Visa czy Mastercard? Która karta kredytowa jest lepsza?

26.02.2020 r.

Karty kredytowe to od dawna stały element w codziennych transakcjach.

Wiele osób zrezygnowało całkowicie z płatności gotówką, traktując ją jak relikt przeszłości. W płatnościach gotówkowych możemy wybrać jedynie nominał, oraz rodzaj i wygląd portfela. Rozważając płatności bezgotówkowe, sprawa ma się zupełnie inaczej. Najważniejszy w zasadzie jest operator karty - o którym co nieco dziś opowiemy.

Visa czy Mastercard? Parę słów o operatorach kart kredytowych.

Dla zwykłego konsumenta, różnica pomiędzy jedną kartą praktycznie nie istnieje. Równie dobrze - i co najważniejsze - dokładnie tak samo płaci się kartą Visa lub Mastercard. Żeby znaleźć na początku choć delikatną różnicę, należy cofnąć się w przeszłość. W 1958, największy bank w Stanach Zjednoczonych, czyli Bank of America wypuścił na rynek własną kartę, nazwaną wówczas BankAmericard. Obecnie karta ta nosi powszechnie wszystkim znaną nazwę - Visa. Zaledwie kilka lat później, a dokładnie w roku 1966 roku powstała organizacja o zgrabnym skrócie ICA, który oznaczał wtedy InterBank Card Association. W dzisiejszych czasach, na całym świecie organizacja ta znana jest jako MasterCard Worldwide. Różnica pomiędzy nimi polegała w zasadzie na jednej rzeczy, a konkretnie na tym, że MasterCard rozliczał się w euro, a Visa w dolarach. Osoby korzystające z karty na terenie własnego państwa nie odczuwali żadnej różnicy - w przeciwieństwie do tych, którzy daną kartą płacili w innym państwie, którego waluta była inna od rodzimej waluty konsumenta. Problem polegał na tym, że państwo w którym korzystano z karty musiał przewalutować daną walutę na swoją. Obecnie, kwestia tego zabiegu leży po stronie banku, w którym założyliśmy swoją kartę. W rzeczywistości to nie do końca prawda. Mamy wtedy styczność ze zjawiskiem zwanym spread, które polega na przewalutowaniu danej waluty na docelową. I tutaj właśnie jest prawdziwa różnica pomiędzy Visą i MasterCardem.

Mastercard versus Visa

Przy płatności Mastercard, istnieją dwie możliwości transakcji. Pierwsza z nich następuje w przypadku płatności w walucie przeliczeniowej, tj. euro lub dolar.Transakcje przeliczane są według kursu banku, i właśnie w takim momencie dotyka nas wysoki spread. Druga możliwość występuje, gdy dokonamy  transakcji w walucie innej niż przeliczeniowa, przykładowo we frankach szwajcarskich. Franki przeliczane są na dolary lub euro, według kursu organizacji płatniczej - MasterCard. Następnie dokonywane jest ponowne przewalutowanie, tym razem na złotówki. W wyniku tego zabiegu następuje podwójny spread - czyli podwójne koszty. W przypadku karty Visa, nigdy nie doświadczymy podwójnego spreadu - każda waluta w jakiej dokonamy transakcji zostanie przewalutowana na rodzimą, w naszym przypadku na złotówki.

Podsumowanie

Różnice dzielące obie te karty nie są drastyczne. Nad dokładnym wyborem powinni zastanowić się konsumenci, którzy planują dużo podróżować. Odpowiedni wybór operatora oszczędzi im kosztów związanych z przewalutowaniem podczas każdej transakcji. Biorąc jednak pod uwagę fakt, iż nie w każdym miejscu honorowane są obie karty, najlepiej zaopatrzyć się w obie - na wszelki wypadek. Przy wyborze odpowiedniej karty nieocenioną pomoc oferuje https://domkredytowy.pl/karty-kredytowe-ranking/. Dzięki zestawieniu kart w rankingu, z całą pewnością unikniemy złej decyzji.



Wszystkie aktualności

kategorie

promowane sklepy