczkolwiek finalna cena uzależniona jest od wielu czynników.

Warto pamiętać, że Google Cloud oferuje również bezpłatną warstwę usług, która umożliwia korzystanie z niektórych produktów w określonych limitach bez ponoszenia opłat, ale o tym opowiemy później.

Co wpływa na ceny usług Google Cloud?

Ceny usług Google Cloud mogą być uzależnione od różnych czynników. Oto kilka z nich:

Typ usługi

Google Cloud oferuje szeroki zakres usług, takich jak obliczenia w chmurze, przechowywanie danych, bazy danych, analiza danych, sztuczna inteligencja itp. Koszty będą się różnić w zależności od wybranej usługi.

Wykorzystanie zasobów

Koszty będą zależeć od wykorzystania zasobów, takich jak moc obliczeniowa, pamięć, przestrzeń dyskowa itp. Im więcej zasobów jest potrzebnych, tym wyższe będą koszty.

Region

Ceny mogą się różnić w zależności od regionu, w którym korzystasz z usług Google Cloud. Niektóre regiony mogą być droższe lub tańsze niż inne ze względu na różnice w kosztach infrastruktury.

Transfer danych

Transfer danych między różnymi usługami Google Cloud lub zewnętrznymi źródłami może wiązać się z dodatkowymi opłatami. Koszty transferu danych mogą różnić się w zależności od ilości przesyłanych danych.

Pojemność dyskowa

Koszty przechowywania danych na dyskach Google Cloud są zazwyczaj ustalane w oparciu o pojemność dyskową, którą wykorzystujesz. Większe ilości danych będą wiązać się z wyższymi kosztami.

Czas pracy

Niektóre usługi Google Cloud mogą być opłacane na podstawie czasu pracy, np. instancje wirtualne. Koszty będą zależeć od czasu, przez który te usługi są uruchomione.

Jakie są najtańsze usługi Google Cloud?

Szczęśliwie dla użytkowników Google Cloud, do najtańszych usług należą te, z których korzystamy relatywnie często. Są wśród nich:

Compute Engine

Jest to usługa obliczeniowa w chmurze, która umożliwia uruchamianie maszyn wirtualnych (VM) w oparciu o różne konfiguracje. Istnieje wiele typów VM dostępnych w różnych przedziałach cenowych, dzięki czemu można dopasować wybór do swojego budżetu.

App Engine

App Engine to platforma do wdrażania i skalowania aplikacji internetowych. Oferuje prosty sposób na uruchomienie swojej aplikacji bez konieczności zarządzania infrastrukturą. Google Cloud App Engine również oferuje bezpłatny limit dla pewnego poziomu używania.

Cloud Storage

Usługa ta pozwala na przechowywanie danych w chmurze. Oferuje możliwość przechowywania różnych typów danych i dostęp do nich z dowolnego miejsca. Cloud Storage ma elastyczną strukturę cenową, a koszty zależą od pojemności dyskowej, transferu danych i lokalizacji.

Cloud Functions

Cloud Functions to usługa serverless, która umożliwia uruchamianie funkcji bez konieczności zarządzania serwerami. Płacisz tylko za czas wykonywania kodu i zasoby, które używasz podczas uruchamiania funkcji.

BigQuery

Jest to usługa analizy danych w czasie rzeczywistym i hurtowni danych w chmurze. Oferuje skalowalne i wydajne przetwarzanie zapytań. BigQuery ma elastyczną strukturę cenową, a koszty zależą od ilości przetwarzanych danych i wykonywanych zapytań.

Warto pamiętać, że powyższe przykłady to tylko wierzchołek góry lodowej usług chmurowych dostępnych w ramach Google Cloud. Ale nawet w ich przypadku koszt może różnić się w zależności od sposobu wykorzystania, czyli od realnych potrzeb klienta. Aby go określić w najbardziej realny i zbliżony do finalnych predykcji sposób, warto skorzystać ze wsparcia certyfikowanego partnera Google Cloud.

Umawiając się na rozmowę z Google Cloud Architect firmy FOTC zyskujesz pomoc w wycenie kosztów chmury Google, a także pewność, że uwzględnione zostały Twoje potrzeby i oczekiwania wobec rozwiązań chmurowych Google Cloud. Architekt pomoże Ci sprecyzować wymagania, zaproponuje najbardziej optymalne finansowo rozwiązanie oraz wskaże przestrzenie, w których możesz poszukać oszczędności. Jedną z nich jest „Free Tier”. Co to takiego?

Co jest dostępne w ramach free tier w Google Cloud?

Google Cloud oferuje bezpłatną warstwę usług, znanej jako "Free Tier", która umożliwia korzystanie z niektórych produktów i usług bez ponoszenia kosztów. Oto niektóre zasoby dostępne w ramach bezpłatnego poziomu Google Cloud:

Compute Engine

Bezpłatny poziom Compute Engine oferuje 1 maszynę wirtualną typu "f1-micro", która posiada 0,2 vCPU i 0,6 GB pamięci RAM. Oferuje do 30 GB-miesiąc przestrzeni dyskowej w standardowych dyskach.

App Engine

Korzystanie z free tier pozwoli na wdrożenie i uruchomienie aplikacji w środowisku App Engine Standard. Oferuje do 28 jednostek instancji dziennie, z limitem do 5 minut na jednostkę instancji na dzień.

Cloud Storage

W ramach bezpłatnego poziomu Cloud Storage otrzymujesz 5 GB przestrzeni dyskowej na pliki, 5 000 operacji GET, 5 000 operacji PUT i 1 GB transferu danych przychodzącego i wychodzącego na miesiąc.

BigQuery

Bezpłatny poziom BigQuery umożliwia wykonywanie do 1 TB przetwarzania danych miesięcznie oraz 10 GB przestrzeni na dane przechowywane.

Pub/Sub

W ramach free tier, Pub/Sub oferuje do 10 GB miesięcznie przychodzącego transferu danych i do 10 GB miesięcznie wychodzącego transferu danych.

Pamietaj, że powyższe zasoby dostępne w ramach bezpłatnej warstwy mają swoje limity i są dostępne przez określony okres czasu, najczęściej przez pierwsze 12 miesięcy od utworzenia konta. Po przekroczeniu tych limitów lub po upływie okresu bezpłatnego, mogą obowiązywać opłaty zgodnie z aktualnymi stawkami Google Cloud. Możesz też poprosić swojego doradcę w FOTC, aby doradził Ci, w jaki sposób najefektywniej wykorzystać możliwości chmury Google Cloud.

Wszystkie aktualności

kategorie

promowane sklepy